Kapat
Akdeniz Havadis
Akdeniz Havadis
EXPO 2016’nın Bitki Heykelleri Kanada basınında
EXPO 2016’nın Bitki Heykelleri Kanada basınında
EXPO 2016 Antalya Sergi Alanı’nda 15 dönümlük alana yapılacak Bitki Heykeller Kanada basınında yer aldı. Québec Eyaletinde yayınlanan “Le Journal de Montréal” Gazetesi’nde yer alan haberde sergi alanında yer alacak...
2 Aralık 2015 19:25
Font1 Font2 Font3 Font4

EXPO 2016 Antalya Sergi Alanı’nda 15 dönümlük alana yapılacak Bitki Heykeller Kanada basınında yer aldı. Québec Eyaletinde yayınlanan “Le Journal de Montréal” Gazetesi’nde yer alan haberde sergi alanında yer alacak bitki heykeller “görkemli ve muhteşem” olarak ifade edildi.

Kanada’nın Québec Eyaletinde yayınlanan “Le Journal de Montréal” Gazetesinde Albert Mondor imzasını taşıyan haberde şu ifadelere yer verildi:

“2016 baharında Antalya’da önemli bir bahçecilik sergisi düzenlenecek. Québec’te hazırlanan yaklaşık 100 mozaik kültür çalışması bu uluslararası çiçek sergisinde sunulacaktır. Gelecek yıl 23 Nisan’dan 30 Ekim’e kadar EXPO 2016 Antalya “Çiçek ve Çocuk” teması altında yürütülecektir. Bu önemli faaliyet esnasında Mosaiculturesİnternationales De Montreal tarafından yapılan yüze yakın bitkisel mozaik heykel beğeniye sunulacaktır”.

Article-Journal-de-Montreal185

Montreal’in MosaicultureInternationales Müdürü Lise Cormier ve ekibinin, gelecek baharda Türkiye’de sunulacak eserlerin tamamını tasarladığından da söz edilen haberde bitki heykellerin metalik iskelet yapılarının atölyelerde yapıldığı ve Türkiye’ye deniz yolu ile ulaştırılacağından da söz ediliyor. Haberde ayrıca bu çalışmaların tamamlanmasının ardından ekibin EXPO 2016 Sergi Alanı’na gelerek yapıların bitkilendirilmesine başlayacağı da yer alıyor.

GÖRKEMLİ VE MUHTEŞEM ESERLER

Albert Mondo imzalı haberin devamında ise alanda yer alacak en görkemli eserin Montreal’in MosaicultureInternationales’den Lise Cormier ve ekibi tarafından hazırlanan, etrafı dut ağacının dalının üzerine konmuş ipek böcekleriyle çevrili Asyalı kadını figürü olacağı şu ifadelerle anlatılıyor:

BİTKİ-HEYKELLER-(1)

“Bu muhteşem eser İpekyolu’nu sembolize etmekte olup, nefes kesici olacaktır. Bu bitkisel eserde ayrıca tarihi ipek yolunda yük taşıyan kafileleri hatırlatan hayvan figürleri de yer alacaktır. MIM tarafından hazırlanan merkezi bir parça olan bir diğer eser de 7 metre yüksekliğindeki mamut olacaktır”.YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa