Kapat
Akdeniz Havadis
Akdeniz Havadis
Antalya istikrara odaklandı
Antalya istikrara odaklandı
Antalya istikrara odaklandı AK Parti İl Başkanı Av. Rıza Sümer TRT Antalya Radyosunun konuğu oldu. Gülgün Çimen’in sorularını içtenlikle yanıtlayan Sümer, 16 Nisan’da halk oylamasına sunulacak olan Yeni Anayasa Paketi’nin...
29 Mart 2017 16:35
Font1 Font2 Font3 Font4

Antalya istikrara odaklandı

AK Parti İl Başkanı Av. Rıza Sümer TRT Antalya Radyosunun konuğu oldu. Gülgün Çimen’in sorularını içtenlikle yanıtlayan Sümer, 16 Nisan’da halk oylamasına sunulacak olan Yeni Anayasa Paketi’nin içeriğin ve sağlayacağı katkıları anlattı. Sümer, “Biz hizmet partisiyiz. Hizmet yapmaya devam edeceğiz” dedi.

16 Nisan’da yapılacak halk oylaması çalışmalarını anlatmak üzere TRT Antalya Radyosu’nda Gülgün Çimen’in sunduğu Gündem Programının konuğu olan AK Parti Antalya İl Başkanı Av. Rıza Sümer, Antalya’yı karış karış gezerek yeni anayasayı anlattıklarını söyledi.

18 maddeden oluşan anayasa değişikliğinin belkemiğini oluşturan iki madde olduğuna dikkat çeken Başkan Sümer, “Bu maddelerden en önemlisi yönetimde çift başlılığı ortadan kaldırmayı öngören madde. Tüm demokrasilerde 3 model var. Parlamenter sistem, yarı başkanlık, başkanlık.  Şu an bizim uyguladığımız sistemin adı parlamenter sistem ama tam manasıyla parlamenter sistem mi? derseniz o da değil. 2007’de bir değişiklik yapmıştık hatırlarsanız. Cumhurbaşkanı’nın halk tarafından seçilmesi ama normalde parlamenter sistemde bu böyle olmaz. Şimdi halk tarafından seçilen bir Cumhurbaşkanı var. Tüm yetkiler halk tarafından donatılmış. Bir taraftan da halkın seçtiği başbakan var. Aslında şu anda da iki başlı bir sistem var. İşte bu iki başlılığı ortada kaldırıyoruz. Ana maddelerden bir tanesi bu. Bir tanesi de istikrarı sağlayacak olan koalisyonu ortadan kaldırıyoruz. Yüzde 51 ile güçlü siyasi partilerin oy alacağı tek başına iktidarların geleceği bir sistem bu” dedi.

TEKRAR ESKİ GÜNLERİ YAŞAMAK İSTEMİYORUZ

Sümer, getirilmek istenen yeni yönetim modelinin 1960’lı yıllarda ilk kez Necmettin Erbakan tarafından dile getirildiğini ardından, Alparslan Türkeş, Turgut Özal ve Süleyman Demirel tarafından da gündeme getirildiğini söyledi. Sümer, Demirel’in geçmişte, “Sen bu modeli kendin için istiyorsun” sözleriyle karşı karşıya kaldığını hatırlattı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da aynı sözlerle karşı karşıya kaldığını belirten Sümer, “Zinhar Cumhurbaşkanı bunu kendisi için istemiyor. Recep Tayyip Erdoğan ’sız bir Türkiye’de, AK Parti ’siz bir Türkiye’de tekrar eski günleri yaşamak istemiyoruz” diye konuştu.

İSTİKRARSIZLIK EKONOMİYİ BOZUYOR

Ülke yönetiminde yaşanan istikrarsızlıkların ekonomik almada da sorunlara yol açtığına değinen Başkan Sümer, anayasa kitapçığını fırlatılması olayının ardından, iki kişi kavga etti diye devalüasyon olduğunu, faizlerin yükseldiğini söyledi ve “İki kişi kavga etti diye benim cebimdeki paranın yarısı gitti” dedi.

Getirilmek istenen yeni modelin koalisyonlar devrini de sona erdireceğinin altını çizen İl Başkanı Sümer, koalisyonlar döneminde ülkenin iyi yönetilemediğini anlattı. İstikrarlı bir yönetim modelinde ise ülkenin hızla büyüyeceğine vurgu yapan Başkan Sümer, “Güçlü iktidarlar olunca, yatırımcılar da ülkemize gelir çünkü yarın bu ülkede ne sıkıntı, ne sorun olacak diye bir düşünce ortadan kalkar. Biz de bu sayede 2023 hedeflerimiz olan Avrupa’nın en güçlü ekonomileri arasında yer alacağız” ifadelerini kullandı.

HİZMET YAPMAYA DEVAM EDECEĞİZ

Halkoylaması çalışmaları için gittikleri her yerde Antalyalıların sıcak ve samimi ilgisiyle karşılandıklarını dile getiren Rıza Sümer, AK Parti’nin bir hizmet partisi olduğuna değinerek, “Diğer siyasi partiler ideoloji partisi. Hiçbir şey yapmasalar bile belli bir oy alıyorlar. Ama artık hizmetler projeler yarışacak. Çünkü yeni sistemde yüzde 50’nin üzerinde oy alamayan iktidar olamayacak. Biz 1 Kasım seçimlerinde 550 proje sözü vermişiz. Aradan geçen 1,5 yıla yakın sürede 300’e yakınını gerçekleştirmişiz. Biz hizmet partisiyiz. Bu hizmetleri yapmaya da devam edeceğiz” diye konuştu.YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa