Kapat
İNSAN SELİ OLUŞTU
İNSAN SELİ OLUŞTU
Türkiye, Berkin Elvan’ı son yolculuğuna uğurladı. Yüzbinlerce kişinin Okmeydanı’ndan Feriköy’deki mezarlığa yürüyüşü 4 saate yaklaştı. Elvan’ın cenazesi gözyaşları arasında toprağa verildi. Okmeydanı Cemevi önünde kalabalık her geçen dakika arttı. Sabahın...
12 Mart 2014 21:01
Font1 Font2 Font3 Font4

Türkiye, Berkin Elvan’ı son yolculuğuna uğurladı. Yüzbinlerce kişinin Okmeydanı’ndan Feriköy’deki mezarlığa yürüyüşü 4 saate yaklaştı. Elvan’ın cenazesi gözyaşları arasında toprağa verildi.

Okmeydanı Cemevi önünde kalabalık her geçen dakika arttı. Sabahın erken saatlerinden itibaren Cemevi önünde toplanan binlerce kişi ’Umudun çocuğu Berkin Elvan’, ’Katil devlet hesap verecek’, ’15’inde bir fidan Berkin Elvan’ şeklinde sloganlar attı.
berkin-istanbul
12:40 Berkin Elvan için Okmeydanı Cemevi’nde düzenlenecek tören için sabah saatlerinde itibaren yoğun kalabalık cemevi önünde toplandı. Metrobüs ve otobüslerle Okmeydanı’na gelen gruplar, E-5 çevresinde yoğunluğa neden oldu. Okmeydanı Cemevi önünden başlayan kalabalık Darülaceze Caddesi’ne kadar uzandı. Daha sonra cemevinde tören başladı.

12:45: Berkin Elvan’ın cenazesi cemevinden çıkartıdi.  Berkin Elvan’ın cenazesi vurulduğu noktaya götürüldü, burada da bir tören yapıldı. Berkin Elvan’ın tabutu kalabalığın omuzlarında Okmeydanı Anadolu Kahvesine kadar taşındı. Yolun her iki tarafını dolduran binlerce kişi Berkin Elvan’ın cenazesini alkışlarla karşıladı. Cenaze güçlükle burada bekleyen cenaze aracına konuldu, Feriköy Mezarlığı’na götürülüyor

12.48: Taksim Gezi Parkı kapatıldı ve yoğun güvenlik önlemleri alındı.

13:08: Berkin Elvan’ın naaşı grubun en önünde, büyük bir kalabalık Şişli’ye doğru yürüyor.

13:30: Berkin’in cenazesi helallik için evinin önüne getirldi. Bir gencin, Berkin Elvan için hazırlanan mezar taşını taşıdığı görüldü.

13: 40: Berkin Elvan’ın cenazesi Şişli’ye doğru götürülüyor. Şişli’de önlem alan polis, Abide-i Hürriyet Caddesi’nin girişini bariyerle kapattı. Çevik kuvvet polisi de barikatın arkasında bekleyişini sürdürüyor
14:10: Berkin Elvan’ın cenazesi için Şişli’ye yürüyüş sürüyor.  E-5 üzerinde onbinlerce kişi trafiği kesip Şişli’ye yürüdü. Grubun bir ucu Okmeydanı’nda. Vatandaşlar sloganlar atarak ilerliyor.
14:40: Şişli’de binlerce insan toplandı.  Hala Şişli’ye ulaşmaya çalışanlar vardı. Mezarlıkta ise Berkin Elvan’ın mezar yerine karanfil ve misketler atıldığı görüldü.
15:40: Feriköy mezarlığında insanlar ellerinde ekmeklerle Berkin Elvan’ın cenazesini bekliyor. Kalabalık da Şişli’den Feriköy’e yöneldi.
 15:40: Okmeydanı Cemevi’nden yola çıkarılan Berkin Elvan’ın cenazesi Şişli Meydanı’na getirildi. Kalabalık arasında yavaş yavaş ilerleyen cenaze aracı, Feriköy Mezarlığı’na götürülüyor.
berkin-istanbul1
 16:00:  Grupların üst yoldan mezarlığa ulaşmaya çalıştığı görülüyor.
 16:00: Yürüyüş sırasında gerginlik de yaşandı. Yol kenarındaki çevik kuvvet otobüslerine bir grup, taş attı. Polis araçlarına saldırıyı yine kalabalıktaki kişiler engelledi.
16:32:  Mezarlıktaki kalabalık her dakika artıyor. Cenaze yoğun katılım nedeniyle henüz Feriköy’e ulaşamadı.
16:42: Saat 13.00’te Okmeydanı’ndan yola çıkan kortej yaklaşık 3.5 saat süren bir yürüyüşün ardından mezarlığa ulaştı. Cenaze aracının üzerine karanfillerle örtülmüş durumda. ‘Berkin Elvan ölümsüzdür’ sloganları atılıyor.
 17:20: Berkin Elvan’ın cenazesi Feriköy mezarlığında gözyaşları arasında toprağa verildi. 
İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Berkin Elvan’ın cenazesi ile ilgili sosyal paylaşım sitesi Twitter’den mesaj yayınladı. Vali Mutlu, “Berkin Elvan toprağa verildi. Büyük bir katılımla gerçekleşen törende şu ana kadar özen gösteren herkese ve emniyete teşekkür ederim” dedi.
berkin-istanbul.Jpeg3
– MERSİN: Berkin Elvan’ın ölümünü protesto eden grup ve Ak Parti Mersin Yenişehir İlçe binasına yürüyüşe geçen yüzleri maskeli olan yaklaşık 200 kişilik grup Gazi Mustafa Kemal Paşa Bulvarı üzerinde barikat kurdu. Göstericilerle polis arasında yoğun kovalamaca yaşanırken, gruba müdahale eden bir TOMA yolun karşı tarafına kaçmaya çalışan 2 kadına çarptı. TOMA’nın çarptığı eylemcilerden birisinin kafasından yaralandığı ve sağlık durumunun ağır olduğu öğrenildi. Polis, 11 eylemciyi gözaltına aldı.
–  MUĞLA: Sınırsızlık Meydanı’nda toplanan bin 500 kişilik grup protesto yürüyüşü yaptı. Polis Ak Parti Muğla İl Başkanlığı binasına yürümek isteyen gruba, gaz bombalarıyla müdahale etti. Olaylarda 22 kişi gözaltına alındı.
–  KOCAELİ: Anıtpark Meydanı’ndaki protesto gösterilerine TOMA’lı ve gaz bombalı müdahalenin ardından 22 kişi gözaltına alındı.
–  ÇANAKKALE: İskele Meydanı’nda toplanan yaklaşık 3 bin kişi yürüdü. İnönü Caddesi önündeki AK Parti Seçim İrtibat Bürosu’na yumurta ve tuvalet kağıtları attı. Bir minibüsün arkasına ise sprey boya ile “katil’ yazıldı. 2.5 saat süren eylem, olaysız sona erdi.
–  DENİZLİ: Protestolara polisin müdahalesi sırasında eylemcilerin bir kısmı, CHP Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Kazım Arslan’ın seçim bürosuna sığındı. Bunun üzerine polisin, seçim bürosuna gaz bombası attığı öne sürüldü. Seçim bürosu çalışanlarından bir kişi başına gelen taşla yaralandı.
–  EDİRNE: 2 bin kişilik kalabalık 5 kilometre yürüyerek AK Parti önünde eylem yaptı. Tekirdağ’ın Çorlu İlçesi’ndeki eylemde ise göstericiler Atatürk Meydanı’nda Ak Parti bayrağı yaktı.
–  SAMSUN: Sendikalar ve sivil toplum örgütleri yürüdü. Ak Parti binasına yürümek isteyen bir grup gösterici, polis barikatı ile karşı karşıya geldi. Polis barikatı delmek için taş ve sopalarla saldıran gruba tazyikli suyla müdahale edip 20 kişiyi gözaltına aldı.
–  ESKİŞEHİR: 5 bini aşkın kişi yürüdü. Kalabalık, Ak Parti önünde barikat kuran çevik kuvvet polislerine havai fişek, torpil ve taş attı. Polisler biber gazı ve TOMA aracından sıkılan renkli tazyikli suyla kalabalığa müdahalede bulundu.
–  ADANA: Eylemlerde 2 kişi gözaltına alınırken, Dicle Haber Ajansı Adana Muhabiri Hamdullah Yağız Kesen’e ’Akrep’ tabir     edilen zırhlı polis aracının çarparak ayağından     yaraladığı iddia edildi.
KAYNAK: Milliyet Gazetesi


YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa