Kapat
Akdeniz Havadis
Akdeniz Havadis
Gülveren’de ön sözleşme imzalanıyor
Gülveren’de ön sözleşme imzalanıyor
Kentsel dönüşüm projesinin uygulanacağı Gülveren Mahallesi’nde gecekonduların olduğu alandaki hak sahipleri, projenin yapılması için Kepez Belediyesi’ne yetki veren ön sözleşmeyi imzalamaya başladı. Kepez Belediyesi’nin, yaptığı başvuru sonrası Bakanlar Kurulu, kentsel...
12 Şubat 2017 18:26
Font1 Font2 Font3 Font4

Kentsel dönüşüm projesinin uygulanacağı Gülveren Mahallesi’nde gecekonduların olduğu alandaki hak sahipleri, projenin yapılması için Kepez Belediyesi’ne yetki veren ön sözleşmeyi imzalamaya başladı.

Kepez Belediyesi’nin, yaptığı başvuru sonrası Bakanlar Kurulu, kentsel dönüşüm projesinin uygulanacağı Gülveren Mahallesi’nde gecekondu bölgesini ‘riskli alan’ ilan etmişti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzaladığı Bakanlar Kurulu Kararı, 3 Ocak tarihli Resmi Gazete’de yayınlanmıştı.

Bakanlar Kurulu kararıyla riskli alan ilan edildi

Kepez Belediyesinin Şubat ayı olağan meclis toplantısında da riskli alan ilan edilen bölgedeki hak sahipleriyle ön sözleşme yapılmasına ilişkin talep oy birliği kabul edildi.
Meclis kararının ardından projenin hayata geçirilmesini isteyen hak sahipleri, Gülveren Mahallesi muhtarlık binasında oluşturulan kentsel dönüşüm masasında 5 maddeden oluşan ön protokolü imzalaya başladı. Hak sahipleri imzalamış oldukları ön protokolle, Kepez Belediyesi’ne kentsel dönüşüm projesini uygulanması için yetki vermiş oluyor.

Gülveren’de ön sözleşme imzalanıyor1 001

Hak sahipleri belediyeye yetki veriyor

Hak sahipleri, ön protokolle içerisinde yaşadıkları ortamın can ve mal kaybına neden olabileceğini, mevcut yapılarının yıkılıp yerine günümüz teknolojisine ve mevzuatlara uygun, ihtiyaçlarına cevap veren yeni ve modern yapıların inşa edilmesini; konuyla ilgili tüm iş ve işlemlerin belediye tarafından başlatılmasına, yapılmasına muvafakat ettiğini imza altına alıyor.

Gülveren’de ön sözleşme imzalanıyor

Planlama sürecinin tamamlanması, hak sahipleriyle nihai sözleşmenin imzalanmasından sonra kentsel dönüşüm projesinin uygulanmasına geçilecek.
Hak sahiplerine yeni evlerine taşınana kadar da kira yardımı ve taşınma yardımı da yapılacak.

Hak sahiplerini kazançlı çıkaracak bir kentsel dönüşüm

Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, bölgedeki hak sahiplerinin kazançlı çıkacağı bir kentsel dönüşüm çalışması yapacaklarını söyledi.

Ön protokolün, kentsel dönüşüm projesinin gerçekleştirilmesine ilişkin temel prensipleri belirlenmesinin amaçladığını belirten Tütüncü, “İşin gerçekleşmesine ilişkin detaylı hak ve yükümlülükler ve ilgili diğer hususlar ile hak sahiplerine verilecek daireler, nitelikleri gibi konular taraflar arasında ileri de imzalanacak nihai sözleşme ile düzenlenecek.” açıklamasını yaptı.

Mini bir modern mahalle yapacağız

Tütüncü, “Gülveren Mahallesi’nde gecekonduların olduğu alanda sadece konut yapılmayacak ciddi bir sosyal değişim, dönüşüm gerçekleşecek. Burada aslında modern konutlarıyla, okullarıyla, kütüphanesiyle, spor tesisiyle güzel bir mini bir mahalle yapacağız.” ifadesini kullandı.

Gülveren Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi, 65 bin 911 m2 alanda yaklaşık 160 gecekonduyu ve 145 hak sahibini kapsıyor.YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa