Kapat
Akdeniz Havadis
Akdeniz Havadis
KADEM’den “Kadın ve Şiddet Paneli”
KADEM’den “Kadın ve Şiddet Paneli”
Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) Antalya Temsilciliği “Kadın ve Şiddet” konulu panel düzenledi. Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) Antalya Temsilciliği Akdeniz Üniversitesi Hukuk Fakültesi konferans salonunda 25 Kasım Kadınlara Yönelik...
30 Kasım 2015 20:04
Font1 Font2 Font3 Font4

Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) Antalya Temsilciliği “Kadın ve Şiddet” konulu panel düzenledi.

Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) Antalya Temsilciliği Akdeniz Üniversitesi Hukuk Fakültesi konferans salonunda 25 Kasım Kadınlara Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Dayanışma Günü kapsamında “Kadın ve Şiddet” konulu panel düzenledi.

Panelin açılışında konuşan KADEM Antalya Temsilcisi Zeynep Taş , “ Maalesef şiddet her geçen gün aile kurumunun varlığı ve bütünlüğünü tehdit eden bir olgu olarak karşımıza çıkmaktadır. Erkek-kadın demeden doğu-batı kültürlerini hedef göstermeden bütün dünyada yaşanan aile içi şiddet nasıl insan onuruna aykırı ise olup biteni görmezden gelmekte insan onuruna o kadar aykırıdır. İnsan onurunu korumak adına şiddetin karşısında durmalıyız” dedi.

Kadın-ve-Demokrasi-Derneği-(KADEM)-Antalya-Temsilciliği

Kadına yönelik şiddetin sayısal verilerini aktaran Taş, KADEM olarak kadına yönelik şiddete karşı,  dört maddelik bir öneri sundu. Taş, sözlerini şöyle sürdürdü“Bunlardan birincisi, katiller hak ettikleri cezayı almalıdır. Katillere indirimler uygulanmamalı caydırıcı cezalar verilmelidir. İkincisi ceza kanunu revize edilerek kadına yönelik şiddet nitelikli hal sayılmalı ve en ağır ceza ile müeyyideye bağlanmalıdır. Üçüncüsü ise kadınlara yönelik şiddete karşı özel infaz sistemi getirilmelidir. Şuçlulara ilişkin denetimli serbestlik ve seçenek yaptırımlar engellenmelidir. Dördüncüsü, kadınlara yönelik şiddete karşı adli mekanizma yeniden yapılanmalıdır.”

Panele konuşmacı olarak; Prof. Dr. Birgül Cumurcu, Prof. Dr. Muharrem Kılıç,  Doç. Dr. Gözde Yirmibeşoğlu ve Doç. Dr. Ayşe Canatan katıldı. Panel konuşmalarında katılımcılar, “Kadına yönelik şiddetin önlenmesinde hukuksal boyut, psikiyatri açısından kadına uygulanan şiddetin boyutları, kadına yönelik şiddetin önlenme politikaları açısından kadın çalışmalarının yeri ve önemi, psiko-sosyal yönleriyle şiddet olgusu” gibi konulara değindi.

 YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa