Kapat
Akdeniz Havadis
Akdeniz Havadis
EXPO 2016 bir ‘ilk’e imza atıyor
EXPO 2016 bir ‘ilk’e imza atıyor
Türkiye’de 5 bin 3 kişilik ana salon kapasitesiyle, ‘ilk ve tek’ olan, tamamlandığında ilk etapta 6 bin 500, uluslararası sergi sonrası da 9 bin 500 kişilik olması planlanan kongre merkezi,...
8 Ocak 2016 18:09
Font1 Font2 Font3 Font4

Türkiye’de 5 bin 3 kişilik ana salon kapasitesiyle, ‘ilk ve tek’ olan, tamamlandığında ilk etapta 6 bin 500, uluslararası sergi sonrası da 9 bin 500 kişilik olması planlanan kongre merkezi, EXPO 2016 Antalya sergi alanında yapılıyor. Antalya’da yapımı süren ve ilerleme oranı yüzde 80’lere ulaşan kongre merkezinin kent turizmine ve ekonomisine büyük katkı sağlayacağını söyleyen EXPO 2016 Antalya Ajansı Genel Sekreteri Kazım Aydın, “Bu kongre merkezi 12 aya yayılan Antalya turizmine çeşitlilik ve büyük katkı sağlayacak” dedi.

 

Antalya’nın Aksu İlçesi’nde çalışmaları tüm hızıyla süren bin 121 dönümlük alandaki EXPO 2016 Antalya’da çalışmalar sürüyor. Alan içerisinde en büyük alana yapılan Kongre Merkezi inşaatı da devam ediyor. Bu yıl 23 Nisan’da ‘Çiçek ve Çocuk’ temasıyla kapılarını açacak olan EXPO 2016 Antalya’da aynı anda hizmete girecek olan kongre merkezi, Türkiye ve Antalya için ‘ilk ve tek’ olma özelliğini de beraberinde getiriyor.

KAPASİTE 9 BİN 500 KİŞİYE YÜKSELECEK

Geçen yıl temeli atılan ve inşaat süresi 10 ay olan kongre merkezi, 33 bin metrekarelik kapalı, 8 bin 500 metrekarelik açık alan olarak inşaa edildi. Çalışmalarda ilerleme yüzde 80’lik orana ulaşıldı. Ana salonu 5 bin 3 kişi olan EXPO 2016 Antalya Kongre Merkezi, Türkiye’de ana salon kapasitesi ile bir ‘ilk ve tek’  olma özelliğini de taşıyor.

KONGRE-MERKEZİ-(3)

Kongre merkezi, EXPO 2016 Antalya’nın yapılacağı 23 Nisan-30 Ekim tarihleri arasındaki 6 aylık uluslararası etkinlikte, toplantı, panel ve konferanslara ev sahipliği yapacak. Merkez giriş ile birlikte 3 kattan oluşuyor. 462 kişi kapasiteli 8 toplantı salonu, 880 kişi kapasiteli 5 salonun da yapıldığı kongre merkezinde, her katta 2 bin 500 metrekareyi bulan fuayeler de yer alıyor. Kongre merkezinde kafeteryaların yanı sıra 300 kişilik restoran da yapılıyor. Kongre Merkezi’nin hemen yanına inşaa edilen 3 bin metrekarelik iç bahçe alanları (indoor garden), sergi sonrası kongre merkezine entegre edilecek. Böylece kongre merkezinin 6 bin 500 olan kapasitesi, 3 bin kişi ilaveyle 9 bin 500 kişiye yükselecek.

ORKESTRA ÇUKURU UNUTULMADI

Antalya Film Festivali, Uluslararası Piyano Festivali gibi kültürel ve sanatsal bir çok etkinliğin yanı sıra, opera ve bale temsilleri de unutulmadı ve 5 bin 3 kişilik ana salona 60 metrekarelik orkestra çukuru da yapıldı. 455 metrekarelik ana sahnesi ile EXPO 2016 Antalya Kongre Merkezi, dev sanatsal etkinliklere de ev sahipliği yapmış olacak.

GENEL SEKRETER AYDIN, ÇALIŞMALARI DENETLEDİ

GENEL-SEKRETER-KAZIM-AYDIN

EXPO 2016 Antalya Ajansı Genel Sekreteri Kazım Aydın, kongre merkezi inşaatının yapımını üstlenen TACA İnşaat’ın yetkilileri ile kongre merkezindeki çalışmaları denetledi ve bilgi aldı.

EXPO 2016 Antalya sergi alanı içindeki en büyük alanın kongre merkezi olduğunu belirten Genel Sekreter Aydın, şunları söyledi;

“Yapılacak bu kongre binamız şu anda Antalya bölgemizin en büyük kongre binası olacaktır. Tabi ki buradaki sürdürülebilirlik açısından da kongre binamızın Antalya’nın ekonomisine, turizmine çeşitlilik açısından çok büyük önem kazandıracağı düşüncesindeyim. Buradaki kongre merkezimiz EXPO’nun sona ermesine müteakip bitişiğindeki iç mekân alanlarımız dediğimiz, bu alanlarımızında buraya katılması ile 9 bin 500 metrekareyi bulacak ki yaklaşık 9 bin 500 kişi kapasiteye hitap edecek bir alan oluşacaktır.”

KONGRE-MERKEZİ-(2)

Genel Sekreter Aydın, kongre merkezinin Antalya’da büyük etkinliklerin yapılmasına avantaj sağlayacağını belirterek “Burada da Antalya’nın sadece bir tatil turizmi değil de çeşitlilik açısından büyük önem kazanacağı gibi 12 aya yaygın bir şekilde ekonomiye büyük bir katkı sağlanması düşünülmektedir” dedi.

EXPO 2016 Antalya Ajansı Genel Sekreteri Kazım Aydın, sözlerini şöyle tamamladı;

“Şantiye şefi arkadaşımızdan ve yetkililerden aldığım bilgiye göre 28 Şubat itibariyle iş bitirme süremizdir. Herhangi bir aksama olmayacağını düşünüyorum. Yine şubat ayı sonu itibariyle bitirilmesi hedeflenmektedir. İnşaatımız şu an yüzde 80 seviyesine ulaşmıştır. Herhangi bir aksama olmadan da tamamlanacaktır. 23 Nisan’da da en güzel şekilde açılışını yapacağız”

EXPO-2016-KONGRE-MERKEZİ-(8)

 YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa