Kapat
Akdeniz Havadis
Akdeniz Havadis
Enflasyon Çift Haneye Çıktı
Enflasyon Çift Haneye Çıktı
ATSO Başkanı Çetin’den Şubat Enflasyonu Değerlendirmesi Enflasyon Çift Haneye Çıktı Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Davut Çetin, Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) tarafından açıklanan Şubat ayı enflasyon...
3 Mart 2017 23:52
Font1 Font2 Font3 Font4

ATSO Başkanı Çetin’den Şubat Enflasyonu Değerlendirmesi
Enflasyon Çift Haneye Çıktı

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Davut Çetin, Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) tarafından açıklanan Şubat ayı enflasyon rakamlarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Başkan Çetin açıklamasında şunları kaydetti:

2010’dan bu yana en yüksek Şubat enflasyonu

2017 Şubat ayı enflasyonu bir önceki aya göre TÜFE’de %0,81, Yİ-ÜFE’de %1,26 olarak açıklanmış. yıllık enflasyon tüketici fiyatlarında %10,13, Yİ-ÜFE’de  % 15,36 olmuştur. Böylece 2010 yılından sonraki en yüksek Şubat ayı enflasyonu, 2012 yılından sonraki en yüksek yıllık enflasyonla yeniden çift haneli enflasyona dönülmüştür.
Üretici Fiyatlarında 12 yılın en yüksek yıllık artışı
Üretici fiyatlarında da 12 yılın en yüksek yıllık artışı yaşanmıştır. Çift haneli enflasyonun Mart ayında ortaya çıkması, birkaç ay sonra yeniden tek haneye dönmesi beklenen bir durum olmakla birlikte, Şubat ayındaki erken yükseliş beklentileri olumsuz etkilemiştir.

Dövizdeki yükselişin de etkisiyle enflasyonu çift haneye çıktı

Dünya ekonomisinde ortalama enflasyon oranı ancak %2 düzeyine yükselmiş olup, Avrupa’da daha düşük oranlar devam etmektedir. Dünyada %10’dan yüksek enflasyon Venezuela, Arjantin, Suriye, Libya, Mısır, Ukrayna, Azerbaycan gibi 25 kadar ülkede görülmektedir.   Brezilya, Rusya, Meksika gibi ülkelerde kur şoklarına rağmen enflasyon %5 düzeyindedir. Böyle bir ortamda Türkiye’de çift haneli enflasyon, aşırı kur artışının ve buna neden olan para politikası ve faiz tartışmalarının bedeli olarak ortaya çıkmıştır. Şubat ayı enflasyonu, ekonomide güven faktörüne bütün kurumların dikkat etmesi hususunda bir erken uyarı olarak değerlendirilmeli ve para politikası daha net bir çizgiye oturtulmalıdır.
Enflasyonun kaynaklarına baktığımızda 0.81 puanlık aylık enflasyona akaryakıt ve motorlu taşıt fiyatlarının 0.48,  gıdanın 0.19 puan katkı yaptığı, yıllık 10.13 puanlık enflasyona yine ulaştırmanın 2.84, gıdanın 1.84, alkollü içki ve sigaranın 1.24,  kira, ısınma giderlerinin 1.07 puan katkı yaptığı anlaşılmaktadır. Dolayısıyla enflasyondaki yükseliş önemli ölçüde döviz kuru artışından kaynaklanmıştır.

davut çetin atso
Şubat zam şampiyonu taze fasulye

Şubat ayında en yüksek artış gösteren ürünler %34,4 ile taze fasulye,  %27,52 ile mandalina, % 23,29 ile nar ve % 10,69 ile limon olurken; en fazla düşüş gösteren ürünler ise sırasıyla % 22,30 ile domateste, % 21,11 ile karnabahar ve % 18,04 ile patlıcan olmuştur. Antalya Toptancı Hali’nde aylık ortalama fiyat artışı %16 olup, sebze ve meyve bu kez enflasyonun baş sorumlusu değildir. Ortalama aylık fiyat artışları otomobil, tüpgaz, ilaçta %5, elektronikte %3.5-5 arası, havale ücretinde bile %3.1’dir.

Yıllık enflasyonda şampiyon maç biletleri

Yıllık enflasyonda şampiyon maç biletleridir. TUİK verilerine göre maç biletlerinde yıllık artış %1330’dur. Maç biletini %130 ile mendil, %100 ile süperloto ücreti izlemektedir. Mazot fiyatında yıllık artış %36.4’tür.
Bu çerçevede ana harcama grupları itibariyle bir ay önceye göre en yüksek artış %2,82 ile ulaştırma, % 2,17 ile sağlık ve % 1,38 ile çeşitli mal ve hizmetler gruplarında gerçekleşmiştir.
Yıllık bazda en yüksek artışların sırasıyla % 21,72 ile alkollü içecekler ve tütün, % 17,96 ile ulaştırma, % 12,82 ile çeşitli mal ve hizmetler gruplarında gerçekleştiği görülmektedir.
Sanayinin dört sektörünün bir önceki aya göre değişimleri; madencilik ve taşocakçılığı sektöründe %2,39 artış, imalat sanayi sektöründe %1,36 artış, elektrik ve gaz sektöründe %0,68 düşüş ve su sektöründe %1,91 artış olarakgerçekleşmiştir.
Bir önceki aya göre en fazla artış; %9,68 ile ham petrol ve doğal gaz, ürünlerinde gerçekleşirken elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme %0,68 ile bir ay önceye göre endekslerin düştüğü tek alt sektör olmuştur.
Ana sanayi grupları sınıflamasına göre 2017 yılı Şubat ayında aylık ve yıllık en fazla artış ara mallarında gerçekleşmiştir.

Batı Akdeniz’de de en yüksek artış ulaştırma grubunda

Bölgemizdeki TÜFE oranı, aylıkbazda % 0,81, iki aylık bazda % 3,33 ve yıllık bazda %10,35olarak gerçekleşmiştir.
Bölgemizde ana harcama grupları itibariyle aylık en yüksek artışlar% 2,72 ileulaştırma, % 2,04 ile sağlık,%1,57 ile gıda ve alkolsüz içeceklerharcama gruplarında olmuştur. İki aylık enflasyonda en yüksek artışlar,  % 8,15 ile gıda ve alkolsüz içecekler, % 6,67 ile sağlık ve %5,97 ile ulaştırma harcama gruplarında görülmüştür. Yıllık enflasyonda ise en yüksek artış  %21,77ile alkollü içecekler ve tütün,  %19,39 ile ulaştırma ve  %13,81 ile sağlık gruplarında gerçekleşmiştir. Aylık ve iki aylık bazda en fazla düşüş giyim ve ayakkabı grubunda görülmüştür.
Bölgemizde enflasyon, aylık bazda Türkiye ortalaması ile aynı kalırken, iki aylık ve yıllık bazda ise ortalamanın üzerindekalmıştır. Bu oranlara göre Antalya, Isparta ve Burdur illerini kapsayan Batı Akdeniz Bölgesi, 26 bölge arasında aylık bazdaon ikinci, iki aylık bazda on altıncı ve yıllık bazda ise on sekizinci sırada yer almıştır.YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa