Kapat
Akdeniz Havadis
Akdeniz Havadis
ANTALYA’DA KANSER ZİRVESİ
ANTALYA’DA KANSER ZİRVESİ
KANSER tanı ve tedavisine yönelik tüm branşları ortak bir bünyede buluşturan Memorial Sağlık Grubu Antalya Onkoloji Merkezi tarafından ikincisi düzenlenen Genel Cerrahi Sempozyumu’na aralarında Cleveland Clinic’ten cerrahların da bulunduğu çok...
23 Mayıs 2015 13:03
Font1 Font2 Font3 Font4

KANSER tanı ve tedavisine yönelik tüm branşları ortak bir bünyede buluşturan Memorial Sağlık Grubu Antalya Onkoloji Merkezi tarafından ikincisi düzenlenen Genel Cerrahi Sempozyumu’na aralarında Cleveland Clinic’ten cerrahların da bulunduğu çok sayıda cerrah katıldı.

2011 yılından bu yana kanserle mücadele misyonununu bilimsel çalışmalarla destekleyen Memorial Grubu kanser cerrahisinde dünyaca ünlü isimleri Antalya’da bir araya getirdi. Dünyanın yaklaşık 100 ülkesinden hastaya sağlık hizmeti sunan Sağlık Grubu’nun ikincisini Antalya’da gerçekleştirdiği Genel Cerrahi Sempozyumu’na sunum yapmak üzere Cleveland Clinic’ten de cerrahlar katıldı. Kanser tedavisindeki son gelişmelerin ele alınıp bilgilerin paylaşıldığı toplantıya onkoloji cerrahları büyük ilgi gösterdi.

Memorial Antalya Hastanesi Genel Cerrahi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Alihan Gürkan yönetiminde Akra Barut Otel’de gerçekleştirilen Genel Cerrahi Sempozyumu’nda, ABD Cleveland Kanser Merkezi, Dokuz Eylül Üniversitesi ve Akdeniz Üniversitesi’nden, katılan bilim adamları, sindirim sistemi kanserlerinde günümüz kanser cerrahisi yaklaşımlarını masaya yatırdı.
clevelandin-cerrahlari-antalyada_2698_dhaphoto1
ARALARINDA TÜRK CERRAH DA VAR

Cerrahi Sempozyumu’na; Cleveland Klinik bünyesinde çalışmalar yürüten Dr. Federico Natalio Aucejo, Dr. Eren Berber, Dr. Bassam Estfan, Dr. R. Matthew Walsh’ın yanı sıra; Memorial Sağlık Grubu Antalya Onkoloji Merkezi Başkanı Prof. Dr. Mustafa Özdoğan, Prof. Dr. Akın Yıldız, Prof Dr. Dr. Saim Yılmaz, Dr. Sezer Gürer ve Dr. Selman Sökmen de katıldı.

TEDAVİLER AYNI MERKEZ ÇATISINDA

Sempozyum Başkanı Prof. Dr. Alihan Gürkan, Cleveland Clinic’in ABD’nin en önemli kanser merkezlerinden biri olduğunu söyledi. Memorial Antalya’nın da Türkiye’nin en önemli kanser merkezlerinden biri olduğunu anlatan Prof. Dr. Gürkan sempozyum sayesinde karşılıklı bilgi paylaşımında bulunduklarını açıkladı. Prof. Dr. Gürkan, “Oradaki deneyimleri bize aktardılar. Bizim de ciddi deneyimlerimiz var” dedi.

Prof. Dr. Gürkan, kanserin günümüzde halen önemli sağlık sorunları arasında yar aldığını dile getirerek, “Memorial Sağlık Grubu Antalya Onkoloji Merkezi olarak kanser tedavisinde multidisipliner bir yaklaşım ile hareket ediyoruz. Bu başarının arkasında Memorial Sağlık Grubu’nun Antalya’da tüm branşları ve yeni teknolojiyi bir araya getirerek kurduğu entegre kanser merkezi yatıyor” dedi.

HASTA ÖMRÜ 20 YIL ÖNCEYE GÖRE 3 KAT UZADI

Sindirim sistemi kanserlerinde geçmişe oranla cerrahide, modern teknikler sayesinde çok büyük başarılar elde edilebildiğinin altını çizen Prof. Dr. Gürkan, “ABD’de her yıl 100 binden fazla kişiye kalın bağırsak kanseri teşhisi konuluyor ve yaklaşık 50 bin kişinin yaşamı de bu hastalık nedeniyle tehdit altına giriyor. 20 yıl öncesine kadar herhangi bir cerrahi uygulanmayan vakalarda, yeni teknikler sayesinde hastaların ömrü en az 3 kat arttı. Karaciğer kanseri veya karaciğere metastaz yapmış kalın bağırsak kanserinde genellikle herhangi bir işlem yapılamazken bu hastaların kemoterapi, radyoterapi veya benzer tedavilerden yararlanma oranı çok azken; artık hastaların 5 yıl ve üzerinde yaşam süreleri çok artmıştır” açıklaması yaptı.

BAĞIRSAK VE KARACİĞER TÜMÖRLERİNE AYNI ANDA CERRAHİ

Yeni teknikler sayesinde karaciğere yayılmış kalınbağırsak tümörlerinde de hastaların yaşama oranının yüzde 37 ile 60 arasında değiştiğini ifade eden Prof. Dr. Gürkan, “Karaciğerin en çok metastaz aldığı kalınbağırsak kanserleri; stresli yaşam, kötü beslenme ve büyük şehir yaşamının getirdiği risklerden kaynaklanıyor” dedi.

Kolon kanserlerinde metastaz riskine de vurgu yapan Prof. Dr. Gürkan, “Kalın bağırsaktaki tümörler karaciğer başta olmak üzere, akciğerler ve karına da yayılabilir. Cerrahların ameliyat etmekten çekindiği ve hastaların yaşamını yitirmesine yol açan bu tümörler, günümüzde modern cerrahi teknikleri sayesinde karaciğerden ya da diğer organlardan başarılı bir şekilde çıkarılabilmektedir” şeklinde konuştu.

TÜRKİYE’DE AMELİYAT BAŞARISI DÜNYA İLE AYNI DÜZEYDE

Prof. Dr. Gürkan, kalın bağırsak tümörlerde uygulanan cerrahiler hakkında şu bilgileri verdi:

“Kalınbağırsak tümörlerinin en önemli risklerinden biri, tümörün başlangıçta hastaların sadece yüzde 25’inin karaciğerine metastaz yapmasına karşın, 3 yıl içinde bu oranın yüzde 75’e yükselmesidir. Son 20 yılda özellikle karaciğer naklinde kazanılan cerrahi deneyimin yanı sıra, yeni kemoterapi ilaçların da geliştirilmesiyle birlikte hastalığın başka organlara yayılımı konusunda ciddi adımlar atılmıştır. Türkiye’de de bu tür kompleks ameliyatlar başarıyla yapılabilmekte; özellikle kapalı (laparoskopik) operasyonların yaygınlık kazanması ile hastalar operasyondan çok kısa süre sonra normal yaşamlarına dönebilmektedir.”

PANKREAS KANSERİNDE LAPAROSKOPİK CERRAHİ DÖNEMİ

Son dönemde cerrahideki en önemli gelişmelerden birinin laparoskopik yani kapalı cerrahi olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Gürkan, bu cerrahinin pankreas gibi çok zor ulaşılan bir organın kanseri için de kullanılabilir olduğunu söyledi. Laparoskopik cerrahinin hastaya sağladığı ayrıcalıkları da dile getiren Prof. Dr. Gürkan, “Hastaların normal yaşantılarına hızlı bir şekilde dönmesi ve kemoterapi, radyoterapi gibi bir sonraki tedavi aşamasına başlanabilmesi çok önemli bir gelişmedir” diye konuştu.

Memorial Sağlık Grubu Antalya Onkoloji Merkezi Başkanı Prof. Dr. Mustafa Özdoğan ise son yıllarda kanser tedavisinde çok önemli cerrahi gelişmelerin yaşandığını açıkladı. Bu gelişmeler sayesinde hem görüntüyü, hem hayatı kurtarıcı hem de daha pratik olan cerrahi yöntemlerin uygulandığını bildiren Prof. Dr. Özdoğan, bütün bunların hastanın lehine olduğunu söyledi. Bugün artık laparoskopik cerrahilerden robotik cerrahiler noktasına gelindiğini anlatan Prof. Dr. Özdoğan, “Bundan 20 yıl önce üç kanser hastasından sadece biri yaşıyordu. Bugün üç kanser hastasından ikisi yaşıyor. Güzel olan taraflarından biri de fiziksel bütünlüğün korunması. Eskiden yıkıcı cerrahiler yerine daha minimal cerrahilerle inanılmaz sonuçlar doğuyor. Hedef kalan üçte biri de kurtarmak. Çok başarılı olduğumuz kanser türleri var. Pankreas kanserinde bile artık çok güçlüyüz” dedi.

Cleveland Klinik bünyesinde çalışmalarını yürüten Doç. Dr. Eren Berber de Türkiye’nin son yıllarda sağlık alanında çok ilerlemeler kaydettiğini açıkladı. Antalya’daki sempozyumda karşılıklı olarak kanser cerrahisindeki tecrübeleri paylaştıklarını anlatan Doç. Dr. Berber, yurtdışındaki tedavilerin çoğunun Türkiye’de yapılabildiğini söyledi.

 Yoruma Kapalıdır..


Yukarı Geri Ana Sayfa