Kapat
Akdeniz Havadis
Akdeniz Havadis
EXPO 2016’DAN ÖRNEK PROJE
EXPO 2016’DAN ÖRNEK PROJE
“Çiçek ve Çocuk” temasıyla 23 Nisan’da kapılarını açacak olan EXPO 2016 Antalya, Down Sendromlu çocuklara yönelik mandala etkinliği düzenledi.    Down Sendromu Derneği Üyesi 6-8 yaş arasındakiçocuklarEXPO 2016 Antalya’nın organize...
18 Kasım 2015 15:26
Font1 Font2 Font3 Font4

“Çiçek ve Çocuk” temasıyla 23 Nisan’da kapılarını açacak olan EXPO 2016 Antalya, Down Sendromlu çocuklara yönelik mandala etkinliği düzenledi. 

 

Down Sendromu Derneği Üyesi 6-8 yaş arasındakiçocuklarEXPO 2016 Antalya’nın organize ettiği “Geleceği Renklendiriyoruz” isimli mandala etkinliğinde bir araya geldi. The Marmara Otel’in ev sahipliğinde, nefes egzersizi ve ısınma etkinliğiyle başlayan organizasyonda, ebeveynler de çocuklarını yalnız bırakmadı. Yaklaşık 3 saat süren etkinlikte Hint felsefesine göre bir tür meditasyon şekli olan mandala seansında çizdikleri daireleri boyayan çocuklar, dans edip, EXPO 2016 Antalya’nın sevimli maskotları Ece-Efe ile bol bol fotoğraf çektirdi.

DOWN-SENDROMLU-ÇOCUKLAR-(6)

Mandala’nın en basit tabiriyle hayat çemberi olarak tanımlanabileceğini söyleyen Mandala Eğitmeni Aslıhan Aksun, şunları söyledi: “Hayat çemberi daima merkezi noktadan başlayıp dışarıya doğru büyüme göstermektedir. Yani doğduğumuz yer olduğuna inandığımız alandan dışarıya doğru büyüme gösterir. Bireylerde, özellikle çocuklarda gördüğümüz farkındalıklarının artışı, özgüvenleri, yaratıcılıkları, sabır konusunda hakikaten önemli bir kapıdır”.

EXPO 2016 Antalya Ajansı’na böyle bir etkinlik düzenlediği için teşekkür eden Aksun, Down Sendromlu çocukların seçilmesinin ise mottosu çiçek ve çocuk üzerine kurulu olan EXPO 2016’ya ayrı bir anlam kattığını ve projede yer almaktan dolayı da son derece mutlu olduğunu ifade etti.

DOWN-SENDROMLU-ÇOCUKLAR-(5)

“ÇİÇEK VE ÇOCUK” TEMASINA YAKIŞAN BİR ORGANİZASYON

Projenin fikir sahibi ve uygulayıcısı Dilek Soydan da projeye destek veren EXPO 2016 Antalya’ya teşekkür etti. Mandala’nınDown Sendromlu çocuklara ciddi faydası olan bir terapi olduğuna dikkat çeken Soydan, etkinliğin çocukların bir arada çalışabilmesini, sakinleşebilmelerini, yeteneklerini su yüzüne çıkarabilmelerini sağladığını söyledi. Soydan sözlerini şöyle sürdürdü:

“Mandala özel çocuklarımızın kelimelerle ifade edemedikleri duygularını renklerle ve şekillerle kağıda aktarmalarını sağlayan bir terapi. Down Sendromu Derneği de EXPO Ajansı da bu anlamda bize çok büyük destek oldu. ‘Çiçek ve Çocuk’ temasına tamamen yakışır bir organizasyon içerisinde olduğumu düşünüyorum. Burada olmaktan çok mutluyuz”.

DOWN-SENDROMLU-ÇOCUKLAR-(4)

EXPO 2016 BÜTÜN ÇOCUKLARI KUCAKLAYACAK

EXPO 2016 Antalya Ajansı Tanıtım ve Halkla İlişkiler Direktörü Burak Katmer ise EXPO 2016 Antalya’nın bütün çocukları kapsayan bir etkinlik olacağına dikkat çekerek, “Özel, şanslı bütün çocuklarla ilgili EXPO 2016 alanında etkinliklerimiz gerçekleşecek. Bugün Down Sendromlu çocuklarla ilgili etkinliklerimizin ilkini gerçekleştirdik. Son derece de faydalı olduğunu görüyoruz. Çok duygusal bir etkinlikti aslında. Umarım bu etkinliklerin devamı gelecek. Bu konuda bazı sürprizlerimiz var. Büyüterek bu etkinlikleri devam ettireceğiz. 23 Nisan 2016’da EXPO 2016’yı açtığımızda bütün çocukları kucaklayan, bütün çocukların içerisinde bir şey bulabileceği bir EXPO olacak” ifadelerini kullandı.

DOWN-SENDROMLU-ÇOCUKLAR-(3)

TASARIMLAR KİTAP HALİNE GETİRİLECEK

EXPO 2016 Antalya Ajansı, Down Sendromu Derneği ve Proje Uygulayıcısı Di-SignEvents&More’un işbirliğiyle önümüzdeki günlerde 20 farklı etkinliğe imza atılacak. Down Sendromlu çocuklar tarafından boyanan mandalalar, EXPO 2016 Antalya’nın açılmasından sonra belirlenecek alanda sergilenecek. Aynı zamanda bu çalışmalar kitap haline getirilecek. Down Sendromlu çocukların mandala tasarımları hazırlanacak tohum kartları, kitap, çanta ve tişört gibi ürünler üzerinde imzalı olarak kullanılacak.

DOWN-SENDROMLU-ÇOCUKLAR-(2)

 

 

 YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa