Kapat
Akdeniz Havadis
Akdeniz Havadis
İLK KEZ KUTLANACAK
İLK KEZ KUTLANACAK
Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Antalya’nın Fethi’nin 810’uncu yıldönümünde bu yıl ilk kez yapılacak kutlamalar dolayısıyla Yivli Minare önünde bir basın toplantısı düzenledi.  Vali Karaloğlu, bugün Antalya için önemli etkinliklerin tanıtımında...
23 Şubat 2017 19:53
Font1 Font2 Font3 Font4
Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Antalya’nın Fethi’nin 810’uncu yıldönümünde bu yıl ilk kez yapılacak kutlamalar dolayısıyla Yivli Minare önünde bir basın toplantısı düzenledi. 
Vali Karaloğlu, bugün Antalya için önemli etkinliklerin tanıtımında bulunmak üzere bir araya geldiklerini ifade ederek: “Antalya turizmin başkenti, ülkemizin vitrini ve en önemli şehirlerinden birisidir. Bu şehirde çok sayıda etkinlik yapılıyor. Etkinliklerimizi ulusal ve uluslararası arenaya taşımak için çalışıyoruz. Antalya’da düzenlenen önemli etkinliklerden birisi de “Runanatolia Maraton Koşusu”.  Bu sene 4-5 Mart Günü Antalya’da gerçekten önemli etkinlikler olacak. Antalya 1207 yılında Selçuklular tarafından fethedildi ve o günden bu yana 810 yıldır Türk toprağı, vatan toprağı. 5 Mart 1207 tarihi Antalya için çok önemli bir tarihtir. Bu sene Büyükşehir Belediyemizin öncülüğünde kamu kurum, kuruluşlarımız ve valiliğimizin desteğinde Antalya’nın fethini farklı bir anlayışla kutlayalım. Bunu çocuklarımıza gençlerimize yeniden hatırlatalım ve öğretelim arzusundayız. İstanbul için 29 Mayıs 1453, Bursa için 6 Nisan 1326 ne kadar önemliyse Antalya için de 5 Mart 1207 tarihi o kadar önemlidir. Tarihini bilmeyen tarihini anlamayan geleceğini inşa edemez diye güzel bir laf var. Mutlaka tarihimizi gençlerimize anlatmamız 810 yıldır bu toprakların vatan kılınması için yapılan fedakârlık ve verilen emeğin ve gerektiğinde ecdadımızın, atalarımızın canlarını vermekten kaçınmadıklarını da çocuklarımıza anlatmamız lazım. Bu sene Antalya’nın fethi programını 4-5 Mart tarihlerinde Antalya ile beraber kutlayacağız. Cumartesi günü saat 08.30’da Cumhuriyet Meydanı’ndan Karalioğlu Parlı’na kadar bir fetih yürüyüşü olacak. Karaali Parkı’nda saat 10.00’da başlayacak kutlama etkinliğinde mehter gösterileri, kılıç kalkan ve Türkiye’nin gururu Solo Türk’ün bir gösterisi olacak. Milli eğitim Müdürlüğümüzün yapmış olduğu etkinliklerin finali orada olacak. Cumartesi günü yine Runanatolia’nın halk koşusu olacak. Pazar Günü de bu sene 8 bin atletin katılacağı 12. Runanatolia Maraton Koşusu yapılacak” dedi.

İLK KEZ KUTLANACAK

Kent markasını büyütmenin ancak alt markaları büyütmekle mümkün olacağına işaret eden Vali Münir Karaloğlu: “ Runanatolia Maratonu’nu bu kentin çok önemli bir alt değeri, markası olarak görüyoruz. Runanatolia’yı ne kadar büyütürsek kent markamızında o kadar büyüyeceğini biliyoruz. Bu sene bu 2 güzel etkinliğin beraber olması, bu seneki maratonun “Fetih Koşusu” adıyla koşuluyor olmasını çok önemsiyorum, çok değerli buluyorum. Onun için etkinliğe katkı veren başta Büyükşehir Belediyemizi, Büyükşehir Belediye Başkanımız Menderes Türel’i ve ekibini kutluyorum. Organizasyon firmamızı ve sponsorlarımızı kutluyorum. 4 ve 5 Martta Antalya gerçekten dolu dolu 2 gün yaşayacak. Hem dönüp tarihimize bakacağız hem bu şehrin fatihi 1. Gıyaseddin Keyhüsrev’i hatırlayacağız. Hem bu şehrin fethi esnasında surlarına ilk çıkan kahraman Hüsamettin Yavlak Aslanbey’i anacağız. Hem şehrin ilk Valisi Ertokuş beyi hatırlayacağız. Ecdadımızı yâd edeceğiz. 4-5 Mart’ta bütün dünyanın gözü yine Antalya’da olacak diye düşünüyorum” diye konuştu.
Antalyanın fethi
Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Esat Göyük de Antalya’nın fethinin yıl dönümünün önemli olduğunu ve bunun gelecek kuşaklara aktarılması gerektiğini belirtti.


YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa