Kapat
Akdeniz Havadis
Akdeniz Havadis
FLOR DİŞLERİ KORUYOR
FLOR DİŞLERİ KORUYOR
Türkiye Halk Sağlığı Kurumu tarafından2014-2017 yıllarını içeren‘Koruyucu Ağız ve Diş Sağlığı ve Flor Vernik Uygulaması’ projesi kapsamında 60 ay ve üstü anasınıfı ve 1.sınıf çocuklarına diş taraması ve flor vernik...
4 Aralık 2015 19:47
Font1 Font2 Font3 Font4

Türkiye Halk Sağlığı Kurumu tarafından2014-2017 yıllarını içeren‘Koruyucu Ağız ve Diş Sağlığı ve Flor Vernik Uygulaması’ projesi kapsamında 60 ay ve üstü anasınıfı ve 1.sınıf çocuklarına diş taraması ve flor vernik uygulaması gerçekleştiriliyor.

Antalya Halk Sağlığı Müdürü Uzm. Dr. Murat ÖZDEMİR’in, florun, dişle kimyasal bağ kurup çürüğe karşı direnci önemli ölçüde arttıran bir element olduğunu vurguladığı açıklamasında; ”programın amacı diş yapısını kuvvetlendirmek, çürüğe karşı direnç sağlamak, çocuğa fırçalama alışkanlığını kazandırmak, yeni çıkan kalıcı dişleri korumak ve mevcut çürüklerin çürüme hızlarını azaltabilmektir.Flor başta Kanada ve Kuzey Avrupa Ülkeleri olmak üzere birçok ülkede çocuklara yılda 2-4 kezuygulanmaktadır. Muayenehane ortamı dışında da uygulanabildiğinden, okul programlarına uygundur. Yapılan çalışmalar florun çürük oluşumunu %30-40 oranında azalttığını göstermiştir. Florlu vernikler diş yüzeyine sürüldüğünde tükürükle temas ederek kısa sürede sertleştiği için çocuk tarafından yutulma ve flor zehirlenmesi riski yoktur.Bu nedenle 6 yaş altındaki çocuklarda dahi güvenle kullanılabilmektedir.” şeklinde programı özetliyor.

Ağız Problemleri Çocuğun Okul Başarısını Düşürüyor!

Çocuklarda görülen ağız ve diş sağlığı problemleri, özellikle diş çürükleriçocuğun okul başarısını ve kendine olan güvenini olumsuz yönde etkiliyor.Erken çocukluk çağı çürüklerinin,  çocukta  oluşturabileceği  ağrı;çocuğun çiğneme güçlüğü, beslenme bozukluğu,uyku-konsantrasyon bozukluğu,konuşma-öğrenme güçlüğü, kendini ifade etmede zorluk , kişilik değişimi, toplumda yalnız kalma ve iletişimsizliğe neden olarakçocukların fiziksel ve psikolojik gelişimlerinin yanı sıra aileleri de etkiliyor.  Aynı zamanda, erken süt dişi kayıpları, çıkacak kalıcı dişlerde çapraşıklıklara sebep oluyor.Küçük yaştaki çocuklarda diş tedavileri ve çekimleri, şiddetli korku ve direnç gelişimine neden olduğundan genel anestezi altında yapılan uygulamalar tercih edilebiliyor. Ancak, bu yöntemler oldukça pahalıdır ve uygulama koşulları çocuklar için riskli olması dolayısıyla bu noktada koruyucu ve önleyici hizmetler daha çok önem kazanıyor.

Antalya-Halk-Sağlığı-Müdürü-Uzm.-Dr.-Murat-ÖZDEMİR’in

Flor Doğada Yaygın Olarak Bulunuyor

Halkımızın flor konusundaki tedirginliğinin yanlış bilgilendirmeden kaynaklandığını belirten Uzm.Dr. Murat ÖZDEMİR florun pek çok besinde doğal olarak bulunduğunu (çay, et, ıspanak, elma, yumurta, tavuk, pirinç, yulaf, balık ve diğer deniz ürünleri gibi) ve tüm farmakolojik maddeler gibi belli düzeylerde insan vücudu için çok faydalı, ancak aşırı derecede fazla alındığında toksik olabildiğini belirtiyor. Örneğin 10 kg’lık bir çocuğun bir tüp erişkin diş macunu yemesi flor zehirlenmesine sebep olabilirken okullarda uygulanan verniklerdeki flor oranı vücuda herhangi bir zarar vermediği gibi diş çürüklerinin oluşumunda azalma sağladığını vurguluyor.

Sayın ÖZDEMİR, tüm ailelerimizi flora karşı oluşmuş önyargılar konusunda bir kez daha düşünmeye ve Türkiye Halk Sağlığı Kurumunun çocuklarımızın ağız ve diş sağlığı için başlattığı flor kampanyasına katılmaya davet ediyor.

Günde 2 Defa 2 Dakika!

Antalya Halk Sağlığı Müdürü Uzm. Dr. Murat ÖZDEMİR ayrıca çocuklar başta olmak üzere tüm bireylerin yılda 2 defa diş hekimine muayene olmaları gerektiğini ve çürüklerin önlenmesinde en önemli koruyucu tedbirin dişlerimizi fırçalamak olduğunu belirterek “Günde 2 defa 2 dakika” sloganıyla tüm vatandaşlarımızı diş fırçalamayı alışkanlık haline getirmeye davet ediyor.YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa