Kapat
Akdeniz Havadis
Akdeniz Havadis
İLÇELERDE 19 MAYIS COŞKUSU
İLÇELERDE 19 MAYIS COŞKUSU
19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı Antalya’nın ilçelerinde de büyük bir coşkuyla kutlandı.    ALANYA ALANYA’da 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı çeşitli etkinliklerle kutlandı. Alanya’daki...
19 Mayıs 2015 20:12
Font1 Font2 Font3 Font4

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı Antalya’nın ilçelerinde de büyük bir coşkuyla kutlandı. 

 

ALANYA

ALANYA’da 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Alanya’daki 19 Mayıs kutlamaları kapsamında Hükümet Meydanı’nda çelenk sunma töreni yapıldı. Törene, Kaymakam Hasan Tanrıseven, Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürü Erdal Tamrak, kamu kurumları ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle öğrenciler katıldı. Müdür Tamrak’ın Atatürk Anıtı’na çelenk sunumuyla başlayan törende, Atatürk ve şehitler anısına saygı duruşunda bulunuldu. Tören, İstiklal Marşı’nın okunmasıyla sona erdi.

alanyada-19-mayis-coskuyla-kutlandi_2747_dhaphoto4
Resmi törenin ardından etkinlikler İskele Meydanı’nda devam etti. Halk oyunları gösterisiyle başlayan etkinlikte milli motosikletçi Toprak Razgatlıoğlu motosiklet şovu yaptı. Meydanda çeşitli spor kulüpleri ve okullar da gösteri yaptı.

 

SERİK 

ANTALYA’nın Serik İlçesi’nde 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı etkinlikleri renkli görüntülere sahne oldu.

19 Mayıs dolayısıyla ilk tören Cumhuriyet Meydanı’nda yapıldı. Buradaki Atatürk Anıtı’na Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdür vekili Kemal Yıldırım’ın çelenk sunmasının ardından protokol üyeleri ve öğrencilerin katılımıyla Gedik Kavşağı’ndan Cumhuriyet Meydanı’na kadar yürüyüş düzenlendi. Kaymakam Erol Rüstemoğlu, Garnizon Komutanı Jandarma Yüzbaşı Mehmet Ece, Belediye Başkanı Ramazan Çalık ve diğer protokol üyelerinin katıldığı törende Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdür vekili Kemal Yıldırım, günün anlamına ilişkin konuşma yaptı.
serikte-19-mayis-coskusu_2315_dhaphoto2
Yıldırım, “19 Mayıs sadece Türk milli kurtuluş hareketinin başlangıcı değil, Türk devletinin de çağdaş değerlerle milletler ailesi içerisinde yerini almasının adıdır. ‘Sizler yeni Türkiye’nin genç evlatları, yorulsanız dahi beni takip edeceksiniz. Dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler asla ve asla yorulmazlar’ diyor Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk” dedi.

Sonrasında öğrencilerin hazırladığı çeşitli gösteriler sunuldu. Serik Halk Eğitim Merkezi halk oyunları ekibinin gösterisinin ardından da 19 Mayıs dolayısıyla liseler arası resim, kompozisyon ve şiir yarışmalarında dereceye giren öğrencilere protokol üyeleri tarafından ödülleri verildi.

KAŞ 

ANTALYA’nın Kaş İlçesi’ndeki 19 Mayıs kutlamalarında öğrenciler çeşitli gösteriler sundu.

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı ve Atatürk’ün Samsun’a çıkışının 96’ncı yıldönümü kapsamında Kaş’ta düzenlenen kutlamalar, Cumhuriyet Alanı’nda yapıldı. Kutlamalara Kaymakam Selami Kapankaya, Garnizon Komutan vekili Üsteğmen Barış Borucu, Belediye Başkanı Halil Kocaer, Cumhuriyet Başsavcısı Senol Coşgun, Emniyet Müdürü Murat Şahin, İlçe Milli Eğitim Müdürü Faruk Atılgan, daire amirleri, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürü Nurettin Bayram’ın Atatürk Anıtı’na çelenk koymasıyla başlayan kutlamalarda, halk oyunları gösterisi yapıldı. Öğretmen Ferhat Pekel yönetimindeki Cordao de Ouro Grubu’nun Capoeira Cangaço gösterisi nefes kesti. Hayatın rengi kadın konulu resim sergisi açıldığı kutlamalarda, okullar kermes düzenledi. Öğrenciler şiirler okudu, Gençlik Marşı’nı söylediği kutlamalar müzik dinletisiyle sona erdi.
kasta-19-mayis-coskusu_5519_dhaphoto4
Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürü Nurettin Bayram, “19 Mayıs bir başkaldırının, bir ulusun topraklarını başkalarına vermeyeceğini haykırdığı günün yıldönümüdür. Gençlik kavramı ve gençler, Atatürk için büyük önem taşımaktadır. Genç fikirli demek, doğruyu gören ve anlayan gerçek fikirli demektir. 19 Mayıs gençlik, gençlik de gelecek demektir. Cumhuriyet gençliği gelecek demektir. Cumhuriyet size Atatürk’ün armağanı, onu yaşatmak da sizin göreviniz” dedi.

FİNİKE

FİNİKE’de 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kutlamalarında öğrencilerin sahnelediği gösteriler ilgi çekti.

Finike Yunuslupark’ta Atatürk Anıtı’na çelenk sunulmasıyla başlayan törenler 100’üncü Yıl Stadyumu’nda devam etti. Törene, Kaymakam Mesut Yakuta, Garnizon Komutanı Personel Binbaşı Erol Möngü, Belediye Başkanı Kaan Osman Sarıoğlu, Cumhuriyet Başsavcısı Altuğ Kürşad Şahin, Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürü Süleyman Yıldız, Milli Eğitim Müdürü Adem Yalçın, daire amirleri, siyasi partiler ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, okul müdürleri, öğretmenler, vatandaşlar ve öğrenciler katıldı.
finikede-19-mayis-coskulu-kutlandi_7852_dhaphoto4
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan programda okullar resmi geçit yaptı. Günün anlamına ilişkin konuşan Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürü Süleyman Yıldız, “Bütün umutların tükenmeye başladığı bir dönemde, Mustafa Kemal Paşa 19 Mayıs 1919’da Samsun’da bir güneş gibi doğmuş, Türk milleti için bir dönüm noktası olmuştur. 19 Mayıs, bir milletin yeniden doğuşu, ulusal kurtuluşumuzun başlangıcı, bir milletin, esaret altında yaşamaktansa ölmeyi tercih etmesidir” dedi.

Daha sonra Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi okundu. Gıyasettin Keyhüsrev Anadolu Lisesi öğrencileri de ‘Gençlik Marşı’nı söyledi ve halk oyunları gösterileri sundu. 5 bin metre genç erkekler koşusuyla penaltı yarışmalarının yapıldığı törende, futbol, basketbol, voleybol, masa tenisi, tekvando, badminton ve güreş takımının yer aldığı sporcular gösteri düzenledi. Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü tekvando gösterisinin ardından spor dallarında derece alan öğrencilere ödülleri verildi.

İBRADI

ANTALYA’nın İbradı İlçesi’ndeki 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kutlamalarında, öğrencilerin sunduğu gösteriler ilgiyle izlendi.

İbradı’daki 19 Mayıs kutlamaları Atatürk Anıtı’na çelenk sunulmasıyla başladı. Daha sonra İbradı Nefise- Yılmaz İpek Ortaokulu’nda kutlamalara devam edildi. Buradaki kutlamalara Kaymakam Zerrin Çay Beşikçi, İlçe Jandarma Komutanı Kıdemli Başçavuş Bekir Aslan, Belediye Başkanı Serkan Küçükkuru, Polis Merkezi Amiri Ekrem Bozdağ, İlçe Milli Eğitim Müdürü Nazif Çatalkaya, öğretmen ve öğrencilerle vatandaşlar katıldı.
ibradida-19-mayis-coskusu_7759_dhaphoto3
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından günün anlam ve önemini belirten şiirler okundu. Yöresel halk oyunları gösterilerinin de yapıldığı törende Gençlik Haftası dolayısıyla kaymakamlık tarafından düzenlenen voleybol, futbol ve masa tenisi turnuvalarında dereceye giren takımların kupaları verildi.

Etkinliklerde ayrıca Necla- Yaşar Duru Çok Programlı Lisesi öğrencileri tarafından ‘Ya İstiklal Ya Ölüm’ adlı piyes sahnelendi.

DEMRE

19 MAYIS Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı ve Atatürk’ün Samsun’a çıkışının 96’nci yıldönümü, Antalya’nın Demre İlçesi’nde coşkuyla kutlandı.

Demre’deki kutlama törenleri, Yunus Emre İlköğretim Okulu bahçesinde yapıldı. Kutlamalara, Kaymakam Yusuf İzzet Karaman, Garnizon Komutanı Kıdemli Üsteğmen Hasan Erdoğan, Belediye Başkanı Süleyman Topçu, Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Kutsal Kaya, Emniyet Müdürü Mehmet Aslan, Milli Eğitim Müdürü Bülent Aldal, Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürü Mesut Dikili, daire amirleri, siyasi partilerin ilçe başkanları, okul müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

demrede-renkli-kutlama_8679_dhaphoto3

Kutlamalar, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Öğrenciler şiir okurken, Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü halk oyunları ekibi Teke yöresi oyunlarından bir demet sundu. Demre Mesleki ve Endüstri Meslek Lisesi müzik öğretmeni Fatih Evsen’in bağlaması eşliğinde, öğrenciler solo halde 6 türkü söyledi. Karate gösterilerinin ardından öğrenciler Atatürk’ün Türk Gençliğe Hitabesi’ni ve gençliğin Atatürk’e yanıtını okudu. Sonrasında da hep birlikte Gençlik Marşı söylendi.

Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapan Demre Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürü Mesut Dikili, “Bugün Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’da tutuşturduğu ulusal kurtuluş meşalesinin Anadolu’da elden ele, gönülden gönüle dolaştığı günün yıldönümü. Türk ulusal kurtuluş mücadelesinin başlangıcı değil, çağdaş, demokratik Türkiye Cumhuriyeti’nin, dünyada yer almaya başlamasının yıldönümüdür. Atatürk’ün dediği gibi, ‘Sizler, yeni Türkiye’nin genç evlatları. Yorulsanız dahi beni takip edeceksiniz. Dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler asla ve asla yorulmazlar.’ Sizler de yorulmadan, Atatürk’ün size emanet ettiği Türkiye Cumhuriyeti bayrağını, sonsuza dek dalgalandıracak ve yaşatacaksınız” dedi.

 

GENÇLİĞİN ORTAK SERGİSİ

ANTALYA’nın Demre İlçesi’nde 19 Mayıs kutlamaları kapsamında ‘Gençliğin Ortak Sergisi’ açıldı.

Demre Anadolu Lisesi, Demre Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile Demre Temel Lisesi öğrencilerinin öğretim yılı içinde yaptığı çalışmalardan oluşan ‘Gençliğin Ortak Sergisi’ törenle açıldı. Yunus Emre İlköğretim Okulu bahçesindeki serginin açılışına Kaymakam Yusuf İzzet Karaman, Garnizon Komutanı Kıdemli Üsteğmen Hasan Erdoğan, Belediye Başkanı Süleyman Topçu, Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Kutsal Kaya, Emniyet Müdürü Mehmet Aslan, Milli Eğitim Müdürü Bülent Aldal, daire amirleri, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.
gencligin-ortak-sergisi-acildi_7189_dhaphoto1
Sergide, Anadolu Lisesi resim öğretmeni Fatih Altunlu, Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi resim öğretmeni Işılay Altunlu ve Demre Temel Lisesi resim öğretmeni Gülcan Sarıbaş’ın öğrencileriyle yaptığı yağlı boya, ebru ve kara kalem çalışmalardan oluşan 70 tablo yer aldı.

Kaymakam Yusuf İzzet Karaman, “Atatürk’ün, Türkiye Cumhuriyeti’ni emanet ettiği gençlerimiz bilim ve sanat başta olmak üzere her alanda başarılı olmalıdır. Bunun en güzel kanıtlarından biri de bu sergi. Atatürk’ün çok güzel bir sözünü, gençlerimiz yerine getirmişler” dedi.

 

GENÇLER LİKYA YOLUNDA

ANTALYA’nın Demre İlçesi’nde Gençlik Haftası etkinlikleri kapsamında Likya Yolu yürüyüşü düzenlendi.

Demre’de İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürlüğü tarafından Gençlik Haftası dolayısıyla Likya Yolu yürüyüşü düzenlendi. Milli Eğitim Şube Müdürü Yusuf Topakçı, Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürü Mesut Dikili, okul müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlardan oluşan 80 kişinin katıldığı yürüyüş Çayağzı Limanı’ndan başladı.

gencler-likya-yolunda-yurudu_2041_dhaphoto2

Likya Yolu’nun Çayağzı- Kapaklı Mahallesi arasındaki 8 kilometrelik bölümde doğanın ve kayalıkların arasında verilen molalarla devam eden yürüyüşe katılanlar 3.5 saat sonra Kapaklı Mahallesi’ne ulaştı. Burada yürüyüşçülere kumanya dağıtıldı ardından da otobüslerle Demre’ye dönüldü.

Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürü Mesut Dikili, “Likya Yolu bölge turizmi için çok önemli. Ancak bölge insanı Likya Yolu’nu tanımıyor. Bu etkinlikle gençlerimize, yöre insanına Likya Yolu’nu tanıtmak istedik. Likya Yolu’na dikkati çekmek istedik” dedi.

KUMLUCA

ANTALYA’nın Kumluca İlçesi’ndeki 19 Mayıs kutlamaları kapsamında, 6’ncı Renklerin Dili resim sergisi açıldı.

Kumluca’daki 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kutlamaları kapsamında Cumhuriyet Meydanı’nda çelenk koyma töreni düzenlendi. Öğrencilerin çeşitli gösteriler sunduğu etkinlikler, 50’nci Yıl Kültür Merkezi’nde devam etti. Burada, Kaymakam Canan Hançer Baştürk, Garnizon Komutanı Jandarma Yüzbaşı Gürcan Yıldırım, Belediye Başkanı Hüsamettin Çetinkaya, Emniyet Müdürü Hüseyin Boz, Milli Eğitim Müdürü Mehmet Ali Girgin ve daire amirlerinin katılımıyla 6’ncı Renklerin Dili resim sergisi açıldı.
19-mayisa-ozel-resim-sergisi_8993_dhaphoto1
İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Ali Girgin, “Ortaokul ve liselerimizde öğretim gören öğrencilerimizin yaptığı resimlerden seçilen sergi 3 gün açık kalacak. Sergide, kara kalem, pastel, sulu boya ve çeşitli malzemelerden yapılmış 200’ün üzerinde resim bulunuyor” dedi.

Protokol üyeleri öğrencilerin sergi salonunun girişinde yaptığı ebru sanatıyla ilgili çalışmaları da inceledi.

 

 

 

 

 

 YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa