Kapat
Akdeniz Havadis
Akdeniz Havadis
Başbakan Yıldırım Antalya’da 67 tesisi açtı
Başbakan Yıldırım Antalya’da 67 tesisi açtı
Antalya’da toplam yatırım bedeli 732 milyon lira olan 67 tesis Başbakan Binalı Yıldırım tarafından açıldı. Törende Antalyalılara seslenen Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, son 2.5 yılda yazılan hizmet destanını anlattı....
12 Şubat 2017 17:47
Font1 Font2 Font3 Font4

Antalya’da toplam yatırım bedeli 732 milyon lira olan 67 tesis Başbakan Binalı Yıldırım tarafından açıldı. Törende Antalyalılara seslenen Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, son 2.5 yılda yazılan hizmet destanını anlattı. Göreve geldikleri günden bu yana Antalya’ya ASAT dahil 1.8 milyar liralık yatırım yaptıklarını belirten Türel, yatırım rekoru kırdıklarını söyledi.

Başbakan Binalı Yıldırım, Antalya’da Büyükşehir Belediyesi ve kamu kurumları tarafından yapımı tamamlanan toplam yatırım bedeli 732 milyon lira olan 67 tesisin açılışını gerçekleştirdi. Antalya Kapalı Spor Salonu’ndaki törene, Başbakan Binalı Yıldırım, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Ak Parti milletvekilleri, belediye başkanları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Başbakan Yıldırım Antalya’da 67 tesisi açtı

Başbakan Binalı Yıldırım, törende yaptığı konuşmada milletin AK Parti’yi tek başına iktidara getirdiğinden bu yana Antalya’ya 18 katrilyonluk yatırım yapıldığını söyledi. Antalya’nın daha fazlasını hak ettiğini söyleyen Başbakan Yıldırım, şöyle konuştu: “Bu hizmetler içinde 8600 yeni derslik, 3440 yeni konut, 18 hastane, 15 baraj, 82 taşkın koruma dere ıslahı, 288 km bölünmüş yol var, 148 milyon fidan diktik, 2006 yılında doğalgazı Antalya’yla buluşturduk, sözümüzü tuttuk, Alanya’ya üniversite kurduk. 33 bin kapasiteli Antalya stadyumunu hizmete aldık, 431 bin dönüm araziyi suyla buluşturduk, 180 bin dönüm araziyi sulamak için çalışmalar devam ediyor 10 baraj daha yapacağız, Antalya’yı Burdur’a, Denizli’ye bölünmüş yollarla bağladık. Yolları böldük hayatları gönülleri birleştirdik. Isparta’ya, Mersin’e Konya’ya Karaman’a bölünmüş yollar yapıyoruz. Alanya, Finike, Aksu, Demre’de hastaneleri açacağız. Cumhurbaşkanımızın hayali olan şehir hastanelerinin birini de 1500 yatak kapasiteli hastaneyi de Antalya’ya kazandıracağız, güneş enerji santralleriyle çiftçilerimize ücretsiz elektrik veriyoruz, sizler için dağları delip Alacabey-Çubuk tünellerini de yapacağız. Bugün batı çevre yolunu açıyoruz, vaktiyle temelini atmıştık.”

Antalya’yı Konya’ya, Kayseri’ye hızlı trenle bağlayacaklarını söyleyen Başbakan Binali Yıldırım, “Antalya’yı en yeni teknolojileri kullanan büyük projelere sahip akıllı kente Belediye Başkanımız Türel’le birlikte dönüştüreceğiz. Turizmde Türkiye’nin yıldızı, dünyanın en fazla 5 yıldızlı otele sahip ikinci büyük şehridir Antalya. Ayrıca turizmin yüzde 64’ünün gerçekleştirildiği merkez Antalya’dır. Bizim işimiz hizmet gücümüz millet. Siz arkamızda olduğunuz müddetçe biz sizler için milletimiz için üretmeye çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

BAKAN ÇAVUŞOĞLU’NDAN ÜNİVERSİTE MÜJDESİ

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da konuşmasında Antalya’da iki havaalanı olduğunu ve üçüncüsünü yapmak için yoğun çaba sarfettiklerini söyledi. Son 15 yılda Antalya’nın büyük hizmetler aldığını, sadece yollar, tüneller, köprüler, havaalanları değil, kentin her yerine spor tesisleri inşa ettiklerini kaydeden Çavuşoğlu, kente olimpik yüzme havuzu da yapacaklarını, hipodromun ihalesinin çıktığını anlattı. Pist bisikleti yarışlarının yapıldığı spor tesisi olan veledrom gibi her türlü spor tesisini Antalya’ya kazandıracaklarını vurgulayan Bakan Çavuşoğlu, 5 üniversite bulunan kentte, üniversite sayısını ilçelerle beraber 10’a çıkaracaklarını da müjdeledi.

BAŞKAN TÜREL 8 YILINI ANLATTI

Başkan Menderes Türel, konuşmasında Antalyalılara 8’nci hizmet yılının değerlendirmesini yaparak “Biz belediye hizmetini başta Sayın Cumhurbaşkanımızdan ve Başbakanımızdan bu salonda olan duayenlerimizden öğrendik” dedi. Başbakan Binali Yıldırım’ın geçtiğimiz günlerde yaptığı bir konuşmasında “Şehir ve hemşehrilik bilincinin geliştiği illerde, kalkınmanın daha hızlı olduğunu” tespitine değinen Türel, “Bu tespit Türkiye’de yeni belediyecilik anlayışının ifadesidir. İskender Pala hocamız, “şehirler insan karakterini belirler der.” Ben de buna ilave yaptım. Diyorum ki, şehirlerin karakterini de belediye başkanları belirliyor” şeklinde konuştu.

KATILIMCI YÖNETİM ANLAYIŞI İLE ÇALIŞIYORUZ

Başkan Türel belediye hizmetlerinin birinci sırasında insan hayatını kolaylaştırmak ve mutlu etmenin yer aldığını belirterek, konuşmasını söyle sürdürdü: “ Bunun yolu; ulaştırma, arıtma, su, yeşil alan, park, cadde yatırımlarıyla altyapı yapmak, sosyal hizmetlerle ihtiyacı olan vatandaşa destek olmaktır. İkinci görevimiz şehre kimlik kazandırmaktır; bunun yolu da müzelerden, mimariden, kültür ve sanat yatırımlarından geçmektedir. Artık üçüncü görevimiz şehirlerin ekonomik ve sosyal kalkınmasına öncülük etmektir. Yani, turizme, ticarete, tarıma destek olacak yat limanları, alışveriş caddeleri, sulama yatırımları, kırsal kalkınma projeleri, yurtdışı fuar ve tanıtım çalışmaları, bilim parkları, eğitim hizmetleri, spor tesisleri de bunun içindir. Nihayet dördüncü görevimiz ise katılımcı yönetim anlayışıyla yerel demokrasiyi inşa etmektir. Bunun için de Muhtar Bilgi Sistemi kurduk, bölge koordinatörlerimiz vasıtasıyla halkımızla daha yakın ilişki kurduk. Projelerimizde STK’larla istişare ediyor ve halk oylamaları yapıyoruz.”

VİZYON BELEDİYECİLİĞİ DÖNEMİ BAŞLADI

Eskiden Türkiye’de ideolojik belediyecilik olduğunu vurgulayan Başkan Menderes Türel, 1980 sonrası altyapı belediyeciliğinin başladığını söyledi. Sosyal belediyeciliğin Refah Partisi döneminde başladığını, AK parti ile zirveye çıktığını anlatan Başkan Türel, “ Şehre kimlik kazandırma meselesini son senelerde konuşmaya başladık. Ülkemizde vesayet rejimi yüzünden yerel demokrasi ve belediyecilik geç geliştiği için şehirlerimiz şahsiyetlerini kaybetmeye başlamıştır. İstanbul silueti bozulmaya yüz tutunca Sayın Cumhurbaşkanımızın konuyu gündeme getirmesiyle artık bu hususa da dikkat etmeye başladık, fakat şehir kimliği konusunda henüz yeterli ilerlemeyi sağlamış değiliz. Ben şehir kimliği ve kalkınma sorumluluğuyla birlikte bu yeni dönem belediyecilik anlayışımıza vizyon belediyeciliği diyorum ve artık vizyon belediyeciliği dönemi başladığını söylüyorum” ifadelerini kullandı.

GÜZEL YENİLİKLERE İMZA ATTIK

2004’de göreve ilk geldiğinde, yol, kanalizasyon, arıtma bakımından sefalet içinde, Kaleiçi’ne ve parklarına girilemeyen bir şehir devraldığını belirten Başkan Türel, konuşmasına şöyle devam etti: “Altyapı yaptık, parkları, raylı sistemi yaptık, ama vatandaşı hem yorduk hem ihmal ettik, 2009’da biz seçimi, fakat Antalya 5 senesini kaybetti. 2014’de göreve geldiğimizde iki kat personel, sigorta primini yatırmamış, başlattığımız yatırımı yarım bırakmış, aldığımız deniz otobüslerini çürümeye terk etmiş, dünya çapında gururumuz olarak açtığımız Engelli Merkezimizi bile atıl bırakmış bir Belediye bulduk. Sosyal hizmetler, sosyal belediyecilik her zaman önceliğimiz oldu. Engellilere dönük hizmetler ise benim adeta şahsi meselem olmuştur. Çünkü ben rahmetli babamdan dolayı hem engellilerin hem de ailelerin yaşadığı sıkıntıyı çok iyi bilirim. Gün gelir, an gelir çaresiz kalırsınız. Çok şükür, Türkiye engelli hizmetlerinde büyük mesafe aldı. Biz bu konuya Avrupa’nın en iyisi bir rehabilitasyon merkezi inşa ederek başlamıştık. Tamamlayıp verdik, ama bizden sonra atıl bıraktılar. 2014’de tekrar tadilat yapıp yeniden açmak zorunda kaldık. Şimdi yeniden istediğimiz noktaya getirmiş bulunuyoruz. 600’den fazla engellimize her tür hizmet verilmektedir. Başta yaşlılarımıza yönelik olmak üzere sağlık hizmetlerinde güzel yeniliklere imza attık.”

KADINLAR PLAJI BÜTÜNLEŞTİRİR

2015’de Büyükşehir olarak sosyal kart projesini başlattıklarını vurgulayan Başkan Türel, şunları ifade etti: “Alan elin veren eli görmemesi prensibiyle destek olmaya gayret ediyoruz. Kadına ve aileye destek her zaman önceliğimiz oldu. Türk milletini ayakta tutan en büyük dayanağımızın kadınlar olduğunu biliyoruz, bunu 15 Temmuz’da bir kere daha gördük. Kadınlarımıza pozitif ayrımcılık yaparak kadın plajı da açtık. Çok ajitasyon yapıldı, laiklik elden gitti, millet bölündü denildi. Fakat sonradan teşekkür mektupları almaya başladım. Bazı mektuplarda kadın kardeşlerimiz, CHP’li olduklarını, bana hiç oy vermediklerini ve vermeyeceklerini, fakat bu hizmetten dolayı çok memnun olduklarını ve teşekkür ettiklerini yazdılar. Kadın plajlarımız sadece kendi vatandaşlarımıza değil, turistlere ve yerleşik yabancılara da hizmet vermektedir. En çok hizmet alanlar da Rus kökenli kadın vatandaşlarımız, kardeşlerimizdir. Dolayısı ile kadınlar plajı bu ülkeyi bölüp parçalamaz. Aksine bütünleştirir. Bunu görmeyenler varsa dönüp Antalya’daki kadınlar plajına baksın. AK Partilisi, CHP’lisi, MHP’lisi, alevisi, sünnisi, müslümanı, gayri müslimi orada buluşuyor ve bütünleşiyor. Hani kadınlar plajı ülkeyi ayrıştırırdı. Aksine buradan bir kez daha duymayanlara sesleniyorum. Kadınlar plajı ayrıştırmaz, birleştirir. Bu sebeple Alanya’ya da aynı hizmeti götüreceğiz ve il genelinde 4’e çıkaracağız. Finike’de ve merkez de kuracağız.”

TATİL PROJESİ YAYGINLAŞACAK

Büyükşehir olarak artık büyük bir eğitim kurumu haline geldiklerinin altını çizen Başkan Türel, “Okul öncesinden başlayıp, okul öğrencilerine kurs, yetişkinlere meslek eğitimine uzanan geniş bir yelpazede artık dev bir hizmete imza atıyoruz. Eğitime destek hizmetlerimiz bununla kalmıyor. Darbeci çetelerin eğitim hizmeti görüntüsüyle herkesi kandırıp, yurtlarla, burslarla çocukları nasıl zehirlediğini ibretle gördük. Bu sebeple hem yurt yapımına öncelik verdik hem de ihtiyaç sahibi gençlere ve öğrencilerimize de sosyal desteğe başladık. Antalya merkezde güzel bir yurt projesine başladık, Finike yurdu yapım aşamasında. Ayrıca Bosna’ya da bir yurt yaparak oradaki kardeşlerimize de elimizi uzattık. Sporda genç yıldızlar yetiştirmek için okullar liginde, profesyonel hocalar eşliğinde okul takımları müsabaka yapıyor. Şampiyon takıma tatil hediye ediyoruz. Fatih Terim hoca projeyi çok beğendi ve yaygınlaştırmaya çalışıyor” şeklinde konuştu.

HER YATIRIMIN BİR HİKAYESİ VAR

Antalyaspora olan sevgisini de anlatan Başkan Türel, şunları dile getirdi: “Ben gençken spor yapan ve Antalyaspor taraftar otobüslerinde deplasmana gidip gelen yöneticilik yapmış, halen maçları taraftar derneğimizle beraber seyreden bir kişi olarak, Antalya’nın bir spor şehri olarak yükselmesi için çok mücadele verdim. Bir gençlik hayalim Antalyaspor’un güzel bir tesisi olmasıydı. İlk dönem vakit yetmemişti, bu dönem işi hızlı tuttuk, Avrupa’daki klüplerin tesislerini bilenlere danıştık, inceledik, başladık ve yaptık. Futbolcumuz Eto, Avrupa’da birçok klüpte oynamıştır, gerek Eto, gerekse diğer futbol adamlarımız böyle bir tesis olmadığını. Bu tesis bir spor lisesini, hatta daha sonra bir spor akademisini de bünyesinde barındıracak ve geleceğin eğitimli sporcularını yetiştirecek. Şimdi sıra diğer kulübümüz olan Alanyaspor’da. İnşallah onu da aynı hızla yapacağız. Spor salonlarımızda arka arkaya geliyor.” “Antalya’da her büyük yatırımın ayrı bir hikayesi var. Yazsak roman olur” diyen Türel şu örneği verdi: “Aslında biz bu tesisi 7-8 yıl önce bitirecektik. Biz inşaatına başlamıştık ancak 2009 da, görevi devir ettikten sonra, yerimize gelen belediye başkanı burası 100. Yıl alanıdır diyerek projeyi iptal etti ve billboardlara, 100 yıllık yanlıştan döndük diye bu projeyi nasıl iptal ettiğini övünerek anlattı. Şimdi diyorum ki, buranın 100 yıllık yanlış olduğunu söyleyenler bugün gelsinler bu tesisin nasıl yanlış olduğunu iyi anlasınlar onun için sizlere teşekkür ediyorum.”

KENT MÜZESİ PROJESİ

Müzeler ve kültür merkezlerinin kimlik ve kültür inşasının en önemli yapı taşları arasında olduğunu anlatan Türel, “Kent müzesi, Antalyalılık bilincine kuvvet verecek, sergilerle, hediyelik eşya satışıyla hem tarihi hem bugünü yaşamaya imkan verecektir. Bu projede

Antalya kent konseyi ile birlikte çalışıyoruz. Belediyemizin bazı birimleri kümes gibi, yarısı toprak altında barakalarda görev yapıyorlardı. Bu sefaletten kurtulmak için 2008’de yeni hizmet binası inşaatına başlamıştık. Yüzde 70’ini tamamladık. Seçim geldi ve görevi devrettik. O binayı o halde bıraktılar, korumaya bile almadılar, demirleri paslandı, kabloları çalındı. Vicdanın kabul edebileceği bir şey değil. 5 yıl sonra binayı terk edilmiş bir halde devraldık, bir süre önce bitirdik, taşındık, inşallah yakın zamanda açılışını yapacağız. Yeni hizmet binamız 75 milyon TL hacminde bir yatırım oldu, içine olur da hanım kardeşlerimiz çocuklarıyla gelir ve çocukları oyalamak gerekir diye bir küçük oyun salonu ve kreş koyduk. Böylece eski hizmet binaları sahamız ve takasla aldığımız eski stadyum yeri ile eski spor salonu yerinde kent müzesi ve parkı olacak. Burası için de Türel AVM yapacak söylentisi yaydılar. İnşallah Antalya’ya hem yeni bir ruh hem bereket getirecek bir eser olacak. Sayın Cumhurbaşkanımız Şehircilik şurasında Avrupa’daki şehirleri kastederek “bir şehir düzenli olabilir ama bu şehrin karakterli olduğunu göstermez demişti”. İşte bu projelerle Antalya’yı şimdi Sayın Cumhurbaşkanımızın işaret ettiği hedefe yani hem düzenli hem de karakterli olan bir şehir hedefine doğru ilerliyoruz” ifadesini kullandı.

FİNANS MÜHENDİSLİĞİYLE REKORLAR KIRILDI

2014’de görevi devraldıklarında ilk olarak finans mühendisliğiyle bütçeyi toparladıklarını anlatan Türel, “Bugün büyükşehir belediyeleri arasında bütçe performansında 3. tahsilat oranlarında 1. olduk. Personel borçlarını sıfırladık, 400 milyon lira borç ödedik. Geçen döneme göre yatırım ihalelerinde yüzde 40 kırımlar sağladık. Hizmet sahamız 5 ilçeden 19 ilçeye, 4 bin kilometrekareden 20 bin kilometre kareye yükseldi, fakat toplam faaliyet giderimiz yüzde 13 düştü. Personel giderini bütçemizin yüzde 21’i seviyesine indirdik. İşte böylece Antalya’da kendi yatırım rekorlarımızı kırmaya başladık” diye konuştu.

YATIRIM BÜTÇESİ 20 KAT ARTTI

2017 de bir yatırım rekoru daha kıracaklarını kaydeden Türel, “Bizden önce 2013 yılında Büyükşehir Belediyesi’nin yatırım bütçesi 53 milyon lira idi. Şimdi 2017 yılında yatırım bütçemiz 1 milyar liraya çıktı. Büyükşehir Belediyesi’nin yıllık yatırım bütçesinin milyar olması hayaldi, bu yıl inşallah gerçek oluyor” dedi.

İlk döneminde Antalya’nın içme suyu ile ilgili 70 yıllık planlama yaptıklarını ve SCADA sistemi ile suyu ucuzlattıklarını söyleyen Başkan Türel şunları söyledi: “Türkiye’nin en ucuz su tarifesiyle görevi devrettik, Antalya Ankara’dan zengin diyerek bedava elektrik vaat edenler su fiyatını tekrar yükselttiler ve 2014’te göreve geldiğimizde tekrar su fiyatını düşürdük. Suyu ucuzlatma, yatırım yapamazsın diyen arkadaşlar oldu. Bugün hem su fiyatında en ucuz şehirler arasındayız hem de yatırım rekoru kırıyoruz, çok şükür.”

MAVİ BAYRAK’TA DÜNYA BİRİNCİSİYİZ

Antalya’nın 201 Mavi Bayraklı plajı ile dünya birincisi olduğunun altını çizen Türel, “Antalya ekmeğini güneşten, denizden, turizm ve tarımdan kazanıyor. 2004 senesinde Antalya’da arıtma tesisi 1 taneydi. O dönem Lara bölgesini kurtarmıştık. Tekrar göreve geldiğimizde önemli ilçelerimizde durum vahimdi ve Sayın Cumhurbaşkanımızın ve sizlerin desteğiyle durumu kurtardık. Bugün arıtma tesisi sayımız 32 ve 640 km kıyı şeridinde bir damla suyu arıtmadan denize vermiyoruz” şeklinde konuştu.

SUSUZ KÖYLERDE SULAR ŞELALE OLDU

Başkan Menderes Türel, şöyle devam etti: “539 köyümüze daha önce yıllık yatırım bütçesi sadece ve sadece 10 milyon liraydı. Geçen sene bu bütçeyi 130 milyon liraya çıkardık. 13 kat daha büyük bütçeyle en ücra köşeye yatırım gidiyor. Akseki, 30 senedir su sıkıntısı çeken bir ilçemizdi. 6 ayda yapacağız dedik, biraz hata yapmışız, 5,5 ayda, yani iki hafta erken tamamladık. Akseki’de su götürdüğümüz bir köyün adı Susuzşahap köyüydü. Su götürdük, bir süre sonra muhtarımız geldi, artık bu ismi değiştirelim dedi. Bir başka köyümüz Susuzbehiç köyü. Oraya da sulama suyu götürdük. Yani su olmadığı için adı susuz olan köylerimizde bile artık sular şelale oldu.”

2.5 YILDA 26 KAVŞAK TAMAMLANDI

Ulaştırma konusundaki en büyük yatırımın Ulaştırma Bakanlığı ile yapılan Meydan- EXPO 2. etap raylı sistem hattı olduğunu söyleyen Türel, şunları aktardı: “Bu projenin 135 milyon liralık kısmını Belediye olarak karşıladık. 2009’da aldığımız, fakat bizden sonraki yönetime devrettiğimiz deniz otobüsleri çürümeye terkedilmişti, 2014’de bunları hemen hizmete aldık. Kemer ve Antalya arasında 2 senede 82 bin yolcu taşıdık. Son 2.5 senede ise 26 köprülü kavşak yapıldı. G20 Zirvesi, EXPO, NATO Dışişleri Bakanları Zirvesi, Güçlü Şehirler Ağı gibi toplantılara Sayın Cumhurbaşkanımız ve Antalya’nın gururu Dış işleri Bakanımız ile birlikte ev sahipliği yaptık. Bu yatırımlar sayesinde Antalya zirvelerin en güvenli ve rahat şekilde yapıldığı yer oldu. Bu gurur ve başarı Türkiye’nin başarısıdır.”

2023 HAYAL PROJESİ METRO

Antalya merkezi ve ilçelerde 300 milyon liralık yol yatırımı yaptıklarını ifade eden Başkan Türel, “Bu yatırımın yarısı EXPO için yaptığımız yol yatırımlarıdır. Şimdi çok katlı otopark projelerine başlıyoruz, cadde ve kaldırımları işgal eden parklar son bulacak. Bir başka projemiz 3. etap raylı sistemidir. 28 kilometrelik raylı sistemle Kuzey’den Güney’e, Doğu’dan Batı’ya entegre sistem kurmuş olacağız. Ulaşımda asıl önemli konu ise şimdi Bakanlığımızla istişare ettiğimiz, 2023 hayal projelerimizden birisi olan metro yapımıdır” dedi.

ÇİFTÇİYE ELEKTRİK BEDAVA

Büyükşehir’in kırsal yol ağının 9 bin 500 kilometre olduğunu belirten Başkan Menderes Türel, “Bu dönemde 1800 kilometre sıcak asfalt ve asfalt kaplama yatırımı, 2 bin kilometre stabilize yol çalışması yaptık. Köylerimize sadece su ve yol götürmekle kalmıyoruz. Köy demek, tarım üretimi, çiftçi, seracı, bahçe sahibi, besici demek. Antalya, 6 milyon tondan fazla sebze ve meyve üretir. Bu sebeple üreticimizi desteklemek için kolları sıvadık ve sulama enerjisinden soğuk hava deposuna kadar bir dizi yatırım projesine başladık” diye konuştu.

Seçimlerden önce çiftçiye sulama suyu maliyetini sıfırlama sözü verdiklerini hatırlatan Türel, şunları dile getirdi: “2009 seçiminde Antalya halkına bedava elektrik vaat etmişlerdi, sonra da bir güneş enerjisi firmasının reklamıyla dediler ki, çatınıza sistem kurup elektrik üretin, böylece bedavaya gelir. Biz hiç bir zaman yapamayacağımız söz vermedik, üreticimizin en önemli problemlerinden birisi sulama elektriği maliyetiydi, işte o problemi çözmüş oluyoruz. Güneş enerji santralleri kurduk ve elektrik üretimine başladık. Artık bu yıldan itibaren çiftçimize elektriği bedava yapıyoruz.”

antalya başbakan Toplu açılı 7

KEPEZALTI ÖRNEK OLACAK

Yeni bir şehircilik anlayışıyla ruhu olan, kimliği olan, maneviyatı olan, hayatın güzel, insanların müreffeh olduğu, tabiatla çatışan değil, tabiatla uyumlu, yani insan yaradılışına uygun yeşil, temiz, bereketli şehirler meydana getirmenin günümüzün varoluş meselelerinden birisi olduğuna dikkat çeken Başkan Türel, “Antalya’da ilk defa kentsel dönüşüm ve yenileme projelerini başlattık. 2008 senesinde kentsel dönüşüm alanı kararı alınmış olan Kepezaltı bölgesi de bizi beklemişti. 2014’te tekrar başladık, halk oylaması yaptık, insanımız bize güvendi ve eski binaların yıkımına başladık. Bir kaç küçük meseleyi de Sayın Başbakanımızın sayesinde. İnşallah güzel bir şehircilik örneği vereceğiz” şeklinde konuştu.

VİZYON PROJELER

Antalya’ya kazandıracakları vizyon projelerle ilgili de bilgi veren Türel, şunları kaydetti: “2.5 senedir gece gündüz bu projeler için çalışıyoruz. Birisi Boğaçayı kanal projemizdir. Burada karaya doğru 40 kilometre sahil planlamıştık. Bir marina, bir sinema film platosu ve hayvanat bahçesi olacak. Ayrıca taşkın önleme projesi de gerçekleştirilecek. En kısa vadeli projemiz Konyaaltı Sahil projemizdir. Mimarlar Odamız ile birlikte yaptığımız yarışma projesinde 51 proje arasından seçilmiştir. Kruvaziyer Liman projemiz Ulaştırma, Haberleşme ve Denizcilik Bakanlığı onayını bugünlerde alıyor. Antalya’da kruvaziyer yolcularını yük gemileri rıhtımına indiriyoruz. Büyük gemiler yanaşamıyor, sıkıntı çekiyoruz. Buna rağmen önceki senelerde 70

gemi ve 175 bin yolcu rakamlarına çıkmıştık. Bir liman bu sayısyı birkaç kat artırır ve Antalya ticaretine önemli destek sağlar. Diğer bir projemiz Tünektepe projesidir. Burada çok güzel bir sembol eser tasarladık. Teleferik inşaatı tamamlandı, bugün açılışını yapıyoruz.”YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa