Kapat
Akdeniz Havadis
Akdeniz Havadis
Clean Up The Med / Akdeniz’i Temiz Tutalım!
Clean Up The Med / Akdeniz’i Temiz Tutalım!
Akdeniz’e kıyısı olan toplam 21 ülkede gerçekleştirilen Akdeniz’i Temiz Tutalım – Clean Up The MED Kampanyası’nın Türkiye ayağında lider sivil toplum kuruluşu (STK) olan Deniz Temiz Derneği/ TURMEPA 23 Mayıs’ta...
21 Mayıs 2015 22:23
Font1 Font2 Font3 Font4

Akdeniz’e kıyısı olan toplam 21 ülkede gerçekleştirilen Akdeniz’i Temiz Tutalım – Clean Up The MED Kampanyası’nın Türkiye ayağında lider sivil toplum kuruluşu (STK) olan Deniz Temiz Derneği/ TURMEPA 23 Mayıs’ta kıyıları temizlemek için harekete geçiyor.

 

Dünya için ekolojik miras olarak görülen Akdeniz’in korunması için UNEP tarafından desteklenen İtalyan Çevre Koruma Örgütü Legambiente öncülüğünde tüm Akdeniz ülkelerindeki çevre sivil toplum kuruluşlarının desteğiyle her yıl düzenlenen ve gönüllü yerel halkı, yerel yönetimleri, yerel STK’ları, ilköğretim, lise ve üniversite öğrencilerini bir araya getirmeyi amaçlanan Akdeniz’i Temiz Tutalım” kampanyası, bu yıl 23 Mayıs’da TURMEPA öncülüğünde Türkiye’nin çeşitli kıyılarında geniş katılımla gerçekleştirilecek.

 

21 ülkenin kıyılarını paylaştığı ve dünya için ekolojik bir miras olarak görülen Akdeniz, dünya denizlerinin yüzde 1’ini oluşturmakta. Kıyılarındaki ülkelerde dünya nüfusunun yüzde 7’si yani toplam 425 milyon kişi yaşayan Akdeniz’de, kıyı şeridinde oturanların sayısı 150 milyonu geçiyor. Aynı zamanda suda yaşayan canlı türlerinin yüzde 7,5’ini barındıran Akdeniz’de, dünyanın başka bölgelerinden çok daha fazla sayıda kıyı ve deniz bitkisi türü ise yok olmuş durumda.

 

Birleşmiş Milletler Çevre Programı / Akdeniz Eylem Planı

(UNEP)                                        (MAP)

 

MAP sayesinde, Barselona Sözleşmesi ve Protokollerine imza atmış ülkeler, sürdürülebilir kalkınmayı sağlamak için bölgesel ve ulusal çıkarlarıyla denizlerin,kıyıların ve çevrenin korunmasına karşın hep birlikte çalışmaktadırlar.

 

Barselona Sözleşmesine imza atmış  22 ülke sırasıyla: Arnavutluk, Cezayir, Bosna ve Hersek, Hırvatistan, Kıbrıs, Mısır, Avrupa Topluluğu, Fransa, Yunanistan, İsrail, İtalya, Lübnan, Libya, Malta, Monako, Karadağ, Fas, Slovenya, İspanya, Suriye, Tunus, Türkiye’dir.

 

“Akdeniz’i temiz tutalım” kampanyasına çevre-sivil toplum kuruluşlarını,gönüllü yerel halkımızı,yerel yönetimleri,yerel STK’ları,değerli basın ve medya mensuplarımızı,ilköğretim,lise ve üniversite öğrencilerini katkı koymaya davet ediyorum.YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa