Kapat
Akdeniz Havadis
Akdeniz Havadis
BÜYÜKANNE PROJESİ Antalya’da da uygulanacak
BÜYÜKANNE PROJESİ Antalya’da da uygulanacak
Kadın istihdamını desteklemek ve çocuklara büyükanneleri ile birlikte büyüme imkânı sağlayarak kültür aktarımına destek olmak amacıyla hazırlanan “Büyükanne Projesi” kapsamında verilecek karşılıksız maddi yardım için başvurular, internet üzerinden “https://buyukanne.csgb.gov.tr” adresinden...
11 Şubat 2017 22:34
Font1 Font2 Font3 Font4

Kadın istihdamını desteklemek ve çocuklara büyükanneleri ile birlikte büyüme imkânı sağlayarak kültür aktarımına destek olmak amacıyla hazırlanan “Büyükanne Projesi” kapsamında verilecek karşılıksız maddi yardım için başvurular, internet üzerinden “https://buyukanne.csgb.gov.tr” adresinden yapılmaya başlanmıştır.

Proje kapsamında başvurular 9 Şubat – 28 Şubat (dahil) 2017 tarihleri arasında alınacaktır. Bu tarihten sonra yapılan başvurular değerlendirilmeyecektir.

Kadın istihdamının desteklenmesi amaçlanan “Büyükanne Projesi”nden ilimiz Antalya’da ikamet eden ve torunlarının bakımını üstlenen anneanne ve babaanneler faydalanabilecektir.

Antalya dışında projenin uygulanacağı diğer iller ise Sakarya, Konya, Tekirdağ, İstanbul, Bursa, İzmir, Ankara, Kayseri, Gaziantep olarak belirlenmiştir.

Pilot uygulamada 10 ilde – 6.000 büyükanneye karşılıksız olarak aylık net asgari ücretin yüzde 30’u tutarında (425 TL) ödeme yapılması planlanmaktadır.

Başvuruların, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın internet ana sayfasından (www.csgb.gov.tr) erişilebilecek formu doldurmak suretiyle elektronik ortamda gerçekleştirilmesi mümkündür.

Elektronik ortamda yapılan başvurularda herhangi bir belge teslimine gerek bulunmamaktadır.

Herhangi bir nedenle elektronik ortamda başvuru yapamayan vatandaşlarımız İl Müdürlüğümüze veya Antalya Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğüne müracaatta bulunabilecektir.

Başvurular, ancak anne tarafından yapılabilecek olup her başvuru yapan kişiye anket formu da uygulanacaktır.

Pilot uygulamadaki başvuru sayıları ve yapılacak etki analizi çalışması fayda/maliyet açısından bir öngörü sağlayacaktır. Pilot uygulama sonunda; projenin olumlu etkisi olduğunun tespiti halinde bu projenin uzun vadede Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yürütülmesi planlanmaktadır.

Başvuru koşulları nelerdir?

-Türk vatandaşı olmak,

– Proje kapsamında belirlenen illerden birinde ikamet ediyor olmak,

– Çocuk ve annenin aynı evde, büyükannenin ise aynı il sınırları içinde ikamet ediyor olması,

– Başvuru tarihi itibarıyla bakımı üstlenilecek çocuğun 0-3 yaş (3 yaş dâhil) aralığında olması (Evde bakılacak çocuk sayısının birden fazla olması yapılacak karşılıksız yardım miktarını arttırmayacaktır.),

– Annenin en az 18 yaşında olması,

– Annenin özel sektörde, iş sözleşmesine tabi ve sigortalı olarak bir işte fiilen çalışıyor olması ve destek süresi boyunca işten ayrılmaması ( Sosyal Güvenlik Kurumu’na en az 360 tam gün prim ödenmiş olmalıdır.),

– Annenin Sosyal Güvenlik Destek Primi ödeyerek çalışıyor olmaması,

– Annenin 4857 sayılı İş Kanununun 74 üncü maddesinin 1 inci fıkrasındaki analık hali izin süresini geçirmiş olması,

– Hane halkı gelirinin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından belirlenecek üst sınırı aşmaması,

– Annenin işvereni ile üçüncü dereceye kadar (üçüncü derece dâhil) kan ve kayın hısımlık ilişkisinin bulunmaması,

– Karşılıksız desteğin verildiği süre boyunca çocuk bakımı amacıyla ayrıca bir bakıcı istihdam edilmiyor olması,

– Büyükannenin 65 yaşını aşmamış olması ve çocuk bakımını engelleyecek fiziksel veya ruhsal rahatsızlığının bulunmaması (sağlık durumunun elvermesi halinde yaş şartı aranmayacaktır).YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa