Kapat
Akdeniz Havadis
Akdeniz Havadis
Anadolu çocukları EXPO 2016 için doğayı fotoğrafladı
Anadolu çocukları EXPO 2016 için doğayı fotoğrafladı
23 Nisan’da “Çiçek ve çocuk” temasıyla kapılarını açacak olan Türkiye’nin ilk EXPO’su, EXPO 2016 Antalya Ajansı’nın Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Eğitim Yayım ve Yayınlar Dairesi Başkanlığı ile birlikte “Anadolu Çocuklarının...
20 Ocak 2016 22:30
Font1 Font2 Font3 Font4

23 Nisan’da “Çiçek ve çocuk” temasıyla kapılarını açacak olan Türkiye’nin ilk EXPO’su, EXPO 2016 Antalya Ajansı’nın Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Eğitim Yayım ve Yayınlar Dairesi Başkanlığı ile birlikte “Anadolu Çocuklarının Gözüyle Çiçek ve Doğa” projesi kapsamında düzenlediği Fotoğraf Yarışması sonuçlandı. Dereceye giren çocuklar, kadın çiftçi olan anneleriyle birlikte EXPO 2016 Antalya Uluslararası Botanik Sergisi’nin açılışına katılacak ve ödüllerini teslim alacak.

 

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Eğitim Yayım ve Yayınlar Dairesi Başkanlığı ve EXPO 2016 Antalya Ajansının işbirliği ile Uluslararası Botanik Sergisi organizasyonun tanıtımını kırsal alana kadar duyurabilmek için Anadolu’da yaşayan kadın çiftçilerin çocuklarının katılımı ile 81 ilimizde düzenlenen “Anadolu Çocuklarının Gözüyle Çiçek ve Doğa” projesi kapsamındaki Fotoğraf Yarışması sonuçlandı.

Bu yarışma ile çocuklara doğa sevgisini ve çevre bilincini aşılamak, çiçeklerin kültür mirası olduğunu, onların biyolojik hayata değer kattığını öğretmek,  tarımın insan yaşamındaki önemini küçük yaşlardan itibaren fark ettirebilmek, Türkiye’nin sahip olduğu bitkisel zenginliğin yeni kuşaklarca benimsenmesini ve korunmasını sağlamak ve onların gözünden sevdikleri çiçekleri, yaşadıkları doğayı görebilmeleri amaçlandı.

Türkiye-İkincisi

Uygulanan proje kapsamındaki yarışma sonucunda her ilde birinci seçilen fotoğrafların sahibi çocuklar 1’er adet Dijital Fotoğraf Makinesi ile ödüllendirildi. İllerden gelen il birincisi fotoğraflar ise jüri tarafından değerlendirilerek Türkiye birincisi, ikincisi ve üçüncüsü fotoğraflar belirlendi. Yapılan değerlendirme sonucu Iğdır’dan Yasincan İpekçi birinci, Bolu’dan Çetin Solun ikinci, Adana’da Aleyna Bozol ise üçüncü oldu.

Dereceye giren çocuklar, kadın çiftçi olan anneleriyle birlikte EXPO 2016 Antalya Uluslararası Botanik Sergisi’nin açılışına katılacak ve kendilerine ödüllerini teslim edilecek.

Türkiye-Üçüncüsü

Dünyanın en önemli organizasyonlarından biri olarak kabul edilen “Dünya Botanik EXPO” su 23 Nisan ‘da “Antalya’da Gelecek Nesiller için Yeşil Bir Dünya” sloganı ile “Çiçek ve Çocuk” temasıyla açılacak. Kültür, tarih ve eğitim buluşması olan EXPO 2016 ile Antalya’da bir Dünya Bahçesi oluşturulması hedefleniyor. Anadolu’nun zengin tarih, kültürünü ve florasını uluslararası sahaya ve evrensel platforma taşıyabilmek açısından EXPO 2016 çok önemli olacaktır.

 YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa