Kapat
Akdeniz Havadis
Akdeniz Havadis
BİR TÜRLÜ ÖNÜNE GEÇİLEMİYOR
BİR TÜRLÜ ÖNÜNE GEÇİLEMİYOR
Antalya Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Evrim Aktaşlı, ülkemizde son on yılda kadına yönelik şiddet eğiliminde yüzde 400’lük artış kaydedildiğine dikkat çekerek, 2002-2015 yılları arasında 5 bin 406 kadının katledildiğini...
25 Kasım 2015 12:42
Font1 Font2 Font3 Font4

Antalya Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Evrim Aktaşlı, ülkemizde son on yılda kadına yönelik şiddet eğiliminde yüzde 400’lük artış kaydedildiğine dikkat çekerek, 2002-2015 yılları arasında 5 bin 406 kadının katledildiğini belirtti..

Antalya Kent Konseyi Kadın Meclisi; Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü dolayısıyla Palmiye Parkı’ndaki Al Yazma anıtı önünde yaptığı basın açıklamasında, ülkemizde her yıl giderek daha da artmakta olan kadın cinayetlerine bir kez daha dikkat çekti. Kadın Meclisi Başkanı Evrim Aktaşlı, son on yılda kadına yönelik şiddet eğiliminde yüzde 400’lik bir artış kaydedildiğine işaret ederek, 2002-2015 yılları arasında uğradıkları şiddet sonucunda hayatını kaybeden kadın sayısının ise 5 bin 406 olarak kayıtlara geçtiğini söyledi.

Muratpaşa Belediye Başkan Yardımcısı İbrahim Cephaneci ve bazı bürokratlarında katıldığı etkinlikte hazırlanan basın bildirisini okuyan Antalya Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Evrim Aktaşlı, gördüğü şiddeti her türlü baskıya rağmen yargıya taşıyan kadınların, suçlulara tanınan ‘iyi hal indirimleri’ ya da tecavüzcüsüne verilen ‘tutku derecesinde beslenen sevgi’ gereği meşrulaştırılma çabasında olduğuna da dikkat çekerek, “Türkiye’de kadına yönelik şiddetin önüne geçmek için verilen mücadele ve çıkarılan yasalar, bu şiddeti durdurmaya yetmiyor” dedi.

kent-konseyi-kadın

2013 yılında 237 kadının öldürüldüğünü, bu dönemde en fazla cinayetin ise İstanbul, İzmir, Diyarbakır, Antalya ve Gaziantep’te yaşandığını, koruma taleplerinin ise tam olarak yerine getirilmediğini ifade eden Aktaşlı, “2014 yılının ilk 6 ayında her üç günde bir kadın öldürülürken, bu sayı istatistiklere 139 olarak yansıdı. En çok cinayetin işlendiği ilk üç il 28 cinayetle İstanbul, 10 cinayetle Gaziantep, 7 cinayetle Adana oldu. Bu illeri 5’er cinayetle Antalya, Hatay, Konya ve Mersin takip etti. Haziran ayından bu yana geçen 4 aylık sürede öldürülen kadın sayısı 116 olurken, ilk 10 ayda öldürülen kadın sayısı 255’e yükseldi” diye konuştu.

Aktaşlı, kadına yönelik şiddetin son bulması için, bugüne dek imzalanmış tüm uluslar arası sözleşmelerin işlerliğinin sağlanması gerektiğini de vurgulayarak, şunları söyledi:

“Kadına yönelik şiddetle mücadele için ciddi, kapsamlı eylem planları hayata geçirilmeli, biran önce toplumsal bilinç geliştirilmelidir. Ceza Hukuku’ndaki ‘haksız tahrik indirimi’ kaldırılmalıdır. Yaşamın tüm kesinlerinde ekonomiden siyasete, aileden tüm ülkeye kadınlar olarak biz tüm alanlarda birlik ve beraberlik içinde olalım. Biz kadınlar, Türkiye Cumhuriyeti’nin yeniden çağdaş ülkeler düzeyine çıkaracak toplumun en temel yapı taşlarıyız.”YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa