Kapat
Akdeniz Havadis
Akdeniz Havadis
ECZACILAR DERTLİ
ECZACILAR DERTLİ
ANTALYA Eczacılar Odası’nın, 14 Mayıs Eczacılık Günü dolayısıyla düzenlediği programda bilimsel eczacılığın 176’ncı yılında gelinen noktaya değinildi. Atatürk Parkı’ndaki Alara Restoran’da gazetecilerle bir araya gelen Antalya Eczacılar Odası yönetimi 14...
14 Mayıs 2015 18:52
Font1 Font2 Font3 Font4

ANTALYA Eczacılar Odası’nın, 14 Mayıs Eczacılık Günü dolayısıyla düzenlediği programda bilimsel eczacılığın 176’ncı yılında gelinen noktaya değinildi.

Atatürk Parkı’ndaki Alara Restoran’da gazetecilerle bir araya gelen Antalya Eczacılar Odası yönetimi 14 Mayıs Eczacılık Günü’nü kutladı. Antalya Eczacılar Odası Başkanı Kerem Zabun, 14 Mayısların uzun bir süredir sağlık, ilaç ve eczacılık sorunlarının tartışıldığı, söz konusu sorunlara çözüm önerilerinin ortak akılla üretildiği günler olması için uğraş verdiklerini söyledi. Bu yılki 14 Mayıs temasının ‘Eczane ekonomileri’ olduğunu belirten Zabun, “Eczane ekonomilerinde yaşanan darboğaz hakkında, hem sağlık politikalarının belirleyici kurumlar nezdinde, hem de yolu her zaman eczaneye düşen vatandaşlarımız nezdinde farkındalık yaratmak istiyoruz. 2004 yılında yürürlüğe giren İlaç Fiyat Kararnamesi’nin ardından tek alıcının SGK haline gelmesi ve 2009’dan bu yana uygulanan global bütçe yöntemi, ilaç ve eczacılık alanında olumsuz etkiler yaratmıştır” diye konuştu.

eczacilardan-yasa-cagrisi_3198_dhaphoto1

İlaç harcamalarında uygulamaya konulan düzenlemeler nedeniyle eczane ekonomilerinin kayıplar yaşadığını savunan Başkan Zabun, “Sağlığa ayrılan payın düşük olduğu Türkiye’de ilaca ayrılan pay bunun belirli bir yüzdesini geçmeyecek şekilde ayarlanmaya çalışılınca, ilaç fiyatları sürekli baskılanmakta ve Türkiye şu anda Avrupa ülkelerinin en ucuz ilacını bulundurmaktadır. Bizler ilacın bulanabilir ve alınabilir olması taraftarıyız. Ancak ilaç fiyatlarının sürekli düşmesi, geliri buna bağlı eczacıları zora sokmuş, bunun yanı sıra bazı ilaçların piyasada bulunamamasına neden olmuştur” dedi.

Eczanelerin ülke genelinde bugün 73 bin 500 kişiyi istihdam ettiğini vurgulayan Kerem Zabun, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Eczanelerin varlıklarını sürdürebilmeleri ve nitelikli sağlık hizmeti sunmaları için, ilaç fiyatlandırma ve geri ödeme politikalarının eczaneleri nasıl bir noktaya sürüklediği görülmelidir. Salt maliyet odaklı yaklaşımların halk sağlığına tehdit oluşturduğu ve halkın ilaca erişim hakkını zedelediği açıktır. İlacın bulunabilirliğini, alınabilirliğini ve ilaçta kaliteyi önceleyen bir ulusal ilaç politikası geliştirmek ve eczaneleri ekonomik yönden düzlüğe çıkaracak önlemlerin hayata geçirilmesi kaçınılmaz hale gelmiştir.”YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa