Kapat
BAŞKANLAR ASANSÖRDE BULUŞTU
BAŞKANLAR ASANSÖRDE BULUŞTU
Büyükşehir Belediyesi’nin Kaleiçi Yat Limanı’na inişi kolaylaştıracak Panoramik Asansör Projesi’nin temeli coşkulu bir törenle atıldı. Başkan Mustafa Akaydın, “10 yıllardır her Antalyalının hayali olan bir projeyi hayata geçiriyoruz. Panoramik asansörü...
10 Ocak 2014 00:51
Font1 Font2 Font3 Font4

Büyükşehir Belediyesi’nin Kaleiçi Yat Limanı’na inişi kolaylaştıracak Panoramik Asansör Projesi’nin temeli coşkulu bir törenle atıldı. Başkan Mustafa Akaydın, “10 yıllardır her Antalyalının hayali olan bir projeyi hayata geçiriyoruz. Panoramik asansörü turizm sezonu öncesinde bitirmeyi hedefliyoruz” dedi.

 

Turistlerin ve vatandaşların Kaleiçi Yat Limanı’nı daha rahat ziyaret edebilmeleri için Tophane Çay Bahçesi batısına inşa edilecek Panoramik Asansör’ün temel atma törenine, CHP İl Başkanı Devrim Kök, Muratpaşa Belediye Başkanı Süleyman Evcilmen, Konyaaltı Belediye Başkanı Muhittin Böcek, CHP Kepez Belediye Başkan Adayı Erdal Öner, İl Genel Meclisi Başkanı Cavit Arı, belde belediye başkanları ile esnaf ve vatandaşlar katıldı.

GURUR DUYDUĞUM BİR GÜN

Büyük coşkunun yaşandığı temel atma töreninde konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Mustafa Akaydın, “Gurur duyduğum bir gün. 10 yıllardır her Antalyalının, özellikle yaşlı, engelli turistlerin hayali olan bir projenin temelini atıyoruz. 5 yıl önce vaat ettiğimiz bir projeydi.  Kamulaştırma sorunu nedeniyle biraz gecikti. Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’ndan da projenin onay alması biraz zaman aldı” dedi.

asansörün-açılış-töreni3

SURLARLA BÜTÜNLEŞİK

Panoramik Asansörü turizm sezonuna yetiştirmeyi hedeflediklerini anlatan Akaydın şunları söyledi: “16 kişi taşıma kapasiteli panoramik asansörün maliyeti 1 milyon 670 bin liradır. Tamamen surlarla bütünleşik, surları bozmayan asansör, 100 ton çelik ayak üzerine oturacak. Bu ayaklar surlarla bütünleşecek, taşlarla örülecek. Panoramik asansör ziyaretçilerin yat Limanı manzarasını iniş ve çıkışlarda seyredebilmelerine olanak sağlayacak şekilde şeffaf olacak. Asansörün hiç durmadan kat edeceği mesafe 30 metredir. Kule ile birlikte yüksekliği 37 metre olacak. Tamamen Türk mühendis ve emekçisinin ürünü olacaktır. Antalya’mıza hayırlı uğurlu olsun.”

YAT LİMANI CANLANDI

Görev geldiklerinde Kaleiçi ve Yat Limanı’nı yarım projelendirilmiş olarak aldıklarını ifade eden Başkan Akaydın, “Yat Limanı ve Kaleiçi’nde 1990’lı yıllardan itibaren bir erozyon yaşandı ve müşteri kaybı oldu. Ancak yaptığımız yatırımlarla son 4-5 yıldır oldukça canlı, hareketli bir bölge haline geldi. Burada ilk yaptığımız işlem yaklaşık 2.5 milyon lira harcayarak tamamladığımız Yat Limanı düzenlenmesidir. Ardından surları onardık. Üçüncü önemli işlemimiz ise bugün temelini attığımız panoramik asansördür. Tophane Çay Bahçesi ve Cumhuriyet Meydanı düzenlemesi ise bu yatırımların son ayağı olacak. Bu projeyi de seçimden sonra hep birlikte yapmaya söz veriyoruz” diye konuştu.

AKAYDIN VİNÇ KOLTUĞUNDA

Başkan Mustafa Akaydın, konuşmasının ardından CHP İl Başkanı Devrim Kök, Muratpaşa Belediye Başkanı Süleyman Evcilmen, Konyaaltı Belediye Başkanı Muhittin Böcek, CHP Kepez Belediye Başkan Adayı Erdal Öner, İl Genel Meclisi Başkanı Cavit Arı ile birlikte panoramik asansör temel atma seremonisini gerçekleştirdi. Akaydın daha sonra vinç koltuğuna geçerek, panoramik asansörün çelik parçasını yerleştirdi.

 YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa