Kapat
Akdeniz Havadis
Akdeniz Havadis
Doğu Garajı Projesi’ne de halk karar verecek
Doğu Garajı Projesi’ne de halk karar verecek
 100 milyon lira yatırım bedelli ‘Doğu Garajı ve Çevresi Kentsel Tasarım Projesi hakkında referandum yapılacak.   ‘Güneş Doğudan Yükseliyor’ sloganı ile hazırlanan, Doğu Garajı bölgesini turistlerin görmeden gidemeyeceği bir çekim...
23 Temmuz 2016 23:17
Font1 Font2 Font3 Font4

 100 milyon lira yatırım bedelli ‘Doğu Garajı ve Çevresi Kentsel Tasarım Projesi hakkında referandum yapılacak.

 

‘Güneş Doğudan Yükseliyor’ sloganı ile hazırlanan, Doğu Garajı bölgesini turistlerin görmeden gidemeyeceği bir çekim merkezine dönüştürecek Doğu Garajı ve Çevresi Kentsel Tasarım Projesi’ tanıtıldı. Haşim İşcan Kültür Merkezi’nde gerçekleşen tanıtım toplantısına mahalle muhtarları, vatandaşlar, esnaf ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri katıldı. Vatandaşların salonu doldurduğu toplantının açılışında, Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) hain darbe girişimi sırasında şehit olanlar için saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

15 TEMMUZ DEMOKRASİ BAYRAMI

Projeyi tanıtan sinevizyon gösterisinin ardından Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel konuşma yaptı. Türkiye’nin gelişmesini, kalkınmasını, refahını istemeyenlerin her zaman olduğunu, binlerce yıldır Türkiye üzerinde hep oyunlar oynandığını, tezgahlar kurulduğunu belirten Türel, “Bu oyunları kuranlar milletin büyüklüğünü unuttular. Bu milletin bölünmez bir bütün olarak, bu kumpaslara, tezgahlara tarih boyunca en güzel dersi verdiğini unuttular. İşte o derslerden bir tanesi de 15 Temmuz akşamında verildi. Ben 15 Temmuz akşamını bir darbe girişimi olarak nitelendirmiyorum, elbette ki bu oyunun, hain planın içerisinde olan alçaklar en iyi şekilde değerlendirilecektir. 15 Temmuz, bu ülkenin yeni bir demokrasi bayramı olmuştur” dedi.

HAİNLERE PROJELERİMİZLE CEVAP VERECEĞİZ

Darbe girişiminde bulunan hainlere verilecek en güzel cevabın hayata geçirilecek yatırım ve projeler olduğunu dile getiren Başkan Türel, şunları söyledi: “Hayat devam ediyor, işte biz de kalkınma hamlemize devam ediyoruz. Bu hainlere, alçaklara verilecek en güzel cevap, hep birlikte gayret ve onların karşısında ortaya koyacağımız projelerdir. Biz çalışmaya devam edeceğiz, bu hainlere boyun eğmeyeceğiz ve onlara en iyi cevabımızı projelerimizle vermeye devam edeceğiz. Doğu Garajı ve Çevresi Kentsel Tasarım Projesi hainlere cevap niteliğinde çok önemli bir projedir.”

2-doğu-garajı-(5)

TURİZM İÇİN ÖNEMLİ PROJELER

Projelerini, dünyadaki turizm sektörünün önde gelenlerine ve uluslararası iş dünyasına anlattığını ve bu kişilerin hayranlıklarını gizleyemediğini söyleyen Türel, Konyaaltı Sahil Projesi ile Kruvaziyer, Boğaçay, Tünektepe, Doğu Garajı, Karaalioğlu Parkı’nın kent müzesine dönüştürülmesi projelerinin turizm açısından önemli olduğunu kaydetti. Cumhuriyet Meydanı’nın genişletilmesi, Tophane’nin yenilenmesi gibi projelerin de bulunduğunu dile getiren Başkan Türel, Doğu Garajı projesinin de bunlardan biri olduğunu ifade etti.

TURİSTLER O DÜKKANLARA GİRMEDEN GİTMEYECEK

Doğu Garajı Projesi’nin 2.5 yıldır gündeminde olduğunu söyleyen Başkan Menderes Türel, proje tamamlandığında bölgenin en önemli turizm merkezlerinden biri haline geleceğine dikkat çekti. Türel, Doğu Garajı esnafına verdiği sözü yerine getirmenin mutluluğunu yaşadığını da kaydetti. Doğu Garajı Projesi’yle yeni bir cazibe merkezi oluşturacaklarını belirten Başkan Türel, “Seçimler öncesinde ne demiştik ‘ O Turist bu dükkana girecek’ demiştik. İşte bu projeler tamamlandığında o turist bu dükkana girecek” dedi.

100 MİLYON YATIRIM BEDELLİ

Ali Çetinkaya Caddesi’ni de kapsayan Doğu Garajı ve Çevresi Kentsel Tasarım Projesi kapsamında 850 metre uzunluğunda bir cadde düzenlemesi yapacaklarını anlatan Başkan Menderes Türel, şu bilgileri verdi: “89 binanın dış cephesini yenileyeceğiz. Projeyi 720 günde tamamlayacağız. Yaklaşık 100 milyon lira yatırım maliyetli olacak proje kapsamında 6 milyon liralık kamulaştırma yapacağız. 2 adet süs havuzunun yer aldığı projeyle Antalya’nın en değerli köşelerinden biri haline getireceğiz. Bölge çok farklı bir görünüme sahip olacak. Turisti zincirle bağlasalar bile gelip burayı görecek.”

Başkan Türel projeyi hazırlarken esnaf ile bir çok görüşme yaptıklarını bu görüşmeler sonrasında projede değişiklikler yaptıklarını anlattı.

31 TEMMUZ’DA HALKA SORULACAK

Avrupa’nın bir kaldırım taşının rengini dahi belirlemek için tercih ettiği halk oylamasını Türkiye’de ilk kez Antalya’da uygulamaya başladıklarını dile getiren Türel, Raylı Sistem 2’nci etabı, Şarampol Projesi, Çallı’da olduğu gibi Doğu Garajı ve Çevresi Kentsel Tasarım Projesi’ni de 31 Temmuz Pazar günü referandumla Çaybaşı ve Yüksekalan mahallelerinde yaşayanlara soracaklarını açıkladı.

HALK EVET DERSE HEMEN İHALE EDİLECEK

Türel şöyle konuştu: “ Biz dersimize çalıştık önerilerinizi aldık. Uzmanlarla görüştük ve onlarla da nihai çalışmayı ortaya koyduk. Yap derseniz başımız üstüne, yapma derseniz canınız sağ olsun. Başka projelerle uğraşırız. Ben inanıyorum ki Antalya’nın en değerli köşelerinden bir tanesini, en güzide caddelerinden bir tanesini, sizlere layık hale getirmenin karanını siz vereceksiniz. İnşallah 31 Temmuz’da bize yola devam derseniz, çok hızlı bir şekilde bu projenin ihalesine geçeceğiz.”

ESNAF DESTEKLİYOR

Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Adlıhan Dere de, Başkan Türel’in Antalya’yı bir marka şehir yaptığını söyleyerek,  “Antalya bugün tescillenmiş marka şehirdir. Bölgedeki esnafı gezdim. Hepsi projeyi destekliyor” dedi.

MÜLKLERİMİZ DEĞER KAZANACAK

Çaybaşı Mahalle Muhtarı Mustafa Önsay da projeyi sabırsızlıkla beklediklerini belirterek, “Menderes Türel Başkanımız sayesinde hem Ali Çetinkaya esnafımız hem de oradaki mülk sahipleri kazanacak. Mülklerimiz değer kazanacak. Emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

BEĞENMEMEK ELDE DEĞİL

Yüksekalan Mahallesi Muhtarı Yüksel Şen de “Antalya’da görev yapan 909 muhtarı eşit şekilde kucaklayan, babalık görevi yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’e teşekkür ederim. Bu projeyi görüp beğenmemek elde değil. Kendimizi şanslı hissediyoruz” dedi.

 

Proje koordinatörü şehir planlamacısı Can Kubin de toplantının sonunda projenin detaylarını vatandaşlarla paylaştı. Toplantıda vatandaşların proje ile ilgili soruları cevaplandırıldı.YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa