Kapat
Akdeniz Havadis
Akdeniz Havadis
EXPO’YA SANATÇI AKINI
EXPO’YA SANATÇI AKINI
EXPO 2016 Antalya’daki ünlüler ormanına Japon piyanist ve besteci Hiromi, Türk orkestra şefi ve besteci Dr.Emre Aracı ve sanatçı Koray Avcı da ağaç dikerek destek verdi.  Türkiye’nin ilk EXPO’su olan...
21 Kasım 2015 20:16
Font1 Font2 Font3 Font4

EXPO 2016 Antalya’daki ünlüler ormanına Japon piyanist ve besteci Hiromi, Türk orkestra şefi ve besteci Dr.Emre Aracı ve sanatçı Koray Avcı da ağaç dikerek destek verdi. 

Türkiye’nin ilk EXPO’su olan ve gelecek yıl ‘Çiçek ve Çocuk’ temasıyla kapılarını açacak olan EXPO 2016 Antalya’ya sanatçıların desteği büyüyerek sürüyor. EXPO 2016 Antalya’nın davetini kabul edip Aksu İlçesi’ndeki sergi alanına gelen Japon piyanist ve besteci HiromiUehera, Türk orkestra şefi Dr. Emre Aracı ve sanatçı Koray Avcı, ünlüler ormanına Top Akasya (Robiniapseudoacacia “Umbraculifera) dikti.

korayavcı2

16’ncı Uluslararası Piyano Festivali’ne gelen Japon piyanist ve besteci Hiromi, sergi alanında proje ile ilgili bilgi aldı. “Her şeyden önce benim de burada bir ağacım olmasına vesile olanlara çok teşekkür ediyorum. Çok onur duydum” diyen Japon piyanist, “Çok güzel bir şey. Bu benim Antalya’yı ilk ziyaret edişim ve adıma bir ağacım oldu. Bu beni çok mutlu etti. Buraya tekrardan gelmem için çok iyi bir neden” dedi. Japon piyanist ağacın gövdesine künyesini takıp kürekle toprak attı ve ilk can suyunu verdi. Daha öncede ağaç diktiğini söyleyen Hiromi, “Benim de kendi adıma bir ağacım var ve bu benim için inanılmaz” yorumunu yaptı.

emrearacı

Ağaç dikiminin ardından sanal gerçeklik gözlüğüyle alanı 3 boyutlu görme fırsatını bulan Hiromi alana hayran kaldığını söyledi.

Piyano festivali kapsamında Antalya’da olan orkestra şefi Dr. Emre Aracı ile şarkıcı Koray Avcı da, EXPO 2016 Antalya’daki ünlüler ormanına Top Akasya dikti. İki sanatçı proje sunumu yapıldı. Daha sonra sergi alanına geçen Dr. Aracı ve Koray Avcı ağaçlarını dikti. Ağaçlara künyelerini bağlayıp, toprak atan ve can suyu veren sanatçılara sertifikaları da takdim edildi.

Hayatında ilk defa kendisi için bir ağaç dikildiğini, büyük mutluluk ve heyecan duyduğunu söyleyen Türk orkestra şefi Dr. Aracı, “Çünkü ağaç muazzam bir olay. Bir konser sonrası Antalya’da böyle bir şeyin gerçekleşiyor olması bence bir sanatçıya verilebilecek en güzel hediyelerden bir tanesi” dedi. Aracı şöyle dedi;

“Muazzam bir proje. Çok etkilendim boyutlarından, içeriğinden ve gördüğüm o güzel çiçekler, yapılacak proje hakikaten çok heyecan verici ve çok güzel bir proje. Herkes burayı ziyaret etmeli ve görmeli. Yapılanlara tanık olmalı. Hakikaten insanlığı bir araya getirecek çok güzel bir yer. Emeği geçen herkesi tebrik ediyorum.”

Sanatçı Koray Avcı da kendisinin bu proje katkı koymasına vesile olanlara  teşekkür etti. Sanal gerçeklik gözlüğüyle alanı 3 boyutlu gören Avcı şaşkınlığını gizleyemedi.

emrearacı-koray-avcı

Sergi alanında dikili bir ağacı olmasından büyük mutluluk duyduğunu belirten Avcı, duygularını şöyle açıkladı;

“İnşallah yıllar sonra geldiğimde de ağacımın yanında bir fotoğraf çektirebilirim. Suyunu dökeriz. Gerçi her yerde yapmak gerekiyor bunu. Sadece burayla kalmamalı ama böyle bir yaşam alanı kurulması, böyle bir faaliyetin olması memlekete çok büyük faydası ve insanların mutlu olabileceği bir alan var. Ben onur duyarım böyle bir proje için.”

Projeyi çok beğendiğini belirten Koray Avcı, diktiği ağacı göstererek, “Bir çocuğum oldu işte” diyerek Antalya’ya her gelişinde alanı ziyaret edeceğini de vurguladı.YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa