Kapat
Akdeniz Havadis
Akdeniz Havadis
Hac’da izdiham: 717 ölü
Hac’da izdiham: 717 ölü
Suudi Arabistan Sivil Savunma Birimi, Mina’da yaşanan izdiham nedeniyle 717 kişinin hayatını kaybettiğini, 863 kişinin yaralandığını bildirdi. Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez Mekke’den Hac’da meydana gelen felakatle açıklamalar yaptı. Görmez özel...
24 Eylül 2015 18:07
Font1 Font2 Font3 Font4

Suudi Arabistan Sivil Savunma Birimi, Mina’da yaşanan izdiham nedeniyle 717 kişinin hayatını kaybettiğini, 863 kişinin yaralandığını bildirdi. Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez Mekke’den Hac’da meydana gelen felakatle açıklamalar yaptı. Görmez özel tur şirketleriyle gelen yaklaşık 18 Türk hacıdan haber alınamadığını açıkladı,

Olay sırasında Türk Hac kafilelerinin bulunmadığı ama bireysel olarak gidenler olabileceği düşünülüyor. Konuyla ilgili şimdilik net bir bilgi yok. FOX muhabirinin edindiği resmi olmayan bilgiye göre ise 10 Türk hacı adayının yaralandığı ileri sürüldü.

 

İzdiham faciasının şeytan taşlama ibadetini yapan hacıların 3. kattaki şeytan taşlama alanından zemin kata inip Mekke’ye giden ana çıkışa ulaşmak istediği sırada yürüyen merdivenlerde meydana geldiği belirtildi.

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez Mekke’den Hac’da meydana gelen felakatle açıklamalar yaptı. Görmez özel tur şirketleriyle gelen yaklaşık 18 Türk hacıdan haber alınamadığını açıkladı.

Görmez’in acı haberi verirken gözleri doldu ve konuşması bir süre kesildi. İşte Görmez’in açıkmaları:

 

“Çok büyük bir hüzün duyduğumu ifade etmek isterim. Öncelikl İslam toplumlarının başı sağ olsun. Maalesef az önce geniş bir toplantı yaparak bizatihi hadisenin içerisinde bulunanların dinledikten sonra görgü tanıklarının verdikleri ifadeleri dikkate alarak sizlerle paylaşmak istiyorum.

 

hac14

Arafat’tan Mina’ya doğru hacı adayları gelirken, Cemerat’da Şeytan taşlayan hacılar ile, henüz Cemerat’a doğru gelen hacıların karşılaşması neticesinde büyük bir izdiham yaşanmış. Ve bu izdihamda 717 hacı dünyadan gelen hacı kardeşimiz hayatını kaybetmiş. 836 hacının da yaralı olduğu bildirilmiştir. Bu sayılar an be an değişiyor. Diyanet İşleri Başkanlığı olarak biz 20 yıldır, hac ibadetinin güvenliği açısından, hac ibadetinin erkanı menasıki içerisinde görülen, Mina’da gecelemek konusunda sahab eden bazı sahabilerin çok daha kısa süre içerisinde hacı adaylarımızın araftan Müzdelife’ye Müzdelife’den Cemerat’a intikallerini sağlamaktadır. Böyle olduğu içindir ki, iyi  ki Diyanet bu kararı almış.

 

Bu saatler içerisinde bizim o bölgede bulunan herhangi bir hacımız olmamıştır. Yani Diyanet İşleri Başkanlığı şemsiyesi altında gelen hacılarımızdan herhangi birisi bu üzücü hadisenin yaşandığı bölgede o saatlerde olmamıştır. Bizim kendi talimatnamemize göre herhangi bir hacı adayımızın o saatlerde orada olması yasaklanmıştır.

indir

İKİ SEYAHAT ACENTESİNDEN 14 TÜRK HACIDAN HABER YOK

 

Bu sene ikinci üzücü haberi veriyoruz. Vinç kazasından sonra şimdi böyle çok daha üzücü büyük bir faciayı haber veriyor olmaktan tekrar çok üzüntülü olduğumu ifade etmek istiyorum. 90’lı yıllardaki tünel faciasından sonra en büyük facia denilebilecek bir husus. Üzerinde durduğumuz en önemli husus, bütün İslam dünyasının bir insanın bir müminin kalbinin, en az Kabe kadar yüce olduğu düşüncesi üzerinde hep durduk. Öyle anlaşılıyor ki bütün Müslümanların bu konu üzerinde çok durması gerekiyor. Elbette olayın vuku bulma şeklinde bilgi sahibi değiliz. Ciddi bir yönetim sorunu var. O insanların sevki iradesinden sorumlu olan yöneticilerin görevlilerin, sevki idarede ciddi ihmalleri olduğu anlaşılıyor.

Fakat bütün İslam dünyasının, İslam işbirliği teşkilatının bu ibadeti daha güvenli nasıl yapabilir? Hac ibadetinin güvenliği konusunda uluslararası konferans toplayarak, bütün İslam dünyasını davet ederek, yıllardır ibadette bize yardımcı olan ve gerçekten de bu ibadetin kolaylaştırılması için çok büyük emek sarf eden Suudi Arabistan ülkesindeki kardeşlerimize nasıl yardımcı olabileceğimizi yeniden ele alma zarureti hasıl olmuştur.

mina_muzdelife_arafat_treni_ramazanda_deneme_seferlerine_basliyor_h592

Bilhassa Cemerat adını verdiğimiz Şeytan taşlama bölgelerinde daha önce çok büyük genişletme çalışmaları yapıldı. olayı anlatanların, o kadar geniş mekanlar olduğu halde bu izdihamın nasıl meydana geldiğini şahsen ben anlamakta zorluk çekiyorum.

 

Bütün bu açılardan, iki hususun tekrar ifade etmek isterim. bir insanın değeri, canın değerinin ne kadar kıymetli olduğu. bir insanın Kabetullah kadar değerli olduğu, mutlaka ele alınması gerekiyor.

 

Mesela az önce komşu iran hac bakanlığı ile yaptığım görüşmede onların vefat sayısı 49 ve 100’e kadar yaralı olduğunu söylediler. Afrika’dan pek çok ülkeden gelen, pek çok hacı kardeşimizin vefat ettiğine şahit oluyoruz. böyle bir bayram gününde, zaten Alemi İslam’ın hüzünle kutladığı bayram gününde, Kabetullah gibi bir yerden böyle bir haberi vermekten çok üzgün olduğumu ifade etmek istiyorum.

 

YARALI TÜRKLERİN DURUMU İYİ

Yaralı olan kardeşlerimizin durumlarında herhangi bir sorun görünmüyor. Doktorlarımız ulaştılar. Çoğu otellerine de intikal etti. Ama bu 18 kardeşimizden en kısa zamanda inşallah müspet haberlerle karşınızda olmayı ümit ediyorum.

 

Tekerlekli sandalyeyle gelenlerle, yürüyenlerin karşılaşması sonucunda önce düşmeler, sonra arkadan çok büyük bir izdiham olunca maalesef altta kalan hacılar olmuş. Ben milletimize bir hususu daha ifade etmek istiyorum. Ben milletimizin kalbinde Kabetullah’a karşı nasıl bir aşk olduğunu sevgi olduğunu biliyorum. Bu hac ibadeti gençken yapılacak bir ibadettir. 60-70 yaşlarından sonra, tekerlekli sandalyelerle koltuk değnekleriyle yapılabilecek bir ibadet değildir. Ve mutlaka bir sağlık raporu almadan herhangi bir hacımızın bu ibadeti yapmak üzere buraya getirilmemesi gerektiğini de ifade etmek istiyorum.

 

Dediğim gibi şu anda sağlık ekibimiz, doktorlarımız ve diyanet işleri başkanlığında çalışan arkadaşlarımızın her biri seferber olmuş vaziyette. İlgili seyahat acentalarının sahipleri takibi yapıyor.

 

Diyanet İşleri Başkanlığı olarak biz hacılarımıza bu ibadeti topluca yaptırıyoruz. Yani mesela, bizim talimatnamemizde açıkça yazılıdır. O saatlerde herhangi bir hacının şeytan taşlamada olması yasaktır. Biz daha çok kalabalığın sakin olduğu zamanlarda, hocalarımızın rehberliğinde oralara götürdüğümüz için herhangi bir sorun yaşanacağını zannetmiyorum. Ama ayrıca bilhassa yaralılar için kendi hastanemizde bir kan bağışı kampanyası başlatabiliriz, bunu hacılarımıza duyurmak isterim ben. Yapabileceğimiz şey, yaralı kardeşlerimize kan ihtiyacı söz konusu ise bu yardımı yapma düşüncesi içinde olduğumuzu ifade etmek istiyorum.

 

Şu anda öyle ağır yaralı denilebilecek herhangi bir yaralı yok. Şimdi işte az önce bir hocamız, parmağını kan kaybına uğramış vesaire, o gibi şeyler olmuş.

 

Ayrıca sıcaktan dolayı değil ama zaten Mekke’de hastanedeyken Arafat’a intikal eden 4 hacımız, hakkın rahmetine kavuştu.”

KAYNAK-MİLLİYET VE HÜRRİYETYORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa