Kapat
Büyükşehir’de sözleşme sevinci
Büyükşehir’de sözleşme sevinci
Büyükşehir Belediyesi ile Belediye İş Sendikası arasında 572 işçiyi kapsayan ve anlaşmayla sonuçlanan toplu iş sözleşmesi, davul zurna eşliğinde halayların çekildiği törenle imzalandı. İşçileri her zaman el üzerinde tuttuklarını söyleyen...
24 Mart 2014 15:56
Font1 Font2 Font3 Font4

Büyükşehir Belediyesi ile Belediye İş Sendikası arasında 572 işçiyi kapsayan ve anlaşmayla sonuçlanan toplu iş sözleşmesi, davul zurna eşliğinde halayların çekildiği törenle imzalandı. İşçileri her zaman el üzerinde tuttuklarını söyleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Mustafa Akaydın, yeni sözleşme ile en düşük işçi maaşının net 3 bin 249 liraya yükseldiğini söyledi.

 

Büyükşehir Belediyesi önündeki toplu iş sözleşme töreni büyük coşku ve sevince sahne oldu. İmza törenine Başkan Mustafa Akaydın, CHP Muratpaşa Belediye Başkan Adayı Ümit Uysal, Belediye İş Antalya Şube Başkanı Murat Barış ile çok sayıda işçi katıldı. Murat Barış, çok mutlu bir gün yaşadıklarını belirterek, beklentilerinin çok üzerinde bir sözleşmeye imza attıklarını söyledi.

İŞÇİ SINIFI KÖTÜYE GİDİYOR

Türkiye’nin son dönemdeki fotoğrafının hiç iç açıcı olmadığını belirten Murat Barış şöyle konuştu: “İşçi sınıfının olduğu kareye baktığımızda daha da kötüye gittiğini görüyoruz Asgari ücrete bakıyoruz, utanılacak bir durumda. Taşerondaki arkadaşlar içler acısı bir durumda. Çalışandan kesilen yüksek vergi ayrı bir sorun. Örgütlenmenin önündeki duvara bakıyoruz aşılması gerçekten zor. Çalışma hayatında güvencesiz çalışma, hatta kiralık işçi dönemine doğru giden bir durum söz konusu. Çalışma düzenimizi allak bullak eden, bir türlü bize reva görülmeyen iş güvencesi hak grevinden yoksun bir çalışma hayatı. Fotoğraf budur.”

toplu iş sözleşmesi (4)

AKAYDIN’A TEŞEKKÜR

Barış, “Başkan Akaydın, işçilerin örgütlenmesinin hep önünü açtı. Son olarak Ulaşım A.Ş.’deki 300 işçi örgütlendi ve toplu sözleşme imzaladık. Akaydın, yönetimindeki Büyükşehir Belediyesi’nde emeğin altının nasıl doldurulduğunu görün. Örgütlenmenin önündeki engellerin nasıl kaldırıldığını görün. İşçi arkadaşlarımızın nasıl barış ve huzur ortamında çalıştığını görün. İşçinin ve emeğin yanında olan Başkan Akaydın’a çok teşekkür ediyoruz” dedi.

YOLSUZLUK PARASI EMEĞE YANSIYABİLİRDİ

Her zaman emekçinin ve emeğin yanında olduklarını ifade eden Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın şunları söyledi: “Düne kadar Türkiye’nin en önemli sorunları eğitim ve emekçi hakları olduğunu söylerken, bugün geldiğimiz noktada artık en önemli sorun adalet sorunudur. Bu nedenle yolsuzluklar daima örtülmekte, üzerleri kapatılmaktadır. Yaşanan bu süreç emeğe de bir saldırıdır. Çeşitli iddialara göre ortaya çıkarılan 4 aydaki yolsuzluk parası asgari 80 milyar Avro civarındadır. Eğer bu para çalınmasaydı asgari ücret bugün 2 kat olabilirdi. En düşük emekli maaşı 2 bin lira olabilirdi. Önümüzdeki hafta yolsuzluğu yapan, gizleyen siyasetçilere Türk emekçisi gereken dersi verecektir diye düşünüyorum.”

YILLIK YÜZDE 11 ZAM

Mutlu bir 5 yıl geçirdiklerini kaydeden Akaydın, “Geçmişe kıyasla Belediye İş Sendikamız işçilerini el üzerinde tuttuk. Haklarının tamamını almasalar bile geçmişe kıyasla moral verecek yükseltmelerde bulunduk. Hayırlı uğurlu olsun. Çok daha fazlasını hak ediyorsunuz. İşçilerimizin bu sözleşme ile alacakları en düşük maaş 3 bin 249 liraya yükselmiştir. İki yıl süreyle geçerli olacak sözleşme kapsamında işçilerimize ilk 6 ay için yüzde 5, ikinci 6 ay için yüzde 6 yevmiye zammı yapılmıştır. Hayırlı uğurlu olsun, güle güle harcayın” diye konuştu.

TAŞERON İŞÇİLERE BORÇLU KALMAYACAĞIZ

Akaydın, Büyükşehir Belediyesi’ndeki memurlarla da toplu sözleşme imzalayarak, sosyal açıdan daha güvenli hale getirdiklerini hatırlattı. En büyük üzüntülerinden birinin de sendikal örgütlenme ve direnme hakkı olmayan, aracı müteahhidin verdiği kadarıyla yetinmek zorunda taşeron işçi sınıfı olduğunu söyleyen Akaydın, “Belediyenin mali dar boğazından dolayı maaşlarında gecikmeler oldu. Nedeni meclisimizden borçlanma yetkisi aldık. Fakat bankalar seçimler bitene kadar belediyelere kredi vermiyorlar. Belki bir siyasi baskı da olabilir. Önümüzdeki hafta hepsinin çözüleceğine inanıyorum. Taşeron arkadaşlarımıza hiçbir zaman borçlu kalmayacağız” dedi.

HALAY ÇEKTİLER

Daha sonra Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın ve Belediye İş Antalya Şube Başkanı Murat Barış, toplu iş sözleşmesine imza attı. Başkan Akaydın, sözleşme sonrası işçilerle halay çekerek, sözleşmeyi kutladı. Akaydın, işçilere kavurma pilav ikram ettiYORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa