Kapat
AHMETLER’DE HES PROTESTOSU
AHMETLER’DE HES PROTESTOSU
Likya’nın Dağları ve Yaylaları adlı doğa grubu, Ahmetler Kanyonu’na düzenledikleri günübirlik yürüyüşle bölge halkının “HES karşıtı mücadelesine” destek verdi. Antalya’nın Manavgat ilçesinde, her yıl 10 binden fazla turistin ziyaret ettiği,...
30 Nisan 2014 16:28
Font1 Font2 Font3 Font4

Likya’nın Dağları ve Yaylaları adlı doğa grubu, Ahmetler Kanyonu’na düzenledikleri günübirlik yürüyüşle bölge halkının “HES karşıtı mücadelesine” destek verdi.

Antalya’nın Manavgat ilçesinde, her yıl 10 binden fazla turistin ziyaret ettiği, bölgedeki tarımın su kaynağı olan Ahmetler Kanyonu’na yapılması planlanan HES projesine bir tepki de Likya’nın Dağları ve Yaylaları Grubu’ndan geldi.
Grup, kanyonda bulunan Ahmetler Köyü sakinlerinin, HES karşıtı mücadelesine destek vermek amacıyla kanyona ve köye günübirlik yürüyüş düzenledi.

ahmetler-hes1

“Ahmetler’in yanındayız ”
Grubun kurucusu ve doğa rehberi Ömer Faruk Gülşen’in liderliğinde gerçekleştirilen HES karşıtı yürüyüşe 150 doğasever katıldı. Yürüyüş etkinliği, kanyona HES yapılmasına direnen ve 600 yıllık tarihi geçmişi olan Ahmetler Köyü ziyaretiyle başladı. Çoban ateşi başında nöbet tutarak HES’in yapılmaması için mücadele eden köy sakinleri, sıcak ve samimi bir şekilde karşıladıkları grup üyelerine, gözleme, ayran ve çay ikram ettiler.
Köy meydanında yapılan ikramın ardından bir konuşma yapan grubun lideri Ömer Faruk Gülşen, Likya’nın Dağları ve Yaylaları doğa grubu olarak Ahmetler Köyü’nün, kanyona HES yapılmaması mücadelesine destek verdiklerini, vermeye de devam edeceklerini söyledi.
Köy Muhtarı Mustafa Yıldız da haklı mücadelelerine verdikleri destekten dolayı grup üyelerine teşekkür etti. Yıldız, topraklarına can veren suyu, doğayı korumak için mücadeleye, direnmeye devam edeceklerini kaydetti.

ahmetler-hes

Kurtuluş Savaşı veriyoruz
Gezinin rehberlerinden ve köy sakini Mehmet Kocaakça da Ahmetler Köyü sakinlerinin,  iki yıldır canlarını ortaya koyarak, HES’e direndiğini belirtti.
Köy sakinlerinin vatanperver, misafirperver olduğunun altını çizen Kocaakça şunları söyledi: “Ahmetler Köyü halkı, HES’in yapılmaması için geceli-gündüzlü çoban ateşi başında nöbet tutuyor. Yurdundan kovulmak istenen Kızılderililer ya da Afrikalı zenciler gibi korkuyla yaşıyoruz. Debisi yetersiz olan dereye HES yapılmasına akıl ermiyor. Bilim, hukuk tanınmıyor. Vicdan kuruyor. Masa başında alınan yaşam haklarını, can pahasına koruyanlar yok sayılıyor.  Ahmetler Köyü halkı, toprağındaki ormanın, suyun elinden alınmasına, hayvancılık ve tarımın yok edilmesine karşı yeniden Kurtuluş Savaşı veriyor.”
Kocaakça, Antalyalılar’dan, yarınlara yaşanılabilir doğa bırakmak adına HES karşıtı mücadelelerine destek vermelerini istedi.

HES karşıtı çadır ziyaret edildi
Konuşmaların ve ziyaretin anısına fotoğraf çekilmesinin ardından doğaseverler, Ayhan Demir ve Mehmet Kocaakça rehberliğinde Ahmetler Kanyonu’na doğru yürüyüşe geçti.   Katılımcılar, bir tepede kanyonun muhteşem görüntüsünü bir süre izledi. Patika bir yolda yürüyüşlerini sürdüren Likyalılar, köy sakinlerinin nöbet tuttuğu, Atatürk posterinin ve Türk bayrağının asılı olduğu çadır bölgesinde mola verdi. Daha sonra kanyona giren yürüyüşçüler, HES firmasının kanyonda çalışma yaptığı alana geldi.  Yaklaşık 10 kilometrelik bir parkurda gerçekleştirilen HES karşıtı yürüyüş, Fırfırı Değirmeni’nde sona erdi.YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa