Kapat
Akdeniz Havadis
Akdeniz Havadis
EXPO 2016 alanı ‘Şakayık’ açacak
EXPO 2016 alanı ‘Şakayık’ açacak
EXPO 2016 Antalya’nın sembol çiçeği Şakayık’ın sergi alanı içinde dikimine başlandı. EXPO Tepesi başta olmak üzere alanın farklı noktalarına dikilen tomurcuk halindeki şakayıkların baharda çiçek açması bekleniyor. Türkiye’nin ilk EXPO’sunun...
20 Aralık 2015 15:40
Font1 Font2 Font3 Font4

EXPO 2016 Antalya’nın sembol çiçeği Şakayık’ın sergi alanı içinde dikimine başlandı. EXPO Tepesi başta olmak üzere alanın farklı noktalarına dikilen tomurcuk halindeki şakayıkların baharda çiçek açması bekleniyor.

Türkiye’nin ilk EXPO’sunun sembol çiçeği Şakayık’lar (PaeoniaTurcica), Aksu İlçesi’ndeki sergi alanında da çiçek açacak. Gelecek yıl 23 Nisan’da “Çiçek ve çocuk” temasıyla kapılarını açacak olan EXPO 2016 Antalya Sergi alanında inşaat çalışmalarının yanı sıra bitkilendirme ve çiçeklendirme çalışmaları da sürüyor. Sergi alanında başta EXPO Tepesi olmak üzere bin 121 dönümlük sergi alanının farklı noktalarında EXPO 2016 Antalya’nın sembol çiçeği şakayıklar dikiliyor.

Çalışmanın ilk etabında 150 adet PaeoniatenuifoliaLinnaeus, 50 adet PaeoniadauricaAndrews, bin 800 adet PaeoniaperegrinaMiller türlerinden toplam 2 bin adet şakayık dikildi. Titiz bir çalışma sonucu toprakla buluşturulan şakayıklar bahar aylarında çiçek açacak. Alana 2 bin adet daha olmak üzere toplamda 4 bin şakayık dikimi yapılmış olacak. Gelecek yılın nisan ayında EXPO 2016 kapılarını açtığında alanda ziyaretçileri şakayıklar karşılayacak.

ŞAKAYIK-(3)

Birçok ülkede devlet bitkisi, kral çiçeği, saray bahçesi bitkisi olarak yetiştirilen şakayıkların gen merkezi Anadolu. Latince ismi “Paeoniaturcica” olan sembol çiçek; isminin içinde “Türk” geçen bir çiçek olma özelliğine de sahip. Şakayık, Antalya’nın yanı sına Burdur ve Denizli ile çevresinde de yetişiyor.

ŞAKAYIK-(5)

Batı Toroslar’da bin 600 metre rakıma kadar yayılış gösteren şakayık, Antalya’da Konyaaltı İlçesi Hisarçandır Köyü Sarıçınar mevkiindeki 40 dönümlük alanda yoğun şekilde yayılış gösteriyor. Bu doğal yayılış alanının 7 bin 200 metrekaresi EXPO 2016 Antalya Ajansı tarafından koruma altına alınmıştı.YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa