Kapat
Akdeniz Havadis
Akdeniz Havadis
ATSO öncü oldu mezun olmadan iş teklifi aldılar
ATSO öncü oldu mezun olmadan iş teklifi aldılar
ATSO öncü oldu mezun olmadan iş teklifi aldılar Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) ile Akdeniz Üniversitesi arasında yapılan ‘İşyeri Eğitimi’ işbirliği protokolü 2’nci döneminin değerlendirme toplantısı Akdeniz Üniversitesi Ayşe...
31 Mayıs 2017 13:30
Font1 Font2 Font3 Font4

ATSO öncü oldu mezun olmadan iş teklifi aldılar

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) ile Akdeniz Üniversitesi arasında yapılan ‘İşyeri Eğitimi’ işbirliği protokolü 2’nci döneminin değerlendirme toplantısı Akdeniz Üniversitesi Ayşe Sak Uygulamalı Bilimler Fakültesi’nde gerçekleştirildi. ATSO Yönetim Kurulu Üyesi Erol Erkan, Uygulamalı Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Gülmez, öğretim üyeleri ve programdan yararlanan öğrenciler katıldı.

107 öğrenciye işyerinde eğitim verildi

2’nci yılında olan programa bu yıl 107 öğrencinin katıldığını belirten ATSO Yönetim Kurulu Üyesi Erol Erkan, ‘İşyeri Eğitimi’nin öğrencilerin mesleklerinde tecrübe kazanmaları için çok önemli bir adım olduğunu ifade etti. Programın her geçen yıl daha da başarılı olmaya başladığını söyleyen Erkan, “Bilindiği üzere son yıllarda ülkemizin en büyük problemlerinden biri işsizlik ve özellikle genç işsizliği” dedi.

yerinde Eğitim 05 001

Gençlerin üniversiteden mezun olduktan sonra iş bulamadığına değinen Erol Erkan, “Ancak bir diğer tarafta da iş dünyamız nitelikli eleman arayışı içerisinde. Oda olarak dönem dönem üyelerimize yaptığımız anketlerde nitelikli eleman bulma sorunu ile her zaman karşılaşıyoruz. Bu durumu da mesleki ve teknik eğitim veren kurumlar ile iş dünyası arasında yeterli seviyede diyalog kurulamamasına dayandırıyoruz. Oda olarak da bu konuda gerekli adımları atarak Akdeniz Üniversitemiz ile yaptığımız çalışma ile bu eksikliği gideriyoruz” şeklinde konuştu.

Sektörlerine hakim öğrenciler yetişiyor

2016 yılında 2 farklı bölümden toplam 33 öğrencinin bu programa katıldığını ifade eden Yönetim Kurulu Üyesi Erol Erkan, “Bu yıl Uluslararası Ticaret ve Lojistik Bölümü’nden 60, Pazarlama Bölümü’nden 47 olmak üzere toplam 107 öğrenci arkadaşımız programdan yararlanarak ‘İşyerinde Eğitim’ aldı. Seneye de bu rakamın 150’nin üzerine çıkmasını bekliyoruz. Böylelikle gençlerimiz iş dünyasına daha mezun olmadan adapte oluyor” ifadelerini kullandı.

Geçen yıl eğitim alan 33 öğrenciden 20’sinin eğitim gördüğü firmalardan iş teklifi aldığını bu yıl bu rakamın 60’a yakın olduğunun altını çizen Erol Erkan, “Proje gençlerimizin üniversiteden sonra da istihdamlarında çok önemli bir yer tutuyor. Arkadaşlarımız eğitim aldıkları sektörde faaliyet gösteren firmaların iş akışlarını ve çalışma şartlarını yakından görüyor. İşi yerinde öğrenip belli bir tecrübe ile mezun oluyorlar. Bu da firmalar tarafından tercih sebebi oluyor” dedi.

yerinde Eğitim 05 001

Öğrenciler kendilerini daha iyi ifade edecek

İşyeri Eğitimi’nin yanı sıra 30 öğrencinin 2 ay boyunca Milli Eğitim onaylı ‘Diksiyon’ ve ‘Topluluk Önünde Güzel Konuşma’ eğitimi almasının sağlandığını da sözlerine ekleyen Erol Erkan, “Öğrencilerimiz böylelikle iş hayatında kendilerini daha iyi ifade etme yeteneği kazandı” şeklinde konuştu.

Erkan’ın konuşmasının ardından söz alan öğrenciler staj süresince yaptıkları çalışmalar hakkında bilgiler verdi. Üniversiteden mezun olmadan önce kendileri için çok önemli bir adım olduğunu belirten öğrenciler, başta ATSO ve Akdeniz Üniversitesi olmak üzere programa destek olan tüm firmalara teşekkür ettiler.YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa