Kapat
Akdeniz Havadis
Akdeniz Havadis
ANTALYA TURİZMİNDE KIRMIZI ALARM
ANTALYA TURİZMİNDE KIRMIZI ALARM
Tass haber ajansının geçtiği habere göre, Rusya’da tur operatörleri yakın zamanda Türkiye’ye tur satışlarını geçici olarak durdurma kararı aldı. Buna ek olarak Rusya parlamentosundan “Türkiye ile hava yolu taşımacılığını kapatalım”...
25 Kasım 2015 15:35
Font1 Font2 Font3 Font4

Tass haber ajansının geçtiği habere göre, Rusya’da tur operatörleri yakın zamanda Türkiye’ye tur satışlarını geçici olarak durdurma kararı aldı. Buna ek olarak Rusya parlamentosundan “Türkiye ile hava yolu taşımacılığını kapatalım” teklifi geldi.

Rusya’nın Türkiye’ye tur satan en büyük tur operatörlerinden biri olan Natalie Tours geçici olarak Türkiye’ye tur satışlarını durdurduğu duyurdu.

Reuters, Rusya’nın Rostourism adlı ajansının da Türkiye’ye tur paketi satışlarını durdurulmasını tavsiye ettiğini belirtti.

Haberin RIA haber ajansından geldiği belirtildi.

RUSYA MALİYE BAKANI: REZERV VAR
Rusya Maliye Bakanı, tur operatörlerini destekleyecek rezervleri olduğunu söyledi.

Bu yaz ekonomilerinde yaşanan sorunlar nedeniyle, yurtdışı seyahatlerini azaltan Ruslar, Antalya’ya gelmemiş ve bölge ekonomisinde yaklaşık 5 milyar dolarlık kayıp yaratmışlardı.

2014’TE 4,5 MİLYON RUS TURİST GELDİ
Rusya’dan Türkiye’ye geçtiğimiz yıl 4.5 milyon turist gelmişti. Rusya’da yaşanan mali sıkıntılar nedeni ile bu sayıda, bu yıl için yüzde 25’lik bir düşüş yaşanması bekleniyordu.

RUS PARLAMENTOSUNDAN ŞOK TEKLİF
Rusya parlamentosundan “Türkiye ile hava yolu taşımacılığını kapatalım” teklifi geldi.

Rusya Parlamentosu alt kanadı Duma Başkan Yardımcısı Nikolay Leviçev, Türkiye-Suriye sınır bölgesinde Rus savaş uçağının vurulması ardından Rusya ile Türkiye arasında sivil havacılık taşımacılığının durdurulmasını istedi.

Rusya parlamentosundaki bir grup milletvekili adından yayınlanan çağrıda şöyle denildi: “Türkiye, savaş uçağımızı vurarak teröre karşı savaşta hangi cephede yer aldığını net olarak göstermiştir. Türkiye’de İŞİD terör örgütünün faaliyet gösterdiğini göz önünde bulundurarak bu ülke ile tüm yolcu uçak seferlerinin iptal edilmesini istiyoruz”.-

KAYBETMEYİ GÖZE ALAMAYIZ

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık’a Lavrov’un açıklamaları hakkındaki görüşlerini sorduğumuz da ilk tepkisi, ‘O zaman kötü’ şeklinde oldu. Almanya’dan sonra en önemli ikinci pazarın Rusya olduğunu söyleyen Ayık, gelecekte yaşanabilecekler hakkında yorum yapmanın erken olduğunu, ancak endişelendirdiklerini belirtti.

Türkiye’ye Rusya’dan 4 milyonun üzerinde turist geldiğinin altını çizen Ayık, “Kaybetmeyi göze alamayız. Bu yıl 800 bine yakın Rus turist kaybı oldu. Rus turist gelmeyince diğer pazarlara fiyat indirimi yaptık. Tavizler verdik. Yine de Rus turist açığını kapatamadık” dedi. İki ülke arasında barış ve huzurun olmasını tercih ettiklerini söyleyen Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Başkanı Başaran Ulusoy da, “Rusya turizm açısından bizim için çok önemli bir ülke. Bir an önce aradaki sorunların barış çerçevesinde çözülmesini bekliyoruz. İki lider Putin ve Tayyip Erdoğan’ın bu işi konuşarak çözmesini ümit ediyoruz” dedi.

RUSYA’DAN GELEN TURİST SAYISI

2012      3.6 milyon

2013      4.3 milyon

2014      4.5 milyon

2014*     4.1 milyon

2015*     3.3 milyon

*Eylül ayı itibariyle turist sayısı

TARIM- Meyve sebzede birinci pazar

GEÇEN yıl ağustos ayında Rusya’nın batılı ülkelerden aldığı tarım, gıda ve süt ürünlerine ambargo uygulayacağını duyurması sonrası en büyük ürün tedarikçisi konumuna Türkiye gelmesi heyecan yaratmıştı. Rusya’ya yaklaşık 1 milyar dolarlık yaş meyve-sebze satan üreticiler de bunu bir fırsat olarak değerlendirmişti. Ancak dün yaşanan Rus savaş uçağının sınırılarımızı ihlal ettiği gerekçesiyle düşürülmesinin sektöre etkisinin ne olacağı merak konusu oldu. Rusya’nın özellikle yaş meyve sebze pazarı için çok önemli bir partner ülke olduğuna değinen Antalya Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Mustafa Satıcı, son gelişmelerin ihracatı nasıl etkileyeceği konusunda yorum yapmak için erken olduğunu söyledi. Rusya ile ilişkiler hakkında bilgi veren Satıcı, “Rusya yaş meyve sebze pazarında 1 milyar dolarla birinci ülke konumunda. Onu 300 milyon dolarla Almanya takip ediyor. Son yaşanan olaylarda sağduyunun hakim olacağını düşünüyoruz. Olumsuz senaryoyu aklımızdan geçirmiyoruz” diye konuştu.

TEKSTİL- Ekonomik kriz sonrası toparlanma bekliyorduk

RUSYA Türk firmaları açısından önemli bir partner ülke olduğunun altını çizen Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Başkanı Hikmet Tanrıverdi, “Türk tekstil ve hazırgiyimcileri Rusya’da söz sahibi ülkeler arasında. Birçok Türk markasının Rusya’da yatırımı bulunuyor. Rusya’da tecrübe kazanıyor. Ancak Rusya’da geçen yıl yaşanan ekonomik kriz nedeniyle ihracatımız çok düşük seviyelere gelmişti. Sektör olarak bir an önce bu durumun toparlanmasını bekliyorduk. Ayrıca iki ülke arasında resmi kayıtlarda olmayan bir de bavul ticareti vardı. İlişkilerin bir an önce düzelmesini ümit ediyoruz” dedi.

İNŞAAT- Müteahhitlikte Rusya ilk sırada

TÜRK müteahhitlerin Rusya’da 1988 yılından bu yana üstlendiği 1920’yi aşkın projenin toplam bedeli yaklaşık 62 milyar dolar. Türkiye Müteahhitler Birliği verilerine göre Rusya Federasyonu bu tutar ile yurtdışında üstlenilen projelerin ülkelere göre dağılımında yüzde 19.4’lük pay ile lider konumda. Türk firmaları 2014 yılında Rusya Federasyonu’nda toplam tutarı 3.9 milyar doları aşan 47 adet proje üstlendi. 2015 yılı ilk 9 ay itibariyle proje adedi 8’e geriledi, buna karşın toplam tutar 2.3 milyar doları aştı. Ortalama proje bedeli 80 milyon dolar seviyesinden 300 milyon dolar seviyesine çıktı. Öte yandan Rus vatandaşları da Türkiye’den gayrimenkul satın alan yabancılar arasında önemli bir yere sahip. 2015’in ilk 10 ayında ülke genelinde yabancılara 18 bin 428 ev satıldı. Rus vatandaşları 1750 adet ev ile Iraklılar ve Suudilerden sonra üçüncü sırada yer aldı.

700’ÜN ÜZERİNDE MAĞAZA VAR

RUSYA son yıllarda Türk markalarının en çok mağaza açtığı ülke olarak dikkat çekiyordu. 30’dan fazla Türk markasının Rusya’da 700’ün üzerinde mağazası bulunuyor. Son dönemlerde ekonomik krizle mücadele eden markaların bazıları mağaza sayısını azaltmıştı. Rusya’daki mağazaların yüzde 75’ini ise hazır giyim markaları oluşturuyor. Bu sektörü mobilya ve ev tekstili takip ediyor. Ayakkabı, mücevher ve ev ürünleri üreticileri de Rusya’da son dönemlerde birçok mağaza açmıştı.

Rusya’ya ne satıyoruz (milyon dolar)

Tarım ve hayvancılık            1.068

Tekstil     910.7

Otomotiv               680.8

Makine ve  teçhizat             610.7

Kimyasal madde ve ürünler                378.6

Giyim eşyası          303.2

Plastik ve kauçuk 297.7

Toplam ihracat     5.943

Rusya’dan ne alıyoruz (milyon dolar)

Doğalgaz               11.697

Ham petrol            4.763

Ana metal              3.106

Tarım ve hayvancılık            1.601

Gıda ve içecek      1.103

Atık ve hurdalar    1.207

Kimyasal madde   1.013

Toplam ithalat      25.288

KAYNAK: HürriyetYORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa