Kapat
Akdeniz Havadis
Akdeniz Havadis
Başkan Kumbul’dan ‘Adalet ve Demokrasi’ mesajı
Başkan Kumbul’dan ‘Adalet ve Demokrasi’ mesajı
“Bir gün mezarlarımızda güller açacak ey halkım unutma bizi… Bir gün sesimiz hepinizin kulaklarında yankılanacak ey halkım unutma bizi…” Doğan Öz, Bedrettin Cömert, Bedri Karafakioğlu, Abdi İpekçi, Ümit Doğanay, Cavit...
24 Ocak 2019 11:54
Font1 Font2 Font3 Font4

“Bir gün mezarlarımızda güller açacak ey halkım unutma bizi…

Bir gün sesimiz hepinizin kulaklarında yankılanacak ey halkım unutma bizi…”

Doğan Öz, Bedrettin Cömert, Bedri Karafakioğlu, Abdi İpekçi, Ümit Doğanay, Cavit Orhan Tütengil, Ümit Kaftancıoğlu, Prof. Muammer Aksoy, Çetin Emeç, Turan Dursun, Uğur Mumcu, Doç. Bahriye Üçok, Prof. Ahmet Taner Kışlalı, Gaffar Okkan, Dr. Necip Hablemitoğlu ve adını sayamadığımız nice aydın, nice yurtsever insan…

Özgürlük, insan hakları, laiklik, adalet, eşitlik uğruna mücadele eden ve bu yolda hayatını kaybeden bütün demokrasi şehitlerimizi, Adalet ve Demokrasi Haftası sebebiyle bir kez daha saygı ve rahmetle anıyorum.

Araştırmacı gazeteciliğin öncüsü Uğur Mumcu, hain bir saldırı sonucu, 26 yıl önce bugün aramızda ayrıldı.

Uğur Mumcu; emekten, eşitlikten, aydınlanmadan, bağımsızlıktan yana antiemperyalist bir devrimciydi. Hayatını Atatürk ilke ve devrimlerine adayan, Cumhuriyet’in temel değerlerinin ödünsüz bir savunucusuydu.

“Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunmaz” diyen Uğur Mumcu; yaptığı haberlerle, yazdığı kitaplarla hepimize ışık tutan, Cumhuriyet düşmanlarını ve muktedirleri korkutan bir aydındı. Sayısız ölüm tehditlerine, baskılara hiç aldırmadan doğru bildiği yolda insanları aydınlatmaya devam etti, kalemini asla eğip bükmedi. Çünkü o, keskin bir kalemdi.

O günün devlet yetkilileri fail ya da faillerin bulunacağını söylemesine rağmen, Uğur Mumcu’nun gerçek katilleri hala bulunamadı.

Onu öldürenler, gerçek tetikçilerin ortaya çıkmasını engelleyenler Uğur Mumcu’nun eserleriyle, bizlere bıraktıklarıyla ölümsüzleştiğini unutmuşlardı.

 “Ben Atatürkçüyüm…. Ben, cumhuriyetçiyim… Ben lâikim… Ben antiemperyalistim… Ben tam bağımsız Türkiye’den yanayım… Ben insan hakları savunucuyum… Ben, terörün karşısındayım… Ben, yobazların, hırsızların, vurguncuların, çıkarcıların düşmanıyım. Öyleyse vurun, parçalayın, her parçamdan benim gibiler beni aşacaklar doğacaktır”

Adalet, demokrasi, özgürlük ve insan hakları mücadelemizi yılmadan, korkmadan, bu uğurda bedel ödeyenlerin mirasıyla sonuna kadar sürdüreceğiz.YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa