Kapat
Akdeniz Havadis
Akdeniz Havadis
Demokratik, laik sosyal hukuk devleti vurgusu
Demokratik, laik sosyal hukuk devleti vurgusu
Muratpaşa Belediye Meclisi’nde 15 Temmuz darbe girişimine karşı meclis üyeleri tepkilerini parti gruplarına ayrılan sandalyelerde değil, yan yana karışık şekilde oturarak gösterdi Meclis Başkanvekili İbrahim Cephaneci, Türkiye’nin zor günlerden geçtiğini...
5 Ağustos 2016 15:35
Font1 Font2 Font3 Font4

Muratpaşa Belediye Meclisi’nde 15 Temmuz darbe girişimine karşı meclis üyeleri tepkilerini parti gruplarına ayrılan sandalyelerde değil, yan yana karışık şekilde oturarak gösterdi

Meclis Başkanvekili İbrahim Cephaneci, Türkiye’nin zor günlerden geçtiğini belirterek, “Cumhuriyetimizin kuruluş felsefesi olan demokratik, laik ve sosyal hukuk devleti olma niteliğine sıkı sıkıya sarılmalıyız” dedi.

Muratpaşa Belediye Meclisi, Ağustos ayı olağan toplantısı 15 Temmuz darbe girişimi sırasında hayatlarını kaybeden demokrasi şehitleri için saygı duruşuyla açıldı. Saygı duruşunun ardından mecliste kendine ayrılmış sıralarda oturan farklı siyasi partilerden meclis üyeleri guruplarından ayrılarak CHP, AK Parti ve MHP’li üyeler yan yana, karışık düzende oturdu.

DİNİN EN SAF VE ÖZGÜRCE YAŞANDIĞI ÜLKE TÜRKİYE

Meclis Başkanvekili İbrahim Cephaneci, gündem görüşmeleri öncesi yaptığı konuşmada Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün tekke ve zaviyeleri kapatıp, birliği sağlamak amacıyla Diyanet İşleri Başkanlığı’nı kurduğunu, sonrasında Tevhid-i Tedrisat Kanunu, yani Öğretim Birliği Yasası’yla ülkedeki bütün eğitim kurumlarını Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlanmasını sağladığını hatırlattı. Bu süreçle birlikte Gazi Mustafa Kemal’in Elmalılı Hamdi Yazır’a Kur’an-ı Kerim’in, hurafelerden arınmış tefsirini, masrafını kendi cebinden karşılayıp yazdırdığına dikkat çeken Cephaneci, “İşte dininin en saf, temiz ve özgürce yaşandığı ülkenin Türkiye Cumhuriyeti olmasının ardındaki en önemli gerçekler bunlardır” dedi.

MPS_4097

İNANÇLAR ÜZERİNDEN ÖRGÜTLENME TEHLİKESİ

Türkiye’nin 15 Temmuz’da karşı karşıya kaldığı FETÖ/PDY’nin darbe girişimi ve buna bağlı olarak yüzlerce insanın hayatına mal olan travmatik olayların inançlar üzerinden şahsi örgütlenme yapanların ne denli tehlikeli olabileceğinin tüm çıplaklığıyla ortaya çıktığına dikkat çeken Başkanvekili Cephaneci, şunları söyledi:

“Dinimizin en saf, temiz ve özgürce yaşandığı ülkenin Türkiye Cumhuriyeti olmasının sağlanmasında, Büyük önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün yaptıklarını tekrar hatırlamalı ve en önemlisi Cumhuriyetimizin kuruluş felsefesi olan demokratik, laik ve sosyal hukuk devleti olma niteliğine sıkı sıkıya sarılmalıyız. Cumhuriyetimize ve Demokrasimize karşı yapılan darbe girişimini, akıllarını ve vicdanlarını birilerine ipotekleyip, hedef gözetmeksizin vatandaşlarımızın üstüne silahları, tankları ateşleyenleri bir kez daha lanetliyorum. Demokrasi yolunda verdikleri mücadelede, hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum.”

Meclis Başkanvekili Cephaneci konuşmasının sonunda “Aydınlık ve demokratik yarınlarda barış içinde kardeşçe yaşam” temennisini dile getirdi.

muratpaşa-meclis

SİYASİ PARTİ GRUPLARININ KONUŞMALARI

Parti grupları adına yapılan konuşmalarda CHP Sözcüsü Hüseyin Sarı, “Demokrasimize, parlamenter sisteme ve TBMM’ye karşı darbeci çetelerin hain saldırısını kınıyoruz. Darbe ve dikta kimden gelirse gelsin karşı olduğumuzu ifade ediyoruz” ifadelerini kullandı. Konuşmasında toplumsal barışın önemine değinen Sarı, “Kurucu değerlerimizle oynarsak devletimiz bütünüyle üstümüze çöker altında kalırız” dedi.

AK Parti Sözcüsü Cemal Öner ise “15 Temmuz ülke olarak birliğimizin, beraberliğimizin, millet iradesinin sınandığı sonunda hakimiyetin kayıtsız şartsız millete ait olduğun bir kez daha tarihe geçtiği bir gün olarak kayıtlara geçti” diye konuştu. MHP Sözcüsü Mustafa Taşbaş, darbe teşebbüsü sonrası Türk Milleti’nin Çanakkale ruhu, Kuva-i Milliye ruhu ve millet olma bilinci yeniden şekillendiğini dile getirdi.YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa