Kapat
Akdeniz Havadis
Akdeniz Havadis
ERDEM’DEN REFERANDUM DEĞERLENDİRMESİ
ERDEM’DEN REFERANDUM DEĞERLENDİRMESİ
ERDEM’DEN REFERANDUM DEĞERLENDİRMESİ CHP Antalya İl Başkanı Mustafa Erdem, anayasa değişikliğine ilişkin referandum sonuçlarını değerlendirdi. CHP Antalya İl Başkanı Mustafa Erdem, İl başkanlığında basın toplantısı düzenledi. Tüm olanaksızlıklara ve eşit...
18 Nisan 2017 22:10
Font1 Font2 Font3 Font4

ERDEM’DEN REFERANDUM DEĞERLENDİRMESİ

CHP Antalya İl Başkanı Mustafa Erdem, anayasa değişikliğine ilişkin referandum sonuçlarını değerlendirdi.

CHP Antalya İl Başkanı Mustafa Erdem, İl başkanlığında basın toplantısı düzenledi.

Tüm olanaksızlıklara ve eşit olmayan koşulara rağmen verdiğimiz mücadele sonucu Antalya halkı 18 puan bir farkla hayır dediğini belirten Erdem, “Sandıkların kapanmasından 21 dakika sonra YSK’nın Türkiye genelinde almış olduğu kararla mühürsüz oy pusulalarının ve zarfların geçerli sayacağı açıklanmasını da eleştiren Erdem, “Yüksek Seçim Kurulu seçimin meşruyetine ve halkın iradesine gölge düşürmüş, tam bir kanunsuzluk örneği sergilemiştir. Hukuki zeminde gerek genel merkezimiz, gerekse Antalya il ve ilçe başkanlıklarımız itirazlarımıza devam etmektedir.” diye konuştu.

BÜYÜKŞEHİRLER ARASINDA ANTALYA BİRİNCİ

Hayır oyları Antalya’nın 19 ilçesinden 15’inde ciddi farklarla önde çıkmıştır. Yine Antalya Türkiye’deki Tüm Büyükşehirler arasında Evet bloğundan yüzde 18 oy kopararak bu anlamda Türkiye Birincisi olmuştur. Bu başarı sadece CHP’nin başarısı olmayıp, kampanyanın ilk gününden itibaren büyük emekler veren toplumun her kesiminden 7’den 70’e Antalya halkımızın başarısı olduğunu belirtti.

Tüm tahriklere ve saldırılara rağmen, bu güne kadar olduğu gibi önümüzdeki süreçte de toplumun tüm kesimleriyle dayanışmamızı sürdürerek sağduyulu davranmaya devam edeceklerini söyleyen Erdem, “Önümüzdeki süreçte de benzer politikalarımızla, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün izinde demokrasiye sahip çıkmaya devam edeceğiz. Ülkenin kaderinin meşru olmayan bir puanlık farkla karanlığa sürüklenmesine hiçbir zaman izin vermeyeceğiz.” İfadelerini kullandı.

CHP Antalya İl Başkanı Mustafa Erdem, İl başkanlığında düzenlediği basın toplantısı

Konuşma metni:

“16 Nisan 2017 Pazar Günü, yapılan Referandumun kesin olmayan sonuçlarına göre Antalya’mızda yüzde 59 Hayır oyu çıkmıştır.

İki ay boyunca Antalya’mızda tüm olanaksızlıklara ve eşit olmayan koşulara rağmen verdiğimiz mücadele sonucu Antalya halkı 18 puan bir farkla hayır demiştir.

Halk oylaması için yaptığımız saha çalışmaları esnasında, pankartlarımızın parçalanmasından, araçlarımıza ve bürolarımıza saldırılara kadar birçok hukuksuzlukla karşılaştık.

Biz ise Kampanya boyunca; tam aksine siyasi ahlak ve hukuk çerçevesinden ayrılmadan pozitif tavrımızdan vaz geçmedik.

Referandum sabahı oylama başladığı andan itibaren sandık görevlilerimiz ve müşahitlerimizin yaptığı şikâyetler ve bildirimler üzerine mühürsüz oy pusulası ve zarfların kullanıldığı sandıklara avukatlarımız aracılığı ile hızlı bir müdahale gerçekleştirdik. Türkiye’nin kaderini belirlediği bu oylama esnasında sandık görevlilerimiz, müşahitlerimiz ve avukatlarımızla birlikte üzerimize düşen görevi hakkıyla yerine getirdik.

Sandıkların kapanmasından 21 dakika sonra YSK’nın Türkiye genelinde almış olduğu kararla mühürsüz oy pusulalarının ve zarfların geçerli sayacağı açıklanmıştır.  YSK’nın kanuna aykırı karar almış olması neticesinde, henüz kesinleşmemiş sonuçlara göre evet oyları Türkiye genelinde yaklaşık yüzde 51 olarak açıklanmıştır.

Yüksek Seçim Kurulu seçimin meşruiyetine ve halkın iradesine gölge düşürmüş, tam bir kanunsuzluk örneği sergilemiştir. Hukuki zeminde gerek genel merkezimiz, gerekse Antalya il ve ilçe başkanlıklarımız itirazlarımıza devam etmektedir.

Yüksek Seçim Kurulu’nun alenen kanunu ihlal etmesini ve aldığı kanuna aykırı kararını kabul etmiyoruz.

Tüm bu eşit olmayan, adaletsiz ve hukuksuz sürece rağmen; Türkiye’nin en az yarısı hayır demiştir. Antalya’mız yüzde 59 oranında anlamlı ve güçlü bir hayır demiştir. Nitekim hayır oyları Antalya’nın 19 ilçesinden 15’inde ciddi farklarla önde çıkmıştır. Yine Antalya Türkiye’deki Tüm Büyükşehirler arasında Evet bloğundan yüzde 18 oy kopararak bu anlamda Türkiye Birincisi olmuştur. Bu başarı sadece CHP’nin başarısı olmayıp, kampanyanın ilk gününden itibaren büyük emekler veren diğer siyasi partiler, sendikalar, dernekler,  sivil toplum kuruluşları, meslek odaları, kendiliğinden oluşan platformlar ve toplumun her kesiminden 7’den 70’e Antalya halkımızın başarısıdır.

Biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak; tüm tahriklere ve saldırılara rağmen, bu güne kadar olduğu gibi önümüzdeki süreçte de toplumun tüm kesimleriyle dayanışmamızı sürdürerek sağduyulu davranmaya devam edeceğiz.

Çünkü; Türkiye’nin bu anayasa değişikliğinden çok, birlik ve beraberliğe ihtiyacı olduğunun bilincindeyiz. Nitekim, referandum süresince genel merkezimiz birleştirici bir kampanya yürüterek şuana kadar süre gelen toplumsal ayrışmaya karşı durmuş ve ülkemizde yaşanabilecek gerginliklerin önüne geçmiştir.

Önümüzdeki süreçte de benzer politikalarımızla, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün izinde demokrasiye sahip çıkmaya devam edeceğiz. Ülkenin kaderinin meşru olmayan bir puanlık farkla karanlığa sürüklenmesine hiçbir zaman izin vermeyeceğiz. Halkımızın da sükûnet içinde, hukuk çerçevesinde sağduyulu davranacağına inancımız tamdır.

Kampanya boyunca emeği geçen; Seçim Komitemize, Milletvekillerimize, Belediye başkanlarımız ve Meclis üyelerimize, İl yöneticilerimize, İlçe Başkanlarımıza, İlçe Yöneticilerimize, il, ilçe kadın ve Gençlik kolları başkan ve yöneticilerimize, parti eğitmenlerimize, sandık görevlilerimize, müşahitlerimize bütün üyelerimize, diğer siyasi partiler, sendikalar, dernekler, sivil toplum kuruluşları, meslek odaları, kendiliğinden oluşan platformlar ve toplumun her kesiminden 7’den 70’e Antalya halkımıza içten teşekkür ediyorum.”YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa