Kapat
Akdeniz Havadis
Akdeniz Havadis
BAŞKAN UYSAL: ‘YÖRÜKLÜK BİR İNSANLIK YOLUDUR’
BAŞKAN UYSAL: ‘YÖRÜKLÜK BİR İNSANLIK YOLUDUR’
Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, 2’nci Yörük ve Türkmen Çalıştayı’nın açılışında “Yörük kültürü üzerine gerçekleşen bu çalışmaları, memleketi toparlayacak, Türkiye’mizde yaşayan bütün insanlara faydalı olacak hale, tasa ve kederde birliği...
24 Şubat 2017 18:18
Font1 Font2 Font3 Font4

Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, 2’nci Yörük ve Türkmen Çalıştayı’nın açılışında “Yörük kültürü üzerine gerçekleşen bu çalışmaları, memleketi toparlayacak, Türkiye’mizde yaşayan bütün insanlara faydalı olacak hale, tasa ve kederde birliği ifade eden milletleşme mücadelesi içinde bir insanlık yolu haline getirmeliyiz” diye konuştu.

Muratpaşa Belediyesi, Antalya Yörükler Derneği ve Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Yörük Kültürü Araştırma ve Uygulama Merkezi (YÖRKAM) işbirliğiyle Yörük Türkmen Çalıştayı’nın 2’ncisini topladı.

Kıbrıs dahil Anadolu’nun farklı noktalarından 300’ün üzerinde Yörük ve Türkmen derneğinin çağrılı olduğu çalıştay Başkan Ümit Uysal, CHP Genel Başkan Yardımcısı Çetin Osman Budak, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ve davetlilerin katılımıyla gerçekleştirilen ‘Yörük Fotoğrafları Sergisi’nin açılışıyla başladı.

MUTFAK ÇALIŞMASI

26 Şubat’a kadar devam edecek ve üç ana oturum halinde gerçekleştirilecek çalıştayın açılışında konuşan Belediye Başkanı Uysal, çalıştayın bir mutfak çalışması olduğunu söyledi. Yörük kültürünü bir nostalji, ritüellerden ibaret bir değer olarak ele alınabileceği gibi “Gelecek nesiller böyle yaşasın” denilerek bir kılavuz kültür manzumesi olarak da görülebileceğini kaydeden Başkan Uysal, “Bunun daha değerli olduğunu düşünüyorum” dedi.

BAŞKAN UYSAL: ‘YÖRÜKLÜK BİR İNSANLIK YOLUDUR’

Çalıştayın gerçekle buluşma çabasının ürünü olduğunun altını çizen Başkan Uysal, şunları söyledi:

“Bu çalışmaları, memleketi toparlayacak, Türkiye’mizde yaşayan bütün insanlara faydalı olacak hale, tasa ve kederde birliği ifade eden milletleşme mücadelesi içinde bir insanlık yolu haline getirmeliyiz. Bu milletimizin bekası içinde vazgeçilmezdir. Yörük kültürü kadim bir kültürdür, Türk tarihinin çok önemli, temel ana yaşam şeklidir. Yörük kültürünün ürettiği değerler evrenseldir. Bizim milletimize has bir değer şeklidir ama dünyaya ışık tutacak bir değerler sistemidir.”

ATATÜRK VE YÖRÜKLER

Yörüklerin özgür ve vatansever insanlar olduğunu, zapt-ı rap edilemez ancak ikna edilebilir olduklarını belirterek konuşmasına devam eden Başkan Uysal, “Bu Yörük kültürünün bugüne ilişkin bir sözü değil mi? Dadaloğlu’nun ferman padişahınsa dağlar bizimdir dediği andır işte bu. ‘Son Yörük obasının Toroslarda dumanı tütüyorsa bu vatan emin ellerdedir’ diyen Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ifade ettiği Yörük de vatanından ödün vermeyen toplumu için kendini feda edebilecek insandır” diye konuştu.

yörük çalıştayı1 001

DİĞER KONUŞMACILAR

CHP Genel Başkan Yardımcısı Çetin Osman Budak, ise açılış konuşmasında “Yaşanabilir bir Türkiye bırakacaksak bu da Yörüklerin ellerindedir” dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ise açılışta yaptığı konuşmada Yörük Kültürü’nün Antalya’nın bir marka değeri olarak derinleşmeye başladığını vurguladı.

AÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Ünal ise üniversite bünyesinde bu yıl açılan YÖRKAM’ın paydaşı olarak 2’nci Yörük ve Türkmen Çalıştayı’nda olmasından duyduğu memnuniyeti ifade etti, “YÖRKAM’ın açılışından kısa bir süre sonra Mersin ve İzmir gibi Yörük yerleşimlerinin yoğunlukta olduğu yerlerde merkezler kuruldu” dedi.

Aynı zamanda çalıştayın paydaşı olan Antalya Yörükler Derneği’nin Başkanı Abdullah Duman, Yörüklerin yaşam tarzının demokratik yaşayışın da teminatı olduğunu belirterek “Yörük demokrat doğar, demokrat yetişir demokrat ölür. Demokratik yaşam ve düşünüş Yörük’ün hayatına anlam katan en önemli değerdir” diye konuştu.

Açılış konuşmalarını ardından çalıştaya katılan Yörük ve Türkmen dernekleri Başkan Uysal’a hediyelerini takdim ederken, çalıştay, AÜ Eğitim Fakültesi Dekan Yardımcısı ve Türkçe Eğitimi Bölüm Başkanı Doç. Dr. Bekir Direkçi’nin moderatörlüğünde ‘Dil ve Yörük Folkloru’ oturumuyla devam etti.YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa