Kapat
Akdeniz Havadis
Akdeniz Havadis
BU DA EBABİL KUŞU ŞENLİĞİ
BU DA EBABİL KUŞU ŞENLİĞİ
Kumluca İlçesi’nde belediye tarafından Akkarınlı Ebabil Kuşu Şenliği düzenlendi. Kumluca’ya bağlı Adrasan Mahallesi açıklarındaki Pırasalı Adası’nda dünyadaki popülasyonunun en yoğun olduğu belirtilen Akkarınlı Ebabil Kuşu için Kumluca Belediyesi tarafından şenlik...
30 Mayıs 2015 12:52
Font1 Font2 Font3 Font4

Kumluca İlçesi’nde belediye tarafından Akkarınlı Ebabil Kuşu Şenliği düzenlendi.

Kumluca’ya bağlı Adrasan Mahallesi açıklarındaki Pırasalı Adası’nda dünyadaki popülasyonunun en yoğun olduğu belirtilen Akkarınlı Ebabil Kuşu için Kumluca Belediyesi tarafından şenlik düzenlendi. Bu yıl ilki gerçekleştirilen Akkarınlı Ebabil Kuşu Şenliği, Adrasan’daki futbol sahasında başladı. İsviçre Sempach Kuş Araştırma Enstitüsü ile ortaklaşa ebabil kuşları üzerine 3 yıldır araştırma yürüten Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi Eğitim Fakültesi öğretim üyesi Yard. Doç. Dr. Hakan Karaardıç tarafından çekilen fotoğraflarla Adrasan Mehmet Akif Ersoy İlk ve Ortaokulu öğrencilerinin resim sergisi açıldı.
akkarinli-ebabil-senligi-basladi_8890_dhaphoto1
Şenliğin açılışında konuşan Belediye Başkanı Hüsamettin Çetinkaya, Adrasan’ın hem Türkiye’de hem de dünyada tanıtılması amacıyla her zaman değişik çalışmalar yürüttüklerini söyledi. Adrasan’ın özellikle turizm konusunda Kumluca’nın dünyaya açılan penceresi olduğunu vurgulayan Başkan Çetinkaya, “Uluslararası araştırması yapılan Akkarınlı Ebabil Kuşu’nun dünyadaki en çok popülasyonu Adrasan Mahallesi Pırasalı Adası’nda olduğu tespit edildi. Bu kuşlar, yüce dinimiz İslam ve Kuran’a da adı geçen kuşlar. Hayat hikayeleri çok ilginç. Bu kuşların tanıtılması, Adrasan’daki yaşam alanlarının korunması amacıyla bu şenliği organize ettik. İnşallah bu şenliğimiz gelecek yıllarda daha görkemli ve güzel olur” dedi.

Konuşmanın ardından, Yard. Doç. Dr. Hakan Karaardıç, şenlik tertip komitesi üyeleri ve resim yarışmasında dereceye giren öğrencilere protokol üyeleri ve muhtarlar tarafından plaket ve çeşitli hediyeler verildi.
akkarinli-ebabil-senligi-basladi_8890_dhaphoto3
Daha sonra sahne alan şarkıcı Sinan Yılmaz da seslendirdiği hareketli Karadeniz türküleriyle izleyicileri coşturdu. Konser sonunda şarkıcı Sinan Yılmaz’a, Belediye Başkanı Hüsamettin Çetinkaya tarafından çiçek ve Adrasan Mahallesi’nde organik olarak yetiştirilen çilek hediye edildi.

EBABİL KUŞU HAKKINDA BİLGİ 

Diğer canlılara göre farklı özellikleri bulunan ve yaşadıkları süre dolayısıyla araştırmalara konu olan ilginç bir canlı. Tüm ömrünü uçarak geçiriyor ve yalnızca üremek için yere iniyor. Halk dilinde baharın habercisi olan bu ilginç canlılardan bahsetmek istiyorum. 

Bumeranga benzer kanatları kısa ve çatallı bir kuyruk yapısına sahiptirler ana rengi kahverengi olarak bilinen Ebabil gökyüzünde siyah renge bürünmektedir. Kırlangıçlarla karışıtırılırlar çoğu zaman ancak boyu olarak da uçuş şekilleri olarak da kırlangıçlardan çok farklı bir türdür. Uçarken kanatlarını asla kapatmazlar yuvaları çatıların uzak noktasındadır ve çok hızlı hareket ederler. Ebabil kuşu tüm canlılardan kaçmaya çalışır ve bunun için hızlı ve çevik bir vücut yapısına sahiptir.Onları beslenirken ya da yerde yürürken görmeniz mümkün değildir denilemez ancak çok da nadirdir.

1246 ebabil kusu

Yaz aylarında çok yüksek noktalarda onları görebilirsiniz küçük oldukları için bu biraz zor olabilir. Bu türün 20-25 yıl yaşandığı söylenmektedir ve yapılan araştırmalarda bu doğrultudadır. Ebabil kuşlarının yuvalarını görmeniz mümkündür uç noktalarda barınırlar ve yuvalarına çok hızlı girip, çıkarlar. Akşamüstleri onların ötüşünü duymak ve onları biraz da olsa görmek mümkündür. En ilginç özellikleri yazının başında da belirttiğim gibi sadece üremek adına yere inerler.

 

 

KURAN’DA EBABİL KUŞU YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa