Kapat
Akdeniz Havadis
Akdeniz Havadis
İLK DURUŞMA YAPILDI
İLK DURUŞMA YAPILDI
ANTALYA’da taksiciler ve müşterilerin internet ortamında buluşmasını sağlayan ‘Taksibul’ programı mahkemelik oldu. Antalya Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Mehmet Ali Alkan, ‘Taksibul’ programına katılmamaları için Antalya’daki taksici esnafına cep telefonuyla...
24 Haziran 2015 13:32
Font1 Font2 Font3 Font4

ANTALYA’da taksiciler ve müşterilerin internet ortamında buluşmasını sağlayan ‘Taksibul’ programı mahkemelik oldu.

Antalya Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Mehmet Ali Alkan, ‘Taksibul’ programına katılmamaları için Antalya’daki taksici esnafına cep telefonuyla mesaj gönderdi. Oda Başkanı Alkan, mesajında ‘Odamızın bilgisi olmadan herhangi bir kurum ile bilhassa ‘Taksibul’ firmasıyla ileriki zamanlarda mağduriyet yaşamamanız için bir anlaşma yapılmaması rica olunur” dedi.

SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDULAR

Bunun üzerine firma avukatları Sedat Keser aracılığıyla Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Mehmet Ali Alkan hakkında cumhuriyet başsavcılığına suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusu dilekçesinde, Oda Başkanı Alkan’ın taksicilere gönderdiği cep telefonu mesajıyla Türk Ceza Kanunu’nun 117’inci maddesini düzenleyen ‘iş ve çalışma hürriyetini ihlal’ suçunu işlediği bildirildi. Suç duyurusu üzerine memur suçlarına bakan Cumhuriyet Savcısı Serkan Beyoğlu tarafından Mehmet Ali Alkan hakkında iddianame hazırlanarak dava açıldı.

‘MEVCUT SİSTEMİNİ BOZAR’ SAVUNMASI

Antalya Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Mehmet Ali Alkan’ın ‘İş ve çalışma hürriyetini ihlal’ suçundan yargılandığı davanın ilk duruşması görüldü. 25’inci Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki davanın duruşmasında Başkan Mehmet Ali Alkan ve tarafların avukatları hazır bulundu. Duruşmada ifade veren Alkan, kendisinin kanunların vermiş olduğu yetkiye dayanarak taksici esnafını korumak ve kollamak adına bu şekilde mesaj attığını söyledi. Antalya’da 3 bini aşkın üyeleri olduğunu kaydeden Başkan Alkan, ifadesinde şunları kaydetti:

“Antalya’da taksiciler hususunda düzenli bir çalışma getirdik. İş barışının sağlanması ve esnafın birbiriyle tartışmasını önlemek amacıyla uygulama başlattık. Bu başarıyla devam etmektedir. Herhangi bir sıkıntı yaşamamak için esnafımızı da uyardık. Burada bir suç yok.”

‘UYARI MESAJI ATILDI’

Alkan’ın Avukatı Ali Kuş ise Antalya’daki taksi sisteminin diğer illerden farklı olduğunu, genel olarak durağa bağlı bir çalışma sisteminin olduğunu söyledi. Her taksi durağının bir sistemi olduğuna işaret eden Ali Kuş, “Getirilmek istenen sistem, mevcut kurulu sistemi ve düzeni bozacağı için Şoförler ve Otomobilciler Odası yasanın kendisine verdiği yetki kapsamında üyelerini uyarmıştır. Mesajın sonunda rica olunur denilmektedir” dedi.

‘SUÇLARI ÖNLEYEN BİR SİSTEM’

Firma avukatı Sedat Keser ise sanıktan şikayetçi olduklarını, Antalya’da uygulanmak istenen sistemin bir akıllı telefon uygulaması olduğunu söyledi. Programı telefonuna internet üzerinden indiren kullanıcıların taksi çağır butonuna basarak en yakındaki taksiyi çağırabildiğini kaydeden Keser, “En yakındaki taksici çağırıyı kabul edip yolcunun yerini haritadan izleyerek müşterisine ulaşabiliyor. Taksiciler de uygulamayı telefona indirerek programa üye oldukları için taksinin plakası, taksicinin kim olduğu, telefon numarası, hatta fotoğrafı bile yolcu tarafından görülebiliyor. Böyle bir uygulama takside unutulan eşyaların bulunmasını da sağlıyor. Binen yolcunun nereye gittiğini kayıt altına aldığı için gerek yolcuya, gerekse taksi sürücülerine karşı işlenebilecek suçları da önlüyor. Çünkü bir suç işlendiğinde bu sistemle tespit edilebiliyor. Güvenlik konusunda artısı olan bu sistemden için taksicilerden herhangi bir ücret de alınmıyor. Buna rağmen durak sistemine zarar vereceği iddiasıyla esnaf odası karşı çıkıyor. Bu konuda taksici esnafına mesaj gönderilip bir anlamda tehdit edilmiştir. Bu ‘iş ve çalışma hürriyetini ihlal’ suçu kapsamına girer” dedi.

 

Mahkeme başkanı, dosyanın incelenmesi ve eksiklerin tamamlanması için duruşmayı 29 Haziran’a erteledi.İLK DURUŞMA YAPILDI Yazısına 1 Yorum Yapıldı

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa