Kapat
CHP’Lİ OKTAY’DAN BİRLİK ÇAĞRISI
CHP’Lİ OKTAY’DAN BİRLİK ÇAĞRISI
Büyükşehir Belediye Meclisi İmar Komisyonu Üyesi Reşat Oktay, meclis üyelerinin hepsini, parti ayrımı yapmadan kentin geleceği için çalışmaya davet etti. Oktay, “Bu vatan hepimizin. Tarımını, turizmini, doğasını, suyunu korumalıyız” dedi....
21 Nisan 2014 15:12
Font1 Font2 Font3 Font4
Büyükşehir Belediye Meclisi İmar Komisyonu Üyesi Reşat Oktay, meclis üyelerinin hepsini, parti ayrımı yapmadan kentin geleceği için çalışmaya davet etti. Oktay, “Bu vatan hepimizin. Tarımını, turizmini, doğasını, suyunu korumalıyız” dedi.

 

HALK VE HUKUK VURGUSU
CHP Büyükşehir ve Muratpaşa Meclis üyesi Mustafa Reşat Oktay, Büyükşehir Belediye Meclisi İmar Komisyonu üyeliğine seçildi. Deneyimli Meclis Üyesi Oktay, Büyükşehir’in artık kent genelinde hizmet üreteceğine dikkat çekerek, “Kararlarımızı partimiz ve siyaset adına değil Antalya kenti adına alacağız. Herkes bilmelidir ki demokratik sosyal bir hukuk devletinde kararlar halka ve yargı denetimine açık olacaktır” dedi.
“BÜTÜNCÜL DÜŞÜNMELİYİZ”
Meclisin parsel bazında değil kent bütünlüğü içinde planlar yapması gerektiğini vurgulayan Oktay, “İmar Planı; toplumsal ihtiyaçlar, kent estetiği, gelecek vizyonu, kamu menfaati dikkate alınarak uzun vadeli master planlama ilkeleri çerçevesinde ele alınmalı ve karara bağlanmalıdır. 19 ilçede ilçe meclislerinde alınacak kararlar imar kanununa ve Antalya Büyükşehir İmar Yönetmeliği’ne uygun olmak zorundadır” diye konuştu
“KÖYLER DE PLANLANMALI”
Antalya’nın bütünü kapsayan 1/100.000 ölçekli imar planlamanın eksikliklerinin bir an önce tamamlamamasını isteyen Reşat Oktay, “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın bu planı, havza planlamaları da dahil. bir önce bitirmesi gerekir. Buna bağlı olarak 1/25 000 ölçekli planların da acilen tamamlanmasına ihtiyaç vardır. Kırsal alanlarda artık köy içi yerleşim planlarında eksikliklerin giderilmesi gerekir” şeklinde konuştu.
“ANTALYA YAŞLANIYOR”
Antalya’nın yaşlanmakta olan bir kent olduğunu da dikkat çeken Oktay, “Deprem yönünden riskli bina stoku çok fazladır. En fazla 15 yıl sonra yenilenme taleplerinde patlama yaşanacaktır” dedi. Emsal farklılıklarının da sıkıntı yarattığını belirten Oktay, “0.60 emsalle yetinmek zorunda kalan mülkiyet sahiplerinin yanında 3-5-7 emsallere hak kazanmış mülkiyet sahipleri arasında hak ve adalet nasıl tesis edilebilecektir. Muratpaşa, Konyaaltı,  Alanya ve Manavgat gibi turizmle içi içe olan ilçelerde yapı stoklarındaki aşırı artışa rağmen popülist ve siyasi zorlamalarla yeni imar ve konut alanları oluşturma basıncı da maalesef vardır” diye konuştu.
“MECLİS DIŞLANMAMALI”
Turizm Bakanlığı, TOKİ ve Özelleştirme İdaresi gibi kurumlar tarafından Antalya’nın Ankara’dan planlanmasına karşı çıkan Büyükşehir Belediye CHP Meclis Üyesi Mustafa Reşat Oktay, “Belediyelerin ve belediye meclislerinin dışlanarak başkentten resen planlama yapılması kentimizin planlama ilkelerini alt üst etmektedir. Siyasi düşüncelerimiz farklı olabilir. Ancak bu vatan, bu toprak parçası hepimizin. Gidecek başka bir yerimiz de yok. Tarım alanlarımızı korumalıyız. Su alanlarımızı korumalıyız.  Doğal yaşam habitatlarını korumalıyız. Çocuklarımıza ve gelecek kuşaklara yaşanabilir bir çevre bırakmak zorundayız” şeklinde konuştu.
KAYNAK. Bizim Antalya 


YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa