Kapat
Akdeniz Havadis
Akdeniz Havadis
ATSO’dan Bakanlara “Rusya” Dosyası
ATSO’dan Bakanlara “Rusya” Dosyası
ATSO Başkanı Davut Çetin, “Rusya krizinin Antalya krizine dönüşmemesi için önleyici ve destekleyici politikaların ivedilikle uygulamaya alınması zorunludur.” Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Davut Çetin, Rusya Federasyonu’nun Türkiye’ye karşı...
4 Aralık 2015 15:38
Font1 Font2 Font3 Font4

ATSO Başkanı Davut Çetin, “Rusya krizinin Antalya krizine dönüşmemesi için önleyici ve destekleyici politikaların ivedilikle uygulamaya alınması zorunludur.”

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Davut Çetin, Rusya Federasyonu’nun Türkiye’ye karşı yaptırım kararlarından en çok etkilenecek illerin başında Antalya’nın geleceğini belirterek, Oda olarak krizin etkilerini en aza indirmek için çalışma başlattıklarını bildirdi.

ATSO Başkanı Davut Çetin, “Rusya Yaptırımlarının Antalya Ekonomisine Etkileri ve Alınması Gereken Önlemler” konusunda geniş kapsamlı bir rapor hazırlayarak, başta Kültür ve Turizm Bakanlığı, Tarım Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı olmak üzere ilgili bakanlıklara gönderdiklerini kaydetti.

Rusya Federasyonu’nun, Antalya turizminin ve tarım ihracatının ana pazarı konumunda olduğunu vurgulayan Başkan Davut Çetin, “Söz konusu kararların turizm sektörüne etkisi, veriler ışığında değerlendirilebilecek durumdadır. Tarım sektöründe ise diğer iller ve ülkeler üzerinden Rusya’ya yapılan ihracatın önemli boyutta olması nedeniyle, etki derecesi resmi verilerle tahmin edilenin üzerinde olacaktır.

ATSO-Başkanı-Davut-Çetin

Kararlar, Rusya’da faaliyet gösteren Antalya şirketlerini ve Antalya’da çalışan Rus sermayeli şirketleri de etkileyebilir. Ayrıca, Antalya’da yabancıların satınalmış olduğu 60 bin civarındaki konut veya gayrimenkulün dörtte biri Rusya vatandaşları tarafından alınmış olması nedeniyle kısıtlamalar, konut sektörünü de etkileyebilecektir.

Dolayısıyla Antalya’da yalnızca bir veya iki sektörün değil, sanayi, ticaret, hizmet sektörlerine kadar bütün Antalya ekonomisinin etkilenmesi söz konusudur. Rusya krizinin Antalya krizine dönüşmemesi için önleyici ve destekleyici politikaların ivedilikle uygulamaya alınması zorunludur” dedi.

Başkan Davut Çetin rapora ilişkin şu bilgileri verdi:

Tarımda alternatif pazarlara yönelmek gerekiyor

“Sunulan dosyada tarım ihracatının Antalya ekonomisi içerisindeki yeri ve Rusya’ya yapılan tarım ihracatının toplam içerisindeki yerinin önemi değerlendirilerek alternatif Pazar yaratmanın önemi vurgulanıyor. Halen Rusya gümrüklerinde yaşanan sorunlar bir süre daha devam ettiği ve alternatif pazarların gecikmeli de olsa bulunduğu taktirde300 milyon dolara ulaşan bir ekonomik kayıptan söz ediliyor. Ancak zararın bu boyutlara ulaşmasını beklemiyoruz. Maddeler halinde Antalya tarımı için alınması gereken önlemlerin sıralandığı raporda, acil önlemler ile bu kaybın en aza indirilebileceği ancak bu süreçte zarara uğrayan işletmelerin ve üreticilerin desteklenmesi gerektiği ifade ediliyor.”

 YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa