Kapat
Akdeniz Havadis
Akdeniz Havadis
ASAT’a tepki yağıyor! Su zammı salgın dinlemedi
ASAT’a tepki yağıyor! Su zammı salgın dinlemedi
Antalya Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı ASAT’ın; salgın aylarında otomatik zamlara devam etmesi ve nisan ayında eksik aldığı yüzde 20’lik kullanım farkını mayıs ayına yansıtması su faturalarının kabarmasına neden oldu. Yüksek su...
16 Mayıs 2020 04:20
Font1 Font2 Font3 Font4

Antalya Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı ASAT’ın; salgın aylarında otomatik zamlara devam etmesi ve nisan ayında eksik aldığı yüzde 20’lik kullanım farkını mayıs ayına yansıtması su faturalarının kabarmasına neden oldu. Yüksek su faturaları ile karşılaşan Antalyalılar gerek ASAT’ı arayarak ve gerekse sosyal medyadan tepkilerini dile getirdiler.  

Antalya Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Antalya Su ve Atıksu İdaresi’nin (ASAT) mayıs ayında abonelerine gönderdiği su faturalarının önceki aylara göre yüksek gelmesi, salgın nedeniyle ekonomik sıkıntı içinde olan Antalyalılara ek yük getirdi.

YÜZDE 20 SU ZAMMI+ YÜZDE 5 ATIKSU ZAMMI+OTOMATİK ZAM

2019 yılı eylül ayında yaptığı genel kurulda su tarifesine yüzde 20 oranında zam yapan, su faturalarında yer alan ‘Atıksu Bedeli’ni de yüzde 35’den yüzde 40’a çıkaran ASAT, buna ek olarak su fiyatlarına her ay Üretici Fiyat Endeksi oranında zam yapma kararı aldı.

Aylık olarak düzenlenen bu otomatik zamlar koronavirüs salgının yaşandığı mart, nisan ve mayıs aylarında da devam etti.

Salgın döneminde Adana, Muğla, Konya, Bolu gibi kentlerde suda yüzde 50’ye varan indirimler yapılıp halka kolaylık sağlanırken Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin salgın döneminde de otomatik zamlara devam etmesi; turizmin, ticaretin ve üretimin durma noktasına gelmesi nedeniyle çoğunluğu işsiz ve gelirsiz kalan Antalyalıların fatura yükünü daha da artırdı.

ASAT’TAN BİR GARİP UYGULAMA

Buna ek olarak nisan ayında su fatura bedellerinin yüzde 80’i tahsil edilmiş yüzde 20’si mayıs ayı faturalarına yansıtılmıştı. ASAT’ın bu garip uygulaması da halka bir yarar sağlamadığı gibi mayıs ayında faturaların daha çok kabarmasına neden oldu.

Çoğunluğu her ay alıştığı faturalardan yüksek ve otomatik zamlı faturalarla karşılaşan aboneler; gerek ASAT’a başvurarak, gerekse sosyal medyadan kabarık faturalara tepkilerini dile getirdiler.

ABONELER İSYAN ETTİ

Sosyal medyada yer alan bazı vatandaş tepkileri şu şekilde oldu:  

Mesut Meltem Doruk Demiral: Başkanım merhaba. Asat ın su faturaları hakkında sosyal medya da çok yoğun şikayetler var. Size oy vermiş biri olarak bunları görmek çok can sıkıcı bir hal aldı. Bu faturaların doğruluk payının da olduğu çok net görülüyor. Lütfen bunun la ACİLEN ilgilenin. Yoksa sizi bu Asat bitirecek. Verilen oyumuza sahip çıkın, bizi pişman etmeyin.

Serhat Ballıkaya: Bizlerin tepkisi yüksek gelen faturalar diğer faturalar da böyle yüksek gelmesin diye 50 ye 150 aldın bu ay diğer aylarda 150 gelmesin derdinde herkes hala kimse anlamış değıl askıda olayı güzel bir şey bir nebzede insanlara yardımcı olur ama her ay askıda olmaz bu yüzden acil düzenleme yapilmali diğer gelecek faturalarda böyle yüksek gelmemeli elektrikten korkarken sudan patladı insanlar.

T.c. Gülsün Türkyilmaz: Virus var diye insanlar deli gibi Su kullan di. Kimse kısıtlamadı. Allah, ın Suyu ya biterse ve susuz kalirsak diye kimse düșünmedi(idareli kullananlar hariç) șimdi kimse isyan etmesin. Oturup bir sorgulayalim bir hesaba çekelim kendimizi..Hadisi Șerif șöyle der. Sen tedbirini al takdiri Allah’a birak..

Özcan Özcan: Yaşlı annem,babam var bu ay 200 TL şu faturası gelmiş.Yazik bu iki yaşlıya bu kadar su parası gelirse düşünün başka nüfusu kalabalık aileleri yorum sizin.

Eren Reyhan Cicik: 60-70 tl gelen fatura 110 tl geldi bi zahmet belediye benim faturayı ödesin. Bizde askıda olanı ödeyelim. Millete iki ayda kitlediniz şimdi ört bas etmek için de askıda fatura diyorsunuz.

Fatih Pekcan: Herzaman 50 tl gelen faturam bu ay 30 lr geldi teşekürler başkan

Aygül Baloğlu Dönmez: Benim eşim emekli 48 tl fatura 190 tl geldi insanları ne hale düşürdünüz oy verirken iyi antalyanin belediyelerinden hiç bir fayda görmedik konyaaltı bl.

Halim Nas: Başkanım ve değerli insan lar inşallah ettiğiniz hayırlar yerini bol bereketli ve de sağlıklı günler bulur Amin benim 3su faturam bir tanede elektrik var nasıl ödeyeceğimi bilmiyorum çalıştığımız hotel de hiç destek olmadı maaşımda haciz vardı diye ywtiştirmedim. Dört çocuğum var hepsi sizin gibi insanlara dua cıdırlar saygılar

Zeynep Şengönül:  Ammada abartmissiniz faturaları kullanmissiniz kardeşim suyu diğer zamlar dan bahseden yok neymiş belediye chp li diye suya zam olmusmus sıkıysa iktidarada yuklensenizya

Hatice Saraçoğlu: en son ödediğim 48 lira bir defa 88 geldi yeni gelen 160 insaf ya gittim asatta müdüre varincaya kadar görüştüm mecbur ödeyeceksin dedi ve orda görüştüğum birisi zam geldi dedi belediyeyi aradım valiliğe ve cimere şikayet edin dedi ve bende cimere şjkayet ettim iş yok güç yok yazık bu millete kim ilgileniyorsa lüften düzeltin zaten canımız burnumuzda ya

TC Mehmet Ilgen: Sayın başkanım halkın sesini duy lütfen. Asat müdürün seni kandırıyor.Günlerce evimizde kaldık,tabii ki suyu kullandık, hijyen için. Zaten belediyelerin görevi de bu. Diyebilirdiniz ki, bu zor günlere katkı olarak her haneye 10 ton su bizden. Batarsa belediye halkı için batsın.Lütfen partinizi ve kendinizi yıpratmayın.KENDİ faturamı ödeyebilirsem ne mutlu bana.

Kerim Mete: Sayın başkanım Son gelen faturalar gerçekten çok yüksek geldi gereğini yapmanızı bekliyoruz saygılarımızla

Cengiz Özbek: Üstüme kayıtlı beş adet saat abonesi var hiçbirine fazla gelmedi,Nisan faturaları okunmadı,subat ve mart ayının ortalamasının yüzde sekseni,fatura edildi,o yüzden Mayıs yüksek geldi,havalarda ısındı kullanımda arttı arkadaşlar.

Mehmet Ibili: 45 lira fatura 95 olarak gelsin.Bunun çözümü askıda fatura ise .Bana 1.500 tl gönderin faturayı.Faturayıda sevabına askıda siz ödeyin.

Bayram Yüksel:  40-60tl gelirken bundan once oranti kurmuslar 84 tl geldi yeni gelen fatura 184tl anlam veremedim el insaf demekten baska bir sey diyemiyorum bu duruma el atilmasi lazim virus firsatciligimi belediye denetlemiyormu bu insanlari

Eda Acet: Bu fatura çok geldi diye söylenenler herzamankinden daha çok harcama yaptık hijyen için diye düşünmüyorsunuz sırf karalamak için burada yazıyorsunuz ama nafile yaparsa chp belediyeleri yapar birazda şu benzin ve doğalgaza gelen zamlarıda sorgulayın

Tacettın Topcu: Su faturası geldi 1 tane muhatap bulamadım 185 devamlı meşgul 444 lü hattı arıyorsun adam seni faksa bağlıyor tam bir komedi chp binasına gidiyorum sadece baştan savma insanlara tutamayacağın sözü vermeyeceksin

FiLiz Demirtaş: Ben tek yasıyorum ve 1 aydır evde yoktum ailemn yanına gitmstm iki ayda bir faturandırılan elektrik faturam 40 TL hic kullanmadıgm su faturam 37 TL geldi ki önceki ay evde oldugum halde 35 gelmişti nasıl bir düzen anlamadım.

Hülya Tunca: Sayın başkanımgeçen ay gelen faturam 25 lira iken bu ay geliyor 105 lira ne bu ya evde tek başına yaşıyorum bu kadar fatura niye

Mustafa Lütfü Turhan: Başkanım faturalar askıda olsa ne yazar 50 TL yi geçmeyen faturalar 300 tl olmuş şu işe bir el atsanız hiç fena olmaz

asat halkevleri ziyaret

ASAT’TAN ZAM AÇIKLAMASI

ASAT Genel Müdürü İbrahim Kurt, kendisini ziyaret eden Antalya Halkevi yöneticilerine zamlar hakkında açıklamalarda bulundu. Kurt, Halkevleri’nin eleştirdiği metreküp su fiyatında ki 14 kuruşluk artışın-zammın yeni bir gelişme olmadığını, 13 Eylül 2019’da yapılan Büyükşehir Belediye Meclisi toplantısında alınan karar olduğunu açıkladı. Bahsi geçen Büyükşehir Belediye Meclis Toplantısında 1 metreküp su fiyatına yüzde 20 oranında zam yapıldığını, atıksu fiyatının 1 metreküp su için yüzde 35’den yüzde 40’a yükseltildiğini, ayrıca aynı toplantıda 1 Ekim itibariyle her ay Üretici Fiyat Endeksi’ne bağlı olarak düzenli fiyatların artırılacağına karar verildiğini anlattı.

NOT: Haberde yer alan abone açıklamaları Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in, ‘ASAT faturaları askıda” başlıklı Facebook paylaşımına yapılan yorumlardan alıntılanmıştır.  Abonelerin yorumları aynen aktarılmış herhangi bir imla düzeltmesi yapılmamıştır.  YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa