Kapat
Akdeniz Havadis
Akdeniz Havadis
ATATÜRK’ÜN ANTALYA’YA GELİŞİNİN 87’İNCİ YILDÖNÜMÜ
ATATÜRK’ÜN ANTALYA’YA GELİŞİNİN 87’İNCİ YILDÖNÜMÜ
ATATÜRK’ÜN ANTALYA’YA GELİŞİNİN 87’İNCİ YILDÖNÜMÜ Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Antalya’ya gelişinin 87’nci yılı törenle kutlandı. Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Atatürk’ü sevgi ve saygıyla yad ettiklerini belirterek, “Tarihimiz, ecdadımızın ve...
6 Mart 2017 16:17
Font1 Font2 Font3 Font4

ATATÜRK’ÜN ANTALYA’YA GELİŞİNİN 87’İNCİ YILDÖNÜMÜ

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Antalya’ya gelişinin 87’nci yılı törenle kutlandı. Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Atatürk’ü sevgi ve saygıyla yad ettiklerini belirterek, “Tarihimiz, ecdadımızın ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün aziz hatıraları bizi birleştiren ortak mirasımızdır” dedi.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Antalya’ya gelişi 87’nci yıldönümü nedeniyle Antalya Kültür Merkezi’nde düzenlenen kutlama programına Antalya Vali Yardımcısı Hüseyin Ece, Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Garnizon Komutanı P. Alb. Tahir Savran, Muratpaşa İlçe Kaymakamı Sedat Sırrı Arısoy, İl Milli Eğitim Müdürü Yüksel Arslan, öğrenciler ve Antalyalılar katıldı. Törende konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel Atatürk’ün Antalya’ya geliş hikayesini anlatarak, “87 yıl sonra Antalyalılar olarak o günün hatırasını yaşıyor, yaşatıyor ve Cumhuriyetimizin kurucusu, Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk’ü sevgi ve saygıyla yad ediyoruz” dedi.

BÜYÜK LİDERİN HİZMET AŞKI

Her 6 Mart’ta ve her anma gününde o dönemin zor şartlarında Atatürk’ün bu seyahatleri nasıl gerçekleştirdiğini düşündüğünü anlatan Başkan Türel, sözlerini şöyle sürdürdü: “ O dönemin yollarını, kendilerinin de sağlık sorunlarının olduğunu düşünürsek, nasıl bir azimle yurdu dolaşmak, görmek, incelemek gayreti olduğunu idrak edebiliriz. Büyük komutan, asker olarak görev yaptığında, Avrupa’yı, Libya’yı, Suriye, Filistin Cephesini görmüş bir kişiydi. Cumhurbaşkanı olarak da bütün Ege illerini, İç Anadolu’yu, Trakya’yı, Trabzon, Rize gibi Karadeniz illerini, Doğu ve Güneydoğu’da Gaziantep, Erzurum, Diyarbakır’a kadar bütün illeri ziyaret etmiştir. Biz bile belediye başkanı olarak millet aşkını, hizmet etmenin heyecanını bu kadar büyük hissettiğimize göre, büyük liderlerin azminin çok daha büyük olması doğaldır.”

TÜRK MİLLETİ ATATÜRK SAYESİNDE YENİ TARİH YAZDI

Geçtiğimiz hafta sonu Antalya’nın fethinin 810. Yılının da kutlandığını hatırlatan Başkan Menderes Türel, “Antalya’yı Türk yurdu yapan Sultan Gıyaseddin Keyhüsrev, İzzeddin Keykavus’ları yad ettik. O fethin nasıl gerçekleştiğini okursanız, o büyük sultanların Anadolu’nun her yerinde, Karadeniz’den Akdeniz’e kadar nasıl bir mücadele verdiklerini görürseniz, bu toprakların nasıl vatan olduğunu daha iyi anlarsınız. 1071’de Malazgirt’te başlayan yurt mücadelesi Fatih gibi, büyük sultanlar, Atatürk gibi başkomutanlar tarafından taçlandırılmıştır. Kurtuluş Savaşı’nda büyük Türk milleti Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde, yeni bir tarih yazmıştır” diye konuştu

GENÇ NESİL ATAMIZI İYİ TANISIN VE ANLASIN

“Bu anma törenlerinin asıl gayesi genç neslin tarihimizi, ecdadımızı, Atatürk’ü, iyi tanıması ve anlamasıdır” diyen Başkan Türel, şöyle devam etti:” 800 sene öncesinden, 15 Temmuz’lara, bugünlere kadar tarihimizin her günü okunmaya, incelenmeye değerdir. Bu cennet vatanı bize miras bırakan atalarımızı, Mustafa Kemal Atatürk’ü, bütün şehit ve gazilerimizi minnetle anarken, asıl görevimizin çalışmak, daha çok çalışmak olduğunu bilmeliyiz. Bu şanlı mirasın bize verdiği vazife Bayrağımızı daha yükseğe çıkarmaya çalışmaktır.”

6 Mart Atatürkün Antalyala gelişi1 001

EN İDDİALI ŞEHİR OLACAĞIZ

Cumhuriyetin 100. Yılı olan 2023’te muasır medeniyet seviyesinin üzerine çıkmak için gece gündüz çalıştıklarını ifade eden Başkan Türel,” 1920’lerin Antalya’sı elektriği, yolu olmayan bir şehirdi. Yavaş yavaş ülke ile birlikte Antalya da gelişti. Fakat son senelere kadar bu gelişme Gazi Mustafa Kemal’in hedeflediği gelişme olmamıştı. Son senelerde bir taraftan arıtma tesislerini, diğer taraftan köylerimizin yollarını yaptık. Antalya’nın altyapı ihtiyaçlarını hızla tamamlar hale geldik. İnşallah Antalya’yı kalkındıracak projelerimizi, hızlı tren gibi projeleri, akıllı şehir projelerini tamamladığımızda dünyanın en iddialı şehirleri arasında olacağız. İşte, Atatürk’e saygı esasen budur, çalışmadır, kalkınmadır, Bayrağımızı yükseltmektir. Altyapıdan daha önemli yaptığımız iş ise milletimizi birleştirmek, bütünleştirmek, milletle birleşmektir” ifadesini kullandı.

GENÇLERİMİZE GÜVENİYORUZ

5 Mart’ta Antalya’nın fethini, 6 Mart’ta Atatürk’ün Antalya’ya gelişinin birlikte kutlanmasının, geçmiş ve gelecekle barışık olmayı ifade ettiğine dikkat çeken Başkan Türel, “Geçmişte Atatürk üzerinden ayrımcılık yapılan dönemler oldu, artık bunları geride bıraktık. Milletimizin her ferdi bizim için kıymetlidir, milletimizin içerisinde ayrıma mahal yoktur. Tarihimiz, ecdadımızın ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün aziz hatıraları bizi birleştiren ortak mirasımızdır. Bugün bu anlayışla, sizlere daha güzel bir gelecek bırakmak, Türkiye’yi ve Antalya’yı dünya sahnesinde yükseltmek için çalışıyor, nöbet tutuyoruz. Bizim için en güzel mutluluk bu nöbeti sizlere gönül rahatlığıyla devretmek olacaktır. Atatürk, Türk gençliğine güvenmiş ve Cumhuriyeti emanet etmişti. Esasen o güven daha yeni hayata geçirilmektedir. Bundan sonra siz gençlerimizin yetki ve sorumlulukları daha da artmıştır. Bizler de siz gençlerimize aynı şekilde güveniyoruz” şeklinde konuştu.

ÖDÜLLERİ VERİLDİ

Konuşmaların ardından Atatürk’ün hatırası için düzenlenen törende, Atatürk Anadolu Lisesi öğrencileri “Gazi Geliyor” adı tiyatro oyununu sergiledi ve halkoyunları gösterisi sundu. Atatürk’ün Antalya’ya gelişi konulu il genelinde düzenlenen resim, şiir ve kompozisyon yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödüllerini Başkan Menderes Türel verdi.YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa