Kapat
Akdeniz Havadis
Akdeniz Havadis
ATATÜRK’Ü SPORLA ANDILAR
ATATÜRK’Ü SPORLA ANDILAR
ATATÜRK’Ü SPORLA ANDILAR Muratpaşa Belediyesi, Atatürk’ün Antalya’ya gelişinin 87’nci yıldönümünde evden belediyeye pedal bastı. Başkan Ümit Uysal oğlu Efe, Başkan Yardımcıları, yüzlerce belediye çalışanı, Antalya Bisiklet Platformu’nu oluşturan gruplar, öğrenciler...
6 Mart 2017 16:24
Font1 Font2 Font3 Font4

ATATÜRK’Ü SPORLA ANDILAR

Muratpaşa Belediyesi, Atatürk’ün Antalya’ya gelişinin 87’nci yıldönümünde evden belediyeye pedal bastı. Başkan Ümit Uysal oğlu Efe, Başkan Yardımcıları, yüzlerce belediye çalışanı, Antalya Bisiklet Platformu’nu oluşturan gruplar, öğrenciler ve öğretmenler Laura Kavşağı’nda buluşup Muratpaşa Belediyesi’ne pedalladı.

Muratpaşa Belediyesi’nin Antalya Bisiklet Platformu ile birlikte 6 Mart 1930’da Atatürk’ün Antalya’yı ziyaretinin anısına düzenlendiği Antalya Bisiklet Günü’nde yüzlere bisikletçi evlerinde işyerlerine, okullara pedalladı.

BAŞKAN UYSAL DA BİSİKLETLE İŞE GİTTİ

Gruplar, mesai başlamadan önce Laura Kavşağı’nda buluştu. İşe makam aracı yerine bisikletle gitmeyi tercih eden Başkan Ümit Uysal da oğlu Efe’yle birlikte gruba burada dahil oldu. Antalya Bisiklet Platformu’nu oluşturan gruplarla birlikte Uğur Okulları öğretmen ve öğrencileri, çeşitli şirketlerin bisiklet grupları, Belediye Başkan Yardımcıları İbrahim Cephaneci, Hasan Kaçmaz ve yüzlerce belediye çalışanı Atatürk’ün Antalya’ya gelişi anısına bu yıl ilki düzenlenen Antalya Bisiklet Günü’ne katıldı.

‘6 MART BAŞLANGIÇ’

Belediye Başkanı Uysal, 6 Mart’ın hazırlıklarına Kasım ayında Antalya Bisiklet Sevenler Grubu’yla bir akşam turunun ardından buluşması sırasında ortaya çıktığını söyledi. Motorlu araç odaklı ulaşım sistemlerinin insan sağlığı ve çevre açısından önemli tehdit haline gelirken alternatif ulaşım sistemi olarak bisiklet genel kabul gören bir ulaşım aracı olduğunu kaydeden Başkan Uysal, “6 Mart’ı bir başlangıç olarak ele aldık ve bugün hep beraber işe bisikletle gidelim istedik” dedi.

Bisikleti “Sosyal yaşamda altın yumurtlayan tavuk” olarak esprili bir şekilde tarif eden Başkan Uysal, “Hem hava kirliliğinin önüne geçiyor hem insan sağlığına faydalı hem de trafik sıkışıklığını önlüyor. İnsanlarımızın yarısı bile işe bisiklet gidiyor olsa Antalya’da ne trafik ne de çevre sorunu kalır. Tansiyon, şeker hastalığı oranı düşer” diye konuştu. 6 Mart Antalya Bisiklet Günü’nün bunu tetiklemek adına

yapıldığının altını çizen Başkan Uysal, bundan sonrada bisiklet kullanmayı özendirmeye devam edileceğini söyledi.

bisiklet 001

İZMİR MARŞI’YLA KARŞILANDILAR

Laura Kavşağı’nda buluşan gruplar buradan “Arabadan in bisiklete bin” sloganları eşliğinde Tekelioğlu Caddesi’ni takip ederek Muratpaşa Belediyesi’ne yaklaşık 2 kilometrelik yolda pedal bastı. Bisikletçileri Muratpaşa Belediyesi Kent Meydanı’nda MEST Bandosu, İzmir Marşı’yla karşıladı. Grupların hepsi meydana ulaştığında Başkan Uysal, Atatürk’ün Antalya gelişinin 87’nci yıldönümü dolayısıyla Atatürk Anıtı’na çelenk sundu.

‘ATATÜRK BİR DAHA HİÇ GİTMEDİ’

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Başkan Uysal yaptığı konuşmada şu ifadelere yer verdi:

“Gazi Mustafa Kemal Atatürk 6 Mart 1930’da Antalyamıza geldikten sonra esasen bir daha Antalyamız’dan gitmedi. Daha uygar, daha özgür, daha kardeşçe yaşayan bir toplum olabilmek, kenetlenmek, tasada ve kederde birlik olabilmek, her türlü biyolojik ve kültürel ayrılığın ötesinde beraber olabilmek, uluslaşabilmek işte marifet olan budur. Ayrışmak çok kolaydır. Bunu bazen terör gurupları, bazen siyasetçiler yapıyor. Bazen bakıyorsunuz belli mevkilere gelmiş kişiler sırf kendi pozisyonlarını güçlendirmek için toplumu ayrıştırmaktan çekinmeyebiliyorlar. Bizim işimiz ise uluslaşabilmek, her türlü farkımızı renk ve kimlik kabul ederek tasada ve kederde bir topluluk olabilmektir. Önemli olan hep beraber olabilmektir. Marifet olan toplumu dilimi ayrıştırıp siyasi yarar sağlamaya çalışmak değildir. Atatürk’ün Antalya’ya gelişiyle, birlik ve beraberliğin, sevgi ve kardeşliğin, uygar, ileri ve demokratik, paylaşan, adaletli, eşit haklara sahip toplum olmanın, yurttaş ve birey olmanın temelleri Antalya’ya gelmiştir, bir daha gitmemiştir ve hiç gitmeyecektir.”

AY YILDIZLI BALONLAR GÖKYÜZÜNDE

Başkan Uysal’ın konuşmasının ardından Muratpaşa Belediyesi Kent Meydanı’nda etkinlik ay yıldızlı balonların, İzmir Marşı eşliğinde gökyüzüne bırakılmasıyla sona erdi.YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa