Kapat
7BİN 200 FUTBOL SAHASI
7BİN 200 FUTBOL SAHASI
– Türkiye’de bu yıl orman yangını açısından hassas bölgelerde, çoğu ihmal dikkatsizlik sonucu çıkan yangınlarda yaklaşık 7 bin 200  futbol sahası büyüklüğüne denk gelen 5 bin 77 hektar ormanlık alan...
13 Ağustos 2013 15:43
Font1 Font2 Font3 Font4
– Türkiye’de bu yıl orman yangını açısından hassas bölgelerde, çoğu ihmal dikkatsizlik sonucu çıkan yangınlarda yaklaşık 7 bin 200  futbol sahası büyüklüğüne denk gelen 5 bin 77 hektar ormanlık alan zarar gördü – Sezonun en büyük yangının meydana geldiği Balıkesir’in Kepsut ilçesinde, bir köylünün yaktığı odun ateşi sonucunda kısa sürede geniş bir sahayı saran alevler, yaklaşık bin 500 hektar ormanlık alanı kül etti – Orman yangınıyla mücadeleye “vatan savunması” anlayışıyla yaklaşan ve bu alanda Akdeniz Havzası ülkeleri içerisinde çıkan yangınları en az hasarla atlatma başarısı gösteren Türkiye, yangınların çıkış nedenleri araştırıldığında tam tersi bir tabloyla karşı karşıya bulunuyor – Türkiye’de son 10 yılda çıkan orman yangınlarına ilişkin yapılan incelemeler, meydana gelen yangınların yüzde 92’sinin insan kaynaklı olduğunu ortaya koyuyor

UFUK KIRABALI – Türkiye, bu yıl da çoğu ihmal dikatsizlik sonucu çıkan yangınlarda yaklaşık 7 bin 200 futbol sahası büyüklüğüne denk gelen binlerce hektar ormanını kaybetti.

AA Yurt Haberleri ekibinin, orman yangınları açısından en hassas sahalardan sorumlu İzmir, Balıkesir, Antalya, Muğla, Denizli, Adana, Mersin, Isparta ve Kahramanmaraş orman bölge müdürlüklerinden derlediği bilgiye göre, mayıs ayında başlayan orman yangını açısından riskli sezonda irili ufaklı bini aşkın yangın çıktı.

Türkiye’nin sahip olduğu 26 milyon 678 bin 134 hektarlık orman varlığının, iklim ve coğrafi koşullar açısından en riskli sahalarını oluşturan bu bölgelerde, mayıs başından bugüne kadar meydana gelen yangınlarda toplam 5 bin 77 hektar orman varlığı kül oldu.

Özellikle temmuz ayı sonunda baş gösteren yüksek sıcaklık ve düşük nem oranı, Ege, Marmara ve Akdeniz’deki orman alanlarını tehdit etti.

İzmir Orman Bölge Müdürlüğü sorumluluk sahasında sezon içerisinde meydana gelen 213 yangında 796 hektar orman alanı zarar görürken, Antalya Bölgesinde çıkan 312 yangında 471 hektar, Mersin Bölgede çıkan 66 yangında 303 hektar, Adana Bölgede çıkan 84 yangında 298 hektar, Muğla Bölgesinde çıkan 134 yangında 207 hektar, Denizli Bölgede çıkan 80 yangında 62 hektar, Isparta Bölgede ise 35 yangında 39 hektar ormanlık alan tahrip oldu.  

– En fazla zarar Balıkesir ve Hatay’da oluştu

Türkiye’de, bu yıl en büyük zarara yol açan orman yangınları ise Balıkesir ve Hatay’da meydana geldi.

Balıkesir Orman Bölge Müdürlüğü sahasında bu güne kadar meydana gelen yangınlar sonucu yaklaşık 2 bin hektar orman alanı zarar gördü. Ülke genelinde en büyük tahribata yol açan yangın da yine bu bölgede, Balıkesir’in Kepsut ilçesinde meydana geldi. İlçeye bağlı Sarıfakılar köyü yakınındaki ormanlık alanda 30 Temmuz’da başlayan orman yangını büyük acıya neden oldu.

Bir köylünün yaktığı odun ateşinden kaynaklandığı belirlenen orman yangınında alevler, şiddetli rüzgar nedeniyle neredeyse saatte 10 kilometre ilerleyerek çok geniş bir sahayı etkisi altına aldı. Orman yangınıyla mücadele ekiplerinin, 3 gün aralıksız çalışması sonucu söndürülen yangın, geride bin 500 hektar kül olmuş orman sahası bıraktı.

Toplam 901 hektar orman sahasının tahrip olduğu Kahramanmaraş Bölgesinde ise en büyük yangın Hatay ilinde meydana geldi. Hatay merkeze bağlı Dikmece, Gülderen, Oğlakören ve Alahan köyleri arasında 5 Ağustos Pazartesi günü gece saatlerinde çıkan yangın, bin hektar alanı etkiledi ve 4 gün süren mücadelesi sonucunda söndürülen yangında yaklaşık 700 hektarlık orman sahası tahrip oldu.

– Mücadeledeki başarı ormanları korumada gösterilemiyor

Türkiye orman yangınlarıyla başarılı mücadelesiyle dikkat çekiyor. Orman yangınlarında dünyada en riskli bölge olan Akdeniz Havzası’nda, geçen yıl Türkiye’ye göre, Fransa 3, İspanya 10, Portekiz ise 12 kat ormanlık alanını yitirdi.

Her yıl bu konumunu koruyan Türkiye, yüksek teknolojik donanım ve etkili stratejinin yanı sıra orman teşkilatının, yetişmiş insan gücü ve ülke insanın orman yangınlarına karşı karakteristik olarak sergilediği “vatan savunması” yaklaşımından kaynaklı amansız mücadelesi sonucu, Akdeniz Havzası’nda en başarılı ülke konumunda bulunuyor.

– Yangınların yüzde 92’si insan kaynaklı

Orman yangınlarının çıkış nedenlerinin tespiti için yapılan incelemeler ise Türkiye’nin, yangınla mücadelede gösterdiği duyarlılığı, ormanların yangından korunması için göstermediğini ortaya koyuyor.

Orman Genel Müdürlüğü istatistiklerine göre Türkiye’de son 10 yılda meydana gelen orman yangınlarının yüzde 92’si insan kaynaklı olarak çıktı.

Yapılan incelemeler sonucunda, meydana gelen yangınların yüzde 58’inin anız yakımı, avcılık gaaliyetleri, çoban ve piknik ateşi, sigara izmariti, enerji nakil hatlarındaki kusurlar gibi ihmal ve dikkatsizlik sonucu tespit edilirken, yüzde 13’ünün ise terör ve kundaklama gibi kasti olarak çıkarıldıkları belirlendi.

Çıkan yangınların sadece yüzde 8’inin yıldırım düşmesi gibi doğal nedenlere bağlı oldğunu gösteren istatistiklerde, geri kalan yüzde 21’lik bölüm ise insan kaynaklı olmakla birlikte çıkış şekli tam tespit edilemeyen yangınlardan oluşuyor.

İZMİR (AA)YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa