Kapat
Akdeniz Havadis
Akdeniz Havadis
CHP’DEN ATSO VE ATB’YE ZİYARET
CHP’DEN ATSO VE ATB’YE ZİYARET
CHP’DEN ATSO VE ATB’YE ZİYARET Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı ve Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, İl Başkanı Ahmet Kumbul ve milletvekili adaylarıyla birlikte Antalya Ticaret ve Sanayi...
29 Mayıs 2018 14:14
Font1 Font2 Font3 Font4

CHP’DEN ATSO VE ATB’YE ZİYARET

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı ve Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, İl Başkanı Ahmet Kumbul ve milletvekili adaylarıyla birlikte Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) ile Antalya Ticaret Borsası’nı (ATB) ziyaret ettiler.

ATSO Yönetim Kurulu üyelerinin de hazır bulunduğu ziyarette konuşan Çetin Osman Budak, Türkiye’de sivil toplum kuruluşlarının dertlerini yeterince anlatamadıklarını, bunun sebebinin de demokrasilerde olması gereken bazı kurumların yok edilmesi olduğunu söyledi.

Demokrasinin olmadığı yerde iş, aş, ekmek, üretim olamayacağını anlatan Budak, “Demokrasiye sahip çıkmak bu nedenle hepimizin görevidir. Demokrasinin kaleleri sivil toplum örgütleridir. Siyasileri yönlendirecek olan, onlara doğru adımları attıracak olan da sivil toplum örgütleridir. Siyasiler yanlış yapabilir, bunları düzeltecek olan sivil toplum örgütleridir. Ama maalesef Türkiye’de sivil toplum örgütlerinin sesi çıkmıyor, aslında çıkamıyor. Bunun sebebini çok iyi biliyorsunuz” dedi.

2 chp milletvekili adayları atso

Türkiye’de toplumun huzura ihtiyacı olduğunu vurgulayan Budak şöyle devam etti:

“Sanayi 4.0 içi doldurulduğu zaman ülkenin kurtuluşu gibi gözüküyor. Anasorunlarımızdan biri eğitimdir. Eğer eğitimli, donanımlı, liyakatlı nesiller yetiştiremezsek sanayi 4.0 hayaldir. Nal toplarız. Robotik teknolojiyi, yazılımı satın alırız. Önceden tekstil makinelerini satın aldığımız gibi robot teknolojisini de satın almak zorunda kalırız. Yani yine alıcı ülke oluruz ve fason üretmeye devam ederiz. Bu nedenle ilk önce eğitim. Tabii, en başta demokrasi ve dış politikayla ilgili sorunların çözülmesi gerekir ki, ürettiğimiz malları dışarıya satabilelim.”

DAVUT ÇETİN’İN SÖZLERİ

ATSO Başkanı Davut Çetin ise sanayici ve esnaf kesiminin bu dönem siyasi beklentilerinin çok yüksek olduğuna değinerek, “Çünkü çözümlenmemiş sorunlarımız var. Bu dönem fazla oyalanmadan çalışmak gerekiyor” diye konuştu.

CHP’nin açıkladığı seçim bildirgesiyle ATSO’nun bildirgesinin büyük ölçüde uyuştuğunu ve örtüştüğünü ifade eden Çetin, şöyle konuştu:

“ATSO 2004-2005’ten beri ülke sorunları konusunda doğru bildiğini her zaman söyledi. Hepsini söyledi mi? Hepsini söyleyemez. Ama ben her konuşmamda uzlaşı diyorum. Hukukun üstünlüğünü, yargının bağımsızlığını kesinlikle sağlamamız lazım. Ekonominin bunlara ihtiyacı var. Ülkenin huzura ve uzlaşıya ihtiyacı var.”

CHP İL BAŞKANI KUMBUL

CHP İl Başkanı Ahmet Kumbul ise, ATSO Antalya’nın en büyük sivil toplum kuruluşu olduğunu vurgulayarak, “ATSO’nun kente, turizme, tarıma, ticarete dair söylediklerinin ne kadar önemli olduğunu biliyoruz” dedi.

Kumbul, şu görüşleri dile getirdi:

“Daha önce sanayi 4.0 ile ilgili toplantılarına katıldık. Dünya sanayi 5.0’ı konuşuyor, bir çok ülkenin 20-30 sene önce yaptıklarını sanki bir reformmuş gibi sunuyorlar. Yazılım ve teknoloji konularında yatırımların teşvik edilmesi gerekiyor. Tarım, turizm, sanayi ve hayvancılığın desteklenmesi gerektiğini biliyoruz.  Birlikte çalışmaya, sanayici ve esnafımızın sorunlarını TBMM’de milletvekillerimiz aracılığıyla dillendirmeye devam edeceğiz. Sanayicimiz ve esnafımıza her türlü desteği vermeye devam edeceğiz. CHP’ninproje ve programlarını anlatmaya devam ediyoruz. Ülkemizin bugüne kadar olmadığı kadar CHP’ye ihtiyacı var. “

DIŞ MİHRAKLAR BİLEK BÜKER

Hükümet çevrelerinin sürekli “Dış mihraklar ekonomi terörüyle ülkeyi batıracak” dediklerine işaret eden Budak, “Yahu Türkiye’yi dış saldırılara açık bırakmasaydınız. Eğer açık bırakıyorsan sana saldırırlar. Kapatacaksın her yeri. 16 yıldır Türkiye’yi CHP yönetmiyor. 16 yıldır tek parti iktidarı Türkiye’yi yönetiyor. Dünyadaki faiz lobileri en çok parayı kazanacağı yerde bilek bükerler. Bileğini büktürme, senin bileğin güçlü olsun. Hukukun üstünlüğünü sağla, demokrasiişler vaziyette olsun, bütün kurumların işlesin, liyakat sistemi olsun. Sen bütün saldırılara açık olursan saldırır adamlar” görüşünü dile getirdi.

ATB ZİYARETİ

ATSO’nun ardından Antalya Ticaret Borsası’na giden CHP Heyeti, ATB Başkanı Ali Çandır ve yöneticilerle görüş alışverişinde bulundular.

Çetin Osman Budak, burada yaptığı konuşmada da, ATSO başkanlığı döneminde, ATB, Ziraat Odası,Ziraat Mühendisleri Odası, Kesme Çiçek İhracatçı Birlikleri ile bir araya gelerek, Antalya için birlikte güzel şeyler yaptıklarını anımsattı. Budak, “EXPO’yu getirdik mesela. Ama sonuçlarını siz biliyorsunuz. Artık o konudabildiğiniz şeyleri tekrar etmeyeyim. Ama Expo’dan çok şey bekliyorduk. Hüsran oldu. Expo sayesinde Antalya’ya demiryolu getirmek istiyorduk ama olmadı” diye konuştu.

3 CHP Milletvekili Adayları ATB

ATB BAŞKANI ÇANDIR

ATB Başkanı Ali Çandır da, sözlerine “Sevinerek görüyoruz ki, seçim döneminde tarım sektörüne yönelik güzel taahhütler, vaatler duyduklarını söyleyerek başladı.

Çandır şöyle sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ama Türkiye geneline yayılan tarıma yönelik vaatler Antalya’yı pek de ilgilendirmiyor. Seçimden sonra kim gelirse gelsin, Antalya’ya yönelik özel bir yaklaşım olması konusunda çaba sarfedeceğiz. Çünkü Antalya tarımsal hasılat bakımından Türkiye’nin birincisi. Uzun süredir üzerinde durduğumuz tarım sektörünün gelişmesi konusunda hayati derecede önem atfettiğimiz tarımda özel bir sosyal güvenlik sisteminin ortaya çıkartılması, tarım sektöründen kaçışın önüne geçilmesini arzu ediyoruz. “

TARIM YETERLİ DESTEĞİ GÖREMEDİ

CHP İl Başkanı Ahmet Kumbul da, Antalya’nın en önemli sektörlerinin tarım, turizm ve ticaret ama Antalya’da ne tarım ne de turizm devletten yeterli desteği görmediğine dikkati çekti. Kumbul, şöyle konuştu:

“Tarıma dayalı teknolojik yatırımlar gerekli. AKP Hükümeti yıllardır üretim yerine inşaata yatırım yaptı. Ama inşaat yeterli istihdamı sağlamaktan uzaktır. İnşaat yerine üretime yatırım yapılması gerekiyor. Önümüzde çok ciddi bir kriz beklentisi var. Turizm ve tarım sektöründe yatırımlar durdu. Hala OHAL ile yönetiliyor olmamız ülkemize ekonomik anlamda ciddi sıkıntı veriyor.YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa