Kapat
Akdeniz Havadis
Akdeniz Havadis
ANTALYA SANAYİCİLERİN KÖRFEZ ÇIKARMASI
ANTALYA SANAYİCİLERİN KÖRFEZ ÇIKARMASI
Antalya OSB Sektörel Ticaret Heyeti, Abu Dhabi’yegerçekleştirdiği ziyaret kapsamında Arap işadamları ile yüz yüze görüşüp ortaklık ve yatırım yapma konularında önemli temaslarda bulundu.   Antalya Organize Sanayi Bölgesi(AOSB) Sektörel Ticaret...
11 Aralık 2015 15:22
Font1 Font2 Font3 Font4

Antalya OSB Sektörel Ticaret Heyeti, Abu Dhabi’yegerçekleştirdiği ziyaret kapsamında Arap işadamları ile yüz yüze görüşüp ortaklık ve yatırım yapma konularında önemli temaslarda bulundu.

 

Antalya Organize Sanayi Bölgesi(AOSB) Sektörel Ticaret Heyeti, Birleşik Arap Emirlikleri’negerçekleştirdiği 4 günlük seyahati tamamlayıp yurda döndü.Gıda sektöründe faaliyet gösteren 9 firmanın yetkilileriile Antalya OSB Yönetim Kurulu üyelerinden oluşan 17 kişilik heyet, Abu Dhabi Ticaret Ataşesi Erdinç Erbay ve Dubai Ticaret Ataşesi Serdar Kumbaracı’yı makamında ziyaret ederek ülkenin ekonomik durumu ve yatırım olanakları hakkında bilgi aldı. Daha sonra Abu Dhabi’nin önde gelen gıda üretim tesisleri arasında yer alan Al Rawada’yı gezip üretim süreçlerini inceleyen heyet, günün devamında ülkenin en büyük hipermarket zinciri olan Lulu’nun üst düzey yetkilileri ile bir araya geldi.

Abu-Dhabi-Ticaret-Ataşesi-ziyareti-(1)

ARAP İŞADAMLARI İLE YÜZ YÜZE GÖRÜŞME

Seyahatin ikinci gününde 15 ülkeden 200 farklı firmanın yer aldığı ve yaklaşık 75 bin kişinin gezdiğibölgenin en büyük gıda fuarı SialMiddle East’i ziyaret eden heyet daha sonra Arap işadamları ile yüz yüze görüşmeler yaptı. Abu Dhabi Hilton Hotel’de gerçekleşen toplantılarda Arap firmalarının temsilcileri ile 20 görüşme yapan Bahar Gıda, BML Gıda, Ekiciler, Esaslı, Nobel Tarım, Parkaya Gıda, Prenses Gıda, Selçuklu Un ve Yem, Budak Kağıtyetkilileri,Arap işadamları ile ortak iş yapabilirlikle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

YENİ İŞ BİRLİKLERİ

4 gün süren temasların Antalya OSB ve bölge sanayicisi için çok verimli geçtiğini belirten Antalya OSB Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bahar, “Abu Dhabi seyahati bizim için ayrı bir öneme sahip. Çünkü Rusya ile yaşanan kriz neticesinde yeni ihracat kanalları açmak sanayicimiz için bir zorunluluk haline geldi. Gerçekleştirdiğimiz görüşmeler sonucundaAbu Dhabi ve Dubai başta olmak üzere Birleşik Arap Emirlikleri’ne yaptığımız ihracatın artacağı ve yeni iş birliklerinin doğacağını söyleyebilirim” dedi.

LOJİSTİĞE ÖNEM VERİLMELİ

Lojistiğe yapılacak yatırımın ihracatı artırmada önemli bir unsur olduğuna değinen Bahar, “Birleşik Arap Emirlikleri son dönemde yaptığı yatırımlarla turizmden ticarete birçok sektörün hızla geliştiği bir ülke haline geldi. Ziyaretlerimiz esnasında Türk ürünlerine çok sık rastlayamadık. Bu gerçekten üzüntü verici bir durum. Bizler ürettiğimiz ürünleri ve özelliklerini anlattığımızda ürünlerimize gösterilen ilgi üst seviyede idi. Arap işadamları raflarında Türk mallarına yer verme konusunda istekli. Ancak ürünlerimizi körfez ülkelerine gönderme konusunda yaşadığımız sıkıntıların bir an önce ortadan kaldırılması ve sanayicilerimize bu konuda kolaylıklar sağlanması ihracatımız için büyük önem arz ediyor” şeklinde konuştu.

Abu-Dhabi-Ticaret-Ataşesi-ziyareti-(2)

SEYAHATLAR 2016’DA DA SÜRECEK

Abu Dhabi seyahatinin yılın son Sektörel Ticaret Heyeti programı olduğunu aktaran Bahar, ziyaretlerin 2016 yılında da süreceğini belirtti. 2016 yılındaki heyet programlarında daha önce temas edilmemiş sektörlerin ön planda tutulacağını aktaran Bahar, “Öncelikli olarak ahşap-mobilya sektöründe faaliyet gösteren sanayicilerimiz için bir seyahat planlıyoruz. Bölgemizde ahşap ve mobilya konusunda dünyanın her noktasına ihracat yapan firmalar var. Onların bu ülkelerdeki gücünü artırmak ve yeni ihracat noktaları yaratmak için önümüzdeki yılda aynı istek ve özveri ile çalışacağımızı belirtmek isterim. Çünkü bu güne kadar gerçekleştirdiğimiz tüm gezilerden sanayicilerimiz eli dolu döndüler. Bu nedenle tüm sanayicilerimizin yurt dışında Antalya OSB nezdinde temsil edilerek ihracatlarının güçlenmesini hedefliyoruz” ifadelerini kullandı.YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa