Kapat
Akdeniz Havadis
Akdeniz Havadis
AKUT YİNE GÖREV BAŞINDA
AKUT YİNE GÖREV BAŞINDA
AKUT Antalya Birim Sorumlusu Yılmaz Sevgül başkanlığında, Türkiye’nin farklı şehirlerinden gelen Akut ekipleri, Köprülü Kanyon’da ‘Sel Baskını, Arama Kurtarma ve Hayatta Kalma’ kampına katıldı. Üç gün süren kampta, 50 Akut...
30 Mayıs 2015 18:39
Font1 Font2 Font3 Font4

AKUT Antalya Birim Sorumlusu Yılmaz Sevgül başkanlığında, Türkiye’nin farklı şehirlerinden gelen Akut ekipleri, Köprülü Kanyon’da ‘Sel Baskını, Arama Kurtarma ve Hayatta Kalma’ kampına katıldı.

Üç gün süren kampta, 50 Akut üyesi, gönüllü komando eğitimlerini aratmayan kamp sürecinden geçti. Profesyonel eğitmenler eşliğinde ‘Bir sel baskınında ne yapmalı, nasıl davranmalı ve arama kurtarmayı gerçekleştirmeli’ gibi sorulara cevap arayan Akut üyeleri, tatbikat da yaptı. Senaryo gereği, zodyak botların yardımıyla Köprülü Kanyon’da mahsur kalmış selzedelere ulaşmaya çalışan, ulaştıkları kazazedeleri güvenli şekilde karaya çıkarmak için farklı yolları deneyen Akut üyeleri, tam not aldı.

Üyelere konferans veren, teorik ve pratik bilgiler aktaran Yılmaz Sevgül, kampın amacına ulaştığını söyledi.

Sevgül, “Yıl içersinde farklı arama kurtarma çalışmaları için kamplar düzenliyoruz. Bu kez üyelerimizi sel baskınına karşı hazır tutmak için üç günlük kamp organize ettik. 24 saat eğitim aldık. Kamp denilince birçok kişinin aklına 3 gün tatil gelebilir. Fakat Akut’un sel baskını arama kurtarma kampı tam anlamıyla bir sel felaketi anını yansıttı. Üç gün boyunca uyumadık. Dikkatimizi dağıtacak unsurları o anı yaşıyormuş gibi hayata geçirdik. Uykusuz kalan üyelerimize arama kurtarma anında dikkatlerini nasıl yoğunlaştıracaklarını anlattık” diye konuştu.

RESİM GALERİSİ

[huge_it_slider id=”45″]

Sel suyunun debisinin değişkenlik gösterdiğini, bu nedenle gerek botların gerek insanların zorlanacağını kimi zaman arama kurtarma ekiplerini taşıyan botların bile devrilebileceğini aktaran Sevgül, o an neler yapmaları gerektiğini, botu nasıl düzelteceklerini pratik olarak uyguladıklarını belirtti.YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa