Kapat
Akdeniz Havadis
Akdeniz Havadis
Antalya’da toz alarmı/ÖZEL HABER
Antalya’da toz alarmı/ÖZEL HABER
Çöllerdeki kumların atmosfer yoluyla taşınması anlamına ‘toz taşınımı’nın çok yoğun olduğu Antalya’nın havası “sağlıksız” aşamasını geçerek “kötü” seviyeye geldi. Çöl kumlarının atmosferde yükselerek bulutlar aracılığıyla başka bölgelere taşınması anlamına gelen...
20 Mayıs 2020 16:02
Font1 Font2 Font3 Font4

Çöllerdeki kumların atmosfer yoluyla taşınması anlamına ‘toz taşınımı’nın çok yoğun olduğu Antalya’nın havası “sağlıksız” aşamasını geçerek “kötü” seviyeye geldi.

Çöl kumlarının atmosferde yükselerek bulutlar aracılığıyla başka bölgelere taşınması anlamına gelen toz taşınımı Antalya’nın hava kalitesini bozdu.

Metereoloroji’nin 20 Mayıs Çarşamba günü yaptığı ölçümlere göre Antalya, günlük ortalama yüzey toz konsantrasyonu oranında 474 µg/m3’e (mikrogram/metre küp) ulaşarak Türkiye”de en fazla toz taşınımına (çöl kumuna) maruz kalan kent oldu. Bu değere göre Antalya’nın hava kalitesinin toz açısından ‘sağlıksız” sınırını aşarak “kötü” aşamasına geldiği görüldü.

Meterololojinin tahminlerine göre; Antalya’daki yüksek toz konsantrasyonu (çöl kumu taşınması) önümüzdeki günlerde de biraz azalarak devam edecek. Tahminlere göre Antalyada günlük ortalama yüzey toz konsantrasyonu 21 Mayıs Perşembe Günü 390 mikrogram/metre küp, 22 Mayıs Cuma günü da 327 mikrogram/metre küp olacak.

21 Mayıs Perşembe Tahmini

22 Mayıs Cuma Tahmini

toz.000003
22 Mayıs Cuma Tahmini

SAĞLIĞI TEHDİT EDİYOR

Toz taşınımı; solunum yolu ve kalp rahatsızlığı bulunanlar ile yaşlı
ve çocukların sağlığını olumsuz yönde etkilediğinden gerekli önlemlerin alınması ve sokağı çıkma kısıtlaması kapmasında kapalı mekanlarda durulması öneriliyor.

ozel haber logo akdeniz havadis

TOZ TAŞINIMI NEDİR (Kaynak Meteoroloji Genel Müdürlüğü

Toz taşınımı, Dünya ekosistemi için büyük önem taşımaktadır. Türkiye ve çevresindeki çöl (Sahra, Arabistan gibi) ve yarı-kurak alanlardan kalkan toz aerosollerin taşınması, iklim, kara ve deniz ekosistemleri ile insan faaliyetleri ve sağlığı açısından büyük öneme sahiptir.
Toz taşınımının temel nedeni, kuraklık ve çölleşme olarak belirtilmektedir. Dünyadaki başlıca toz kaynak alanları Afrika (Sahra çölü), Asya (Gobi ve
Taklamakan), Arabistan Yarımadası, Güney Amerika ile Avustralya’da bulunan çöllerdir.

Çöllerden kalkan tozlar, atmosferin üst tabakalarına yükselerek uzun mesafeler kat etmektedir. Göreceli olarak daha büyük olan toz parçacıkları, kaynak alanlarının yakınlarında çökerken, küçük olanlar ise
binlerce kilometre yol kat edebilmektedir.
Solunum yolu ve kalp rahatsızlığı bulunanlar ile yaşlı ve çocukların bu olaylardan en fazla etkilendiği bilinmektedir. Afrika’da yapılan çalışmalar, çocuklarda görülen menenjit vakaları ile toz fırtınaları arasında önemi bir bağ olduğunu göstermiştir.
Toz fırtınaları, hava ve deniz ulaşımını da olumsuz yönde etkilemektedir. Toz kaynak alanlarına yakın bölgelerde, fırtınaların yaşandığı dönemlerde havaalanları kapatılmakta, karayolu ulaşımında ise büyük sorunlar yaşanmaktadır.

image 2
l kumu antalya


YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa