Kapat
Akdeniz Havadis
Akdeniz Havadis
EXPO 2016 ilerleme raporu BIE’ye sunuldu
EXPO 2016 ilerleme raporu BIE’ye sunuldu
Türkiye’nin ilk kez ev sahipliğini yapacağı EXPO 2016 Antalya’nın ilerleme raporu, Paris’te Uluslararası Sergiler Bürosu’nun (BIE) genel kurulunda delegelere sunuldu. Sunum delegelerden alkış alırken, BIE Genel Sekreteri VicenteLoscertales gelecek hafta...
26 Kasım 2015 18:50
Font1 Font2 Font3 Font4

Türkiye’nin ilk kez ev sahipliğini yapacağı EXPO 2016 Antalya’nın ilerleme raporu, Paris’te Uluslararası Sergiler Bürosu’nun (BIE) genel kurulunda delegelere sunuldu. Sunum delegelerden alkış alırken, BIE Genel Sekreteri VicenteLoscertales gelecek hafta Antalya’ya gelip çalışmaları yerinde inceleyecek.

BIE Türkiye baş delegesi Büyükelçi Murat Ersavcı, Antalya’nın sunumunun ilgi çektiğini ve beğenildiğini vurgulayıp, Genel Sekreter Loscertales’in Antalya’nın büyük bir başarıyla önemli bir noktaya getirdiği çalışmaları yerinde görmek istediğini söyledi.

Dünya’da botanik EXPO’ların hangi ülkede yapılacağına Uluslararası Bahçe Bitki Üreticileri Birliği’nin  (AIPH) önerisiyle ve müştereken onay veren Uluslararası Sergiler Bürosu (BIE), EXPO 2016 Antalya’nın ilerleme raporuna onay verdi. Fransa’nın başkenti Paris’te yapılan BIE Genel Kurulu’na aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 168 ülkeden delegeler katıldı. OECD binasında yapılan genel kurul, Paris’teki terör olaylarında yaşamını yitirenler anısına saygı duruşu ile başladı. Genel kurulda bu yıl İtalya’da yapılan Milano 2015’in kapanış raporu ile gelecek yıl ve sonraki dönemlerde EXPO yapacak olan ülkelerin, ilerleme, özel düzenleme ve raporları kurulun bilgisine ve onayına sunuldu.

BIE-GENEL-SEKRETERİ-LOCARTELES

RAPORLU VE GÖRSEL SUNUM

BIE Başkanı Ferdinand Nagy yönetiminde yapılan genel kurulda, Dubai, Astana, Pekin, Milano ve Antalya’nın sunumları yapıldı.  EXPO 2016 Antalya Genel Komiseri Büyükelçi Erdoğan Kök ve Genel Sekreter Yardımcısı Mücahit Şengül’ün de hazır bulunduğu Türkiye sunumunda, bu yılın Haziran- Kasım arasındaki 5 aylık döneme ilişkin rapor, sergi alanı görüntüleri ile delegelere sunuldu. Bin 121 dönümlük alandaki çalışmalar, EXPO 2016 Antalya ile ilgili kültürel etkinlikler, yarışmalarda elde edilen dereceler anlatıldı. Sunumu ilgiyle izleyen delegeler EXPO 2016 Antalya ekibini alkışladı.

BIE GENEL SEKRETERİNDEN SÜRPRİZ

BIE’in Türkiye baş delegesi Büyükelçi Murat Ersavcı’nın da katıldığı 158’nci Genel Kurul’da Antalya için sürpriz bir karar da çıktı. Antalya sunumunu beğenen  gelecek hafta Antalya’ya gelme kararı aldı. BIE’nin Türk delegesi Büyükelçi Ersavcı, genel kurulda iki önemli gelişme yaşandığını belirterek şunları söyledi:

“Türkiye 158’nci BIE Genel Konferansı’na katıldı. Burada iki önemli gelişme oldu. Bir tanesi ülkemizin tekrar icra komitesine oy birliği ile seçilmesidir. 12 üyeli icra komitesi üyelerinden bir tanesi ülkemiz oldu. Bir diğer önemli gelişme ise Uluslararası Sergiler Bürosu Genel Sekreteri Vicente Loscertales’in gelecek hafta Antalya’ya gelerek yapılan çalışmaları yerinde incelemek istemesi oldu. Bunu olumlu bir gelişme olarak görmek lazım. Çünkü açılmasına az bir süre kala Antalya’nın büyük bir başarıyla çalışmalarını bir noktaya getirdiğini yerinde görmüş olacak. Antalya’nın yaptığı sunum beğenildi ve ilgi çekici oldu.”

SUİÇMEZ--BIE-GENEL-SEKRETERİ

Büyükelçi Ersavcı, EXPO 2016 Antalya ekibini başarılı çalışmalarından dolayı kutladı ve Türkiye’nin gelecek yıl yüzünün akıyla başarılı bir EXPO’yaevsahipliği yapacağına inandığını vurguladı.

“BAŞARILI BİR EXPO GERÇEKLEŞTİRECEĞİZ”

EXPO 2016 Antalya Ajansı Genel Sekreteri Haşmet Suiçmez, 158’nci BIE Genel Kurulu’nda yapılan ilerleme sunumun önemine değindi. BIE Genel Kurulu’nda ilerleme raporu sunan diğer kentlerin raporlarının kendilerine ışık tuttuğunu belirten Genel Sekreter Suiçmez, “Buraya gelmemizin ilham verici bir tarafı var. Dünyada yapılan tüm EXPO’larla ilgili gelişmeleri, EXPO’ların  faydalarını, katkılarını görme şansını buluyoruz. Sunumumuz beğenildiğini duyduk ve bu bizi mutlu etti. Kalan 5 ayık süreci iyi değerlendirip başarılı bir EXPO gerçekleştirmek istiyoruz” dedi.

Suiçmez, BIE Genel Sekreteri Loscertales’i Antalya’da konuk edeceklerini ve çalışmaları yerinde göstereceklerini söyledi.

 YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa