Kapat
Akaydın: “Kepez’de çözüm bu modeldir”
Akaydın: “Kepez’de çözüm bu modeldir”
  Kepez Mahallesi’ndeki toplantıya CHP Kepez Belediye Başkan Adayı Erdal Öner ile birlikte katılan Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın, Kepez-Santral sakinleri tarafından coşkuyla karşılandı. Tezahüratlar ve alkışlar eşliğinde toplantı alanına...
18 Mart 2014 13:43
Font1 Font2 Font3 Font4

 

Kepez Mahallesi’ndeki toplantıya CHP Kepez Belediye Başkan Adayı Erdal Öner ile birlikte katılan Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın, Kepez-Santral sakinleri tarafından coşkuyla karşılandı. Tezahüratlar ve alkışlar eşliğinde toplantı alanına giren Akaydın, yoğun ilgi gördü. Kepez-Santral halkı 30 yıllık tapu sorununu söz verdiği gibi çözen Başkan Mustafa Akaydın’a teşekkür etti.

TOKİ’CİLİĞE İNANMIYORUZ

Tapu öncesi son durumla ilgili vatandaşları bilgilendiren Akaydın, şöyle konuştu: “Biz bugüne kadar burası ile ilgili AKP ne dediyse tersini söyledik. Biz TOKİ’ciliğe inanmıyoruz dedik. İşte karşınızda TOKİ’ye hiç bulaşmamış yerinde yeniden yerleşim projesi var. AKP’nin söylediği kentsel dönüşüm de yok bu işin içinde. Bakın İstanbul’da, Ankara’da yaptılar, halkı mutsuz ettiler, halkı yerinden ettiler. Sulukule’de Tarlabaşı’ndaki konutlar halkın elinden rantın eline geçti. Yandaşın eline geçti. Burada öyle bir şey yok.”

ALNIMIZIN AKIYLA KARŞINIZDAYIZ

Vatandaşı yerinden etmeyecek bir çözüm aradıklarını ifade eden Akaydın, şunları söyledi: “5 yıl önce sizinle bir taahhütname imzaladık ve bizi çok eleştirdiler. Dediler ki halkı kandırıyorsunuz, oy avcılığı yapıyorsunuz. Bugün alnımızın akıyla karşınızdayız. Ne söz verdiysek hepsini tuttuk. Türkiye’de hiç yapılmamış bir şey yaptık. 5 yıl çalıştık. Ankara’dan uzmanlar getirdik. Burada ofis açtık. Sizlere yaptıklarımızı anlattık. Sizden seçilen bir grup seçildi onlarla konuştuk. Her iki mahalleye de kaç kere geldiğimi unuttum.”

TÜRKİYE’NİN EN GÜZEL PROJESİ

Planı halka danışarak yaptıklarının altını çizen Akaydın, şöyle devam etti: “Kendi projemizde ısrar etmedik. Referanduma gittik. Dedik ki ne isterseniz onu yapacağız. İsteyene arsa tapusu, isteyene daire tapusu şeklindeki karma planı seçtiniz. Gelin planlamayı ada bazında yapalım karlı çıkarsınız dedik. Büyük çoğunluğunuz ada bazında planlama istedi. Sonunda bu bölgede uygulanabilecek Türkiye’nin en güzel projesi ortaya çıktı. Meclis’te destek veren bütün arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.”

kepez santral akaydın coşkusu (2)

PROJE BU BÖLGEYİ KALKINDIRACAK

Projenin bölgeyi kalkındıracağını da belirten Başkan Mustafa Akaydın, “Önümüzdeki plan Kepez-Santral’in kalkınma projesidir. Yakında inşaatlar başlayacak. Size vaat ettiğim çok güzel bir kent parkı var. 34 adet mahalle arası park mevcut. Toplum merkezleri var. Bu planlamada her türlü ihtiyacınızı karşılayacak alan var. Çok güzel ticari alanlar var. Buraya tahmin ediyorum 1 milyar liralık, eski parayla 1 katrilyonluk yatırım gelecek. Burada bu işler yapılırken Kepez-Santral’in insanları da iş bulacak, istihdam yaratılacak” diye konuştu.

DEDİKODULARA İNANMAYIN

Tapu önünde artık hiçbir engel kalmadığının altını çizen Akaydın, şunları dile getirdi: “Bundan sonra dertlenmenize hiç gerek yok. Dedikodulara inanmayın. Belediye Encümeni’nden karar alındı. Size davet yazısı gönderildi. Lütfen gelin Destek Hizmetleri Daire Başkanlığımızda ödeme planı ile ilgili imzalarınızı atın. Çünkü, Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nün ısrarlı olduğu biriktirilmiş borçlar ödenmeden tapuların alınması mümkün değil. Bizle imzalayacağınız bu sözleşme bizim bu konuda ne kadar açık ve dürüst olduğumuz gösteriyor. Artık ne tapu alınması konusunda ne de burada yapacak işler konusunda bir engel yok.”

KEPEZ’DE ÇÖZÜM BU MODEL

Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın, projeyle Kepez-Santral de yaratılacak güzelliğin Kepez’in bütün diğer mahallelerine de örnek olacağının altını çizerek “Kepez’de çözüm bu model” dedi.

YAPANI TAKDİR EDECEKSİN

Santral Mahalle Muhtarı Bahri Çetin de şunları ifade etti: “Başkan Akaydın 2009 yılında Kepez ve Santral mahallelerine bir söz vermişti. Bugünde verdiği sözün müjdesini getirdi. 30 yıldır bu mahallenin en büyük sorunu tapuydu. Başkan Akaydın, bu sorunu çözeceğim dedi ve çözdü. Halkım adına çok teşekkür ediyorum. Elinde fırsat varken çözemeyenler, şimdi çözümü eleştiriyorlar. Elinde fırsat varken niye yapmadın demezler mi? Yapanı takdir edeceksin. Yıllarca arka planda kalan, seçimden seçime hatırlanan bu mahallelerle Başkan Akaydın yakından ilgilendi. Çok emeği geçti.”

ŞEHİRLEŞME BÖYLE OLUR

Kepez Mahalle Muhtarı Yusuf Küçükkaya da, “Başkan Akaydın 5 yıldır bizi dinledi. Arsa tapusu dedik, oldu. Daire tapusu dedik, oldu. Ada bazında planlama istedik gerçekleşti. Şehirleşme böyle olur. Örnek şehirleşmeyi mahallemize kazandıran Başkan Akaydın ve ekibine teşekkür ediyorum. Bunun yanında Büyükşehir Belediyesi asfaltsız sokak bırakmadı. Fatih Üstgeçidi yaptı. Camimizi onardı. Hizmeti bu dönem gördük” diye konuştu.

AKAYDIN’LA DEVAM

30 yıl sonra tapularına kavuşacak olmanın sevinci ve heyecanını yaşayan mahalle sakinlerinden Halil Bahar, “Başkan Akaydın bize verdiği sözleri birer birer yerine getirdi. Planı vatandaşla birlikte yaptı. Çok güzel bir çalışma oldu. Projeden çok memnunuz. Mustafa Akaydın’la devam etmek istiyoruz” dedi.

Serpil Çolak, “30 yıldır kanayan yaramızdı. Gelen her belediye başkanı bizi kandırdı. Başkan Mustafa Akaydın söz verdi ve tuttu. Sürekli mahallemize geldi, ilgilendi. Hiçbir belediye başkanı bugüne kadar bunu yapmadı. Akaydın’dan çok memnunuz” dedi

Yeter Uykan, “Yıllardır bekliyoruz. Hiçbir başkan bunu yapamadı. Tapularımıza kavuşacağız artık. Başkan Akaydın’a teşekkür. Sokaklarımız çamurdan geçilmiyordu, asfalt oldu. Başkası gelip bizden oy istemesin. Ne yüzle gelecekler” diye konuştu.

 

 YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa