Kapat
EN ÇOK BUNLAR KONUŞULDU
EN ÇOK BUNLAR KONUŞULDU
Türkiye gergin bir yerel seçim gündemi yaşadı. Bir yandan Türkiye’deki siyasetçileri hedef alan kasetler, belgeler ve iddialar; öte yandan vaadleri ve projeleriyle oy almaya çalışan adaylar… Gündemi belirleyen tapelerin yayınlandığı...
3 Nisan 2014 13:51
Font1 Font2 Font3 Font4

Türkiye gergin bir yerel seçim gündemi yaşadı. Bir yandan Türkiye’deki siyasetçileri hedef alan kasetler, belgeler ve iddialar; öte yandan vaadleri ve projeleriyle oy almaya çalışan adaylar…

Gündemi belirleyen tapelerin yayınlandığı Twitter ve Youtube’a erişimin engellenmesi ise sadece Türkiye’de değil, tüm dünyada öne çıkan konulardan oldu. İşte Medya Takip Merkezi (MTM)’nin araştırmasına göre, ayın öne çıkan siyasi konu başlıkları…

 

 

Türkiye sert bir seçim süreci yaşadı. Siyasetçilere dönük tape ve iddialar ile bunların neden olduğu gelişmeler, siyasi parti liderlerinin sert açıklamaları ile alevlendi. Özellikle seçim kampanyasının sonlarında iyice gerginleşen ortamlar ve sızdırılan kasetler gündemi belirlerken, partilerin daha çok bu gündeme bağımlı siyaset yaptığı gözlendi.

 

PARTİLERİN MİTİNG YARIŞLARI

Medya Takip Merkezi’nin Mart ayını baz alarak yaptığı araştırmaya göre, yerel seçimlere günler kala partilerin miting meydanlarında seçmenleriyle buluşması, ay boyunca medyada yer alan başlıca konular arasındaydı. Yer yer partiler ve parti liderleri arasında sürtüşmelere de sahne olan miting meydanları, Mart ayı boyunca hareketli günler yaşadı. Yoğun miting temposuna dayanamayan Başbakan Erdoğan’ın sesinin kısılması da medyada yer buldu. Rahatsızlığına rağmen Van ve Diyarbakır mitinglerini iptal etmeyen Başbakan Erdoğan’ın sesinin oldukça inceldiği gözlendi. Erdoğan, sağlık problemleri nedeniyle Konya ve Kayseri mitinglerine katılamadı.

 

DEVAM EDEN “PARALEL YAPI” TARTIŞMASI

MTM’nin hazırladığı raporda, Gülen Cemaati ve hükümet arasında devam eden “paralel yapı” tartışması en önemli başlıklardan biri olarak yer aldı. Paralel yapılanmanın yargıya da sızdığına yönelik iddialar medyada geniş yankı uyandırdı. Başbakan Erdoğan’ın Fethullah Gülen’i Türkiye’ye çağırması ve Gülen’in bu davete yıllarını verdiği ülküsünden vazgeçmeyeceğini ifade ederek red yanıtı vermesi, siyaset gündeminde konuşulan konular arasında yer aldı. Ayrıca Gülen’in Zaman Gazetesi’nde röportajlarının yayınlanması medyada ilgi gördü.

 

Cemaat yurtlarında kalan öğrencilerin Ak Parti’ye karşı propaganda yapmaları istenmesine dair çıkan iddialar, hükümet ve Gülen Cemaati arasındaki ateşi daha da körükledi. Cemaatin, AK Parti’ye oy veren öğrencileri yurtlardan çıkaracağı iddialarına karşılık, Tayyip Erdoğan’ın yurtlardan atılan tüm öğrencilere sahip çıkacağını açıklaması, cemaat ve hükümet arasındaki tartışmaların yeni bir boyutu olarak Mart ayı siyaset gündeminde yer edindi.

 

İLKER BAŞBUĞ’UN VE TUNCAY ÖZKAN’IN TAHLİYESİ

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından karara bağlanan Ergenekon davasında darbeye teşebbüs ve terör örgütü yöneticiliğinden müebbet hapis cezasına çarptırılan İlker Başbuğ’un, uzun tutukluluk süreci nedeniyle Mart ayında tahliye edilmesi siyaset gündeminde yer alan konular arasındaydı. İstanbul 20. Ağır Ceza Mahkemesi’nin tahliye gerekçesi “Sabit ikamet sahibi oluşu, sosyal durumu, tutuldu kaldığı süre, delillerin toplanıp davanın karara bağlanmış bulunması, tedbir niteliğindeki tutuklamadan beldenen gayenin elde edilmiş olması” olarak basında yer aldı. Oybirliğiyle alınan kararda, Başbuğ’a yurt dışına çıkış yasağı da konuldu.

 

İlker Başbuğ, tahliye edilmesinin hemen ardından, her cumartesi günü tutuklu asker yakınlarının Beşiktaş’ta düzenlediği eyleme katılmasıyla da habere konu oldu.

Ergenekon davası kapsamında tutuklu bulunan bir diğer isim olan Tuncay Özkan’ın tahliyesi, Mart ayının önemli gelişmeleri arasında yer aldı. 21. Ağır Ceza Mahkemesi’nin verdiği karar ile tahliye edilen Tuncay Özkan’ın tahliyeden sonraki ilk sözü “6 yıldan sonra merhaba” oldu.

 

SURİYE TAPELERİ

Ay içinde öne çıkan bir başka konu başlığı ise internete sızan ses kayıtları oldu. Dışişleri Bakanlığı’nca gizli yapılan Suriye Zirvesi’nin ses kayıtları iddialarının ortaya atılması, yerel seçimlere günler kala siyasi gündemi kızıştırdı. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, MİT Müsteşarı Hakan Fidan, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu ve Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Yaşar Güler arasında geçtiği iddia edilen Suriye’ye yönelik askeri müdahale planlarının yer aldığı görüşmenin ses kaydı, Mart ayında en çok konuşulan konular arasında yer aldı.

 

TWITTER VE YOUTUBE’A ERİŞİMİN ENGELLENMESİ

Başbakan’ın “Twitter mwitter hepsinin kökünü kazıyacağız.” açıklamalarının ardından Twitter’a erişimin engellenmesi hem yurtta hem dünyada tepkilere yol açtı. Twitter’a erişimin engellendiği gece Türkiye’de atılan twitt sayısındaki rekor artış, yasaklamaya karşı bir tepki mekanizması olarak boy gösterdi. Twitter’ın kurucusu Jack Dorsey’in ““Avea ve Vodafone’dan 2444′e, Turkcell’den 2555′e START mesajı göndererek SMS üzerinden Twitter kullanmaya başlayabilirsiniz.” şeklinde attığı twit, konuyla alakalı olarak gündemde yer alan ilginç başlıklar olarak hafızalara kazındı.

 

İnternet yasasını onamasıyla geçtiğimiz ay da siyaset gündeminde geniş yer bulan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün, Twitter’ı yasağı delerek kullanması ve yasaklamayı eleştiren twiti, dikkat çeken konular arasında yer aldı.

 

Suriye zirvesine dair ses kayıtlarının internette yayınlanmasının ardından TİB, video paylaşım sitesi Youtube’un idari kararla aşamalı olarak erişime kapattı. Twitter’ın hemen ardından Youtube’a erişimin engellenmesi, kapatılma sırasının Facebook’a geldiğine dair tartışmaların doğmasına yol açtı. Suriye tapelerinin, “ulusal güvenliği tehlikeye soktuğu” gerekçesiyle TİB’in mahkeme kararı olmaksızın Youtube’a erişimi engellemesi, internet yasasını ve Başbakan’ın bu internet sitelerine dair yaptığı açıklamaları tekrar gündeme getirdi.

 

BERKİN ELVAN’IN VE BURAK CAN KARAMANOĞLU’NUN ÖLÜMÜ

Gezi Parkı eylemleri sırasında başından gaz kapsülüyle vurulan ve 269 gün yaşam savaşı veren 14 yaşındaki Berkin Elvan’ın yaşamını yitirmesi, Türkiye gündemine bomba gibi düştü. Elvan’ın ölümünün ardından tüm Türkiye’de protestolar gerçekleşti.

 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, Berkin Elvan’ın ölümü hakkında yorum yapmaması tepkilere neden oldu. Berkin Elvan için “terör örgütlerinin içine aldığı yüzü poşulu, eline sapan verilmiş, cebinde demir bilyelerle olan bir çocuk” söylemini kullanan Erdoğan’ın, Elvan’ın cenazesi sonrasında İstanbul’da çıkan eylemler sırasında hayatını kaybeden Burak Can Karamanoğlu’na “şehit” olarak hitap etmesi, farklı kesimlerde farklı tartışmalara neden oldu.

 

BALKON KONUŞMASI GELENEĞİ

Başbakan Erdoğan’ın son seçimlerde adeta bir gelenek haline getirdiği Balkon konuşmasını bu sene yapıp yapmayacağı medyada merak edilen konular arasındaydı. Seçim sonuçlarının netleşmeye başladığı anlarda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın AK Parti Genel Merkezi’nin balkonunda geleneği bozmayarak vatandaşlara seslenmesi, seçim sonrası gündemin dikkat çeken konuları arasında yer aldı. Partisinin zaferini kutlayan Erdoğan, konuşmasında Mart ayının genel siyasi gündem başlıklarına da yer verdi.

 

SİYASET GÜNDEMİ

 

Medya Takip Merkezi’nin, Mart ayı siyasi gündemine ilişkin hazırladığı raporda medyanın en çok yer verdiği siyasi parti Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) oldu. AK Parti, 453 bin 706 adet haberle medyada yer aldı.

 

01 – 31 Mart tarihleri arasında gerçekleştirilen ve yazılı, görsel, elektronik basın haberlerinden yararlanılarak elde edilen araştırmada, ayın en çok konuşulan siyasi partileri de ele alındı. Rapora göre, Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) medyanın en çok yer verdiği siyasi parti oldu. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a ait olduğu iddia edilen ses kayıtları, yerel seçim çalışmaları ve seçim sonuçlarının ardından gerçekleştirdiği balkon konuşması, Başbakan’ın Twitter ve Youtube’yi kapatması ile ilgili çıkan haberlerle, AK Parti Mart ayına damgasını vurdu.

 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), 285 bin 908 adet haberle medyada en çok haber olan ikinci parti oldu. Ses kayıtlarını meclise ve miting meydanlarına taşıyan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, seçim kampanyası boyunca bu konulara ağırlık verdi.

 

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) de Mart ayında medyada en çok yer alan üçüncü siyasi parti oldu. MHP 177 bin 319 adet haberle gündeme geldi. Mart ayında MHP’nin gündeminde de yolsuzluk ve internete düşen ses kayıtları vardı.

 

 

 

 

 

 

AYIN EN ÇOK KONUŞULAN SİYASİ PARTİLERİ

No Siyasi parti Haber adedi

1 Adalet ve Kalkınma Partisi 453.706

2 Cumhuriyet Halk Partisi 285.908

3 Milliyetçi Hareket Partisi 177.319

4 Barış ve Demokrat Partisi 35.321

5 Demokratik Sol Partisi 15.056

Veriler, MTM Medya Takip Merkezi’nin Mart

2014’de 4 bini aşkın gazete, dergi, TV kanalı ve

internet medyasında yapılan haber takibi

sonuçlarına göre derlenmiştir.

 

ERDOĞAN’IN HABER SAYISI, DİĞER SİYASİ İSİMLERİN HABER SAYILARININ TOPLAMINI GEÇTİ

Mart ayı genelinde medyanın en çok değindiği siyasi isim Başbakan Recep Tayyip Erdoğan oldu. Başbakan Erdoğan, 279 bin 785 adet haberle listenin ilk sırasında yer aldı. Erdoğan, yolsuzluk operasyonu hakkında yaptığı açıklamalar, internete düşen ve kendisine ait olduğu iddia edilen ses kayıtlarıyla ilgili sert ifadeleri, cemaate ilişkin açıklamaları, Twitter ve Youtube’a erişimin engellenmesine yönelik yorumlarıyla Mart ayına damgasını vurdu.

 

Mart ayının en çok konuşulan bir diğer siyasi isim ise Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu oldu. Kılıçdaroğlu 80 bin 917 adet haberle medyada yer aldı. Kılıçdaroğlu’nu 40 bin 819 adet haber ile Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli izledi.

 

AYIN EN ÇOK KONUŞULAN SİYASİ İSİMLERİ

No Siyasi parti Haber adedi

1 Recep Tayyip Erdoğan 279.785

2 Kemal Kılıçdaroğlu 80.917

3 Devlet Bahçeli 40.819

4 Abdullah Gül 37.230

5 Bülent Arınç 25.022

Veriler, MTM Medya Takip Merkezi tarafından,

Mart 2014’de 4 bini aşkın gazete, dergi, TV kanalı

ve internet medyasında yapılan haber takibi

sonuçlarına göre derlenmiştir.

 

 

MTM’nin derlemesiyle ayın dikkat çeken diğer gelişmeleri:

– Başbakan Erdoğan, eski İstanbul Emniyet Müdür Yardımcısı Ali Fuat Yılmazer ve gazeteciler Emre Uslu ile Önder Aytaç hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunarak, kaçma ihtimalleri nedeniyle yurtdışına çıkış yasağı konulması talebinde bulundu. Gözaltına alınan ve casusluk iddiaları çerçevesinde sorgulanan Aytaç, Mart ayının sonunda serbest bırakıldı.

 

– TBMM Genel Kurulu’nda, 4 eski bakan hakkındaki fezlekenin Meclis’e geç sevk edildiği gerekçesiyle CHP’nin genel görüşme önergesi görüşüldü. İlk oylama sonucu 111 kabul, 240 ret olarak açıklandı. Muhalefetin itirazı üzerine yapılan incelemede oylama sonucu 158 kabul, 259 ret olarak değişti.

 

– Fethullah Gülen’in 1990 yılında aldığı hususi damgalı (yeşil) pasaportun usulsüz yöntemlerle alındığı tespit edilerek Erzurum Valiliği tarafından iptal edildi.

 

-Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in, Ülke TV’de yayınlanan Şeffaf Sandık programında siyasilere suikast iddiasında bulunması basında geniş yer kapladı. -Hükümetle Cemaat arasındaki gerilim sonrasında BDDK’da 2 başkan yardımcısı görevden alındı 1 başkan yardımcısı da istifa etti. -Başbakan Erdoğan’ın, Deniz Baykal’ın yasadışı yollarla gizlice çekilmiş görüntülerinin medyaya servis edilmesi talimatını verdiği iddiası, Mart ayının sonuna damgasını vurdu. – Eski Bakan Egemen Bağış ile gazeteci Metehan Demir arasında geçtiği iddia edilen ses kaydı Mart ayında konuşuldu.YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa