Kapat
AK PARTİ’YE ANKET ŞOKU
AK PARTİ’YE ANKET ŞOKU
Seçimlere sayılı günler kala anketlerde sürpriz sonuçlar çıkıyor. Gezici’nin yaptığı ankete göre Başbakan Erdoğan ile iktidar kavgasına giren cemaatin oyu yüzde 10 civarında. Esas sürpriz ise cemaatin oylarının AK Parti’ye...
17 Şubat 2014 08:58
Font1 Font2 Font3 Font4

Seçimlere sayılı günler kala anketlerde sürpriz sonuçlar çıkıyor. Gezici’nin yaptığı ankete göre Başbakan Erdoğan ile iktidar kavgasına giren cemaatin oyu yüzde 10 civarında. Esas sürpriz ise cemaatin oylarının AK Parti’ye değil, CHP ve MHP’ye gidecek olması.

Gezici Araştırma Şirketi’nin seçmenin algısını belirlemek üzere Türkiye’nin 7 coğrafi bölgesinde, 36 il ve 192 ilçede 18 yaş üstü 5292 katılımcıyla yüz yüze yapılan görüşmede sürpriz sonuçlar çıktı.

NEDEN AK PARTİ’YE OY VERMEYECEKSİNİZ? 
Ankete katılanlara;
– Bugün belediye başkanlığı seçimi olsa?
– Hükümet medyaya planlı bir baskı uyguluyor mu?
– 2011’de AKP’ye oy verenler neden AKP’ye oy vermeyecek?
– Yeni internet yasası ifade özgürlüğünün açık ve net kısıtlayan bir yasamıdır?
– 17 Aralık operasyonlarını nasıl değerlendiriyorsunuz?
– 17 Aralık soruşurması sizce sağlıklı ve tarafsız ilerliyor mu?
– Hükümet sizce yargıya müdahale ediyor mu?
– Hükümet insanların yaşam biçimlerine ve tercihlerine müdahale ediyor mu? soruları yöneltildi.

gezici-anket.jpg

 BARAJ SORUNU YAŞAMAZ

Gezici Araştırma’nın Genel Müdürü Murat Gezici 29 Mart seçimlerinde Gülen Cemaatinin belirleyici olacağını söyledi. Gezici Gülen Cemaatinin oy oranı % 9-12 bandında. İlişkili çevresiyle bu bağın oy oranı % 14-16 bandında. Bugün bir parti kursa barajı geçer.

ak-parti-oy-vermeme.jpg
CEMAAT CHP’Yİ DE MHP’Yİ DE DESTEKLEYECEK 

Cemaat birçok ilde CHP’yi, bazı illerde de MHP’yi destekleyecek. Bu da AK Parti oylarındaki düşüşün nedenlerinden biri. Cemaat hangi ilde kim AK Parti’nin karşısında güçlü ise ona destek verecek. Örneğin İstanbul, Mersin, Denizli, Tekirdağ, Antalya, İzmir ve Ankara’da CHP’ye destek verecek. Erzurum, Adana, Muş, Elazığ ve Sivas’ta MHP’yi destekleyecek. Araştırma sonuçlarında bu görülüyor. (internethaber.com)YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa