Kapat
DEPREM KORKUTTU
DEPREM KORKUTTU
UZMAN GÖRÜŞLERİ Deprem sonrası uzmanlardan da ilk açıklamalar gelmeye başladı. Yıldız Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Deprem Uzmanı Prof. Dr. Şükrü Ersoy, “Bu deprem sürpriz değil. 15-20 km’lik kırık oluşmuş olabilir....
24 Mayıs 2014 17:18
Font1 Font2 Font3 Font4

UZMAN GÖRÜŞLERİ


Deprem sonrası uzmanlardan da ilk açıklamalar gelmeye başladı. 

Yıldız Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Deprem Uzmanı Prof. Dr. Şükrü Ersoy, “Bu deprem sürpriz değil. 15-20 km’lik kırık oluşmuş olabilir. Öncü deprem gibi gözükmüyor.” dedi.

Deprem Uzmanı Prof. Dr. Şener Üşümezsoy, Küçük artçı depremler olabilir” dedi.

UDİM Müdürü ve Deprem Uzmanı Prof. Dr. Doğan Kalafat, “Deprem büyük bir alanda hissedildi. Kuzey Ege en aktif yerler arasında” dedi.

Uzman görüşüne göre bundan sonra da artçılar olmaya devam edecek.

 

Ege Denizi Gökçeada açıklarında saat 12:25’te şiddetli bir deprem meydana geldi. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Deprem Araştırma Enstitüsü verilerine göre depremin büyüklüğü 6,5 olarak ölçüldü. Deprem Bolu’dan Edirne’ye, İstanbul’dan İzmir’e, Çanakkale’den Eskişehir’e kadar geniş bir alanda hissedildi. 

 266 KİŞİ YARALANDI

Afet ve Acil Durum (AFAD) Deprem Dairesi Başkanı Dr. Murat Nurlu, Ege Denizi’nde meydana gelen 6,5 büyüklüğündeki depremde 266 kişinin panik nedeniyle yaralandığını açıkladı. Yaralılardan birinin durumunun ağır olduğu bildirildi.

AFAD: 6.5 ABD: 7.2

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığından (AFAD) alınan bilgiye göre, Ege Denizi açıklarında saat 12.25’te meydana gelen depremin büyüklüğü 6,5 olarak ölçüldü. AFAD, depremin Çanakkale’ye 90 kilometre uzaklıkta olduğunu açıkladı. 

Amerikan Jeolojik Araştırma Kurumu ise merkez üssü Yunanistan Dedeağaç olan 7.2 büyüklüğündeki depremin derinliğinin 91 km olduğunu duyurdu.

VALİ ÇINAR: “105 YARALI VAR”

Çanakkale Valisi Çınar, 55’i ilçelerde olmak üzere toplam 105 yaralının olduğunu söyledi.Çanakkale Valisi Ahmet Çınar, “Gökçeada’da 22 saniye süren bir deprem meydana geldi. Depremin, öğle saatlerinde, olması ve havanında güzel olması nedeniyle insanların dışarıda olduğu bir zaman dilimine rastlaması bir şanstı. Panik kaynaklı cana yönelik yaralanmalar bu nedenle daha az oldu. Tek tesellimiz bu. İlçelerden bilgi alıyoruz. Tüm bölgelerdeki çalışmalarımız sürüyor. İki helikopterde havadan il genelinde uçuş yaparak binalarda bir yıkım olup, olmadığı konusunda tespit yapıyor. Can kaybı şu ana kadar yok. 6.5 şiddetinde deprem eski ve dayanıksız binalarda hasar meydana getirdi. Şu ana kadar ilçelerde 55, il merkezinde 50 olmak üzere 105 yaralı var. Bunlar panik nedeniyle meydana gelen yaralanmalar. Depremin merkezi olan Gökçeada’da da eski binalarda kısmen yıkılmalar var. Yenice’de devlet hastanesinde çatlaklar var. Bu gece evlerine girmek istemeyenler olacak. Binalarında hasar olanlar evlerine girmesin. Çadır ihtiyacı olanların bu taleplerin karşılamaya hazırız” dedi. YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa