Kapat
201 CANIMIZI KAYBETTİK
201 CANIMIZI KAYBETTİK
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, saat 05.00’da yaptığı 4. açıklamada, ölü sayısını 201, yaralı sayısını da 80 olarak açıkladı. 80 yaralı arasında kurtarma çalışmaları için madene inip dumandan...
14 Mayıs 2014 09:53
Font1 Font2 Font3 Font4

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, saat 05.00’da yaptığı 4. açıklamada, ölü sayısını 201, yaralı sayısını da 80 olarak açıkladı. 80 yaralı arasında kurtarma çalışmaları için madene inip dumandan etkilenen kurtarma ekiplerinden de kişilerin bulunduğu belirtildi.

UMUDUMUZ AZALDI
Ölü sayısının artacağından endişe ettiğini söyleyen Bakan Yıldız, saat 08.00’de yaptığı açıklamada içerde kalanlar için umutlarının azaldığını söyledi. İçerde yangının devam ettiğini belirten Yıldız, karbonmonoksitin çıkması için kurtarma çalışmalarına ara verildiğini belirtti ve Erdoğan’ın öğle saatlerinde Soma’ya geleceğini, ulusal yas ilan edilebileceğini sözlerine ekledi.

Bakan Yıldız,05:00’da yaptığı açıklamada şunları söylemişti: “Bizim endişemizi daha da artıracak bir durumdur bu. Daha da zorlanacağımız bir durum olabiilir. Daha kritik bir döneme giriyoruz, daha kritik bir noktaya gidiyoruz. Çalışmalara ara verilmedi, ancak zaman ilerledikçe daha da hızlı bir şekilde olumsuzluğa gidiyor. Endişemiz ondan. Şu anda 430 kişi kurtarma çalışmasında bulunuyor. İhmal varsa hiçbir yerde kayıtsız kalmadığımız gibi buna da kayıtsız kalmayız ama bu bu gecenin gündemi bu değil. Bu sabahın gündemi değil. Tek bir şeye fokuslandık, o arkadaşlarımız sağ olarak kurtarılması. İdari ve adli ne varsa zaten o yapılır.”

Soma’da dün saat 15.00’de meydana gelen maden faciasında 201 işçinin ölümü yürekleri dağlarken bu sabah 08.45’te alkışlar arasında bir işçi sağ çıkarıldı.

İşte o anlar:

MHP Grup Başkanvekili Yusuf Halaçoğlu ise sosyal paylaşım sitesi twitter hesabından ölen işçi sayısının 220’yi geçtiğini yazdı.

KURTARMA ÇALIŞMALARI DURDU

Soma’da arama ve kurtarma çalışmaları sürerken zaman zaman korbondioksit oranın yükselmesi ve bazı yerlerde duman yükselmesi yüzünden ekipler dışarı çıkarıldı.

Madendeki dumanı tahliye etmek için oksijen verilirken, kurtarma çalışmalarına ara verildi. Oksijen seviyesinin yükselmesinin ardından ekiplerin yeniden madene gireceği bildirildi.

SOMA KÖMÜR İŞLETMELERİNDEN AÇIKLAMA

Manisa Soma’da gerçekleşen iş cinayetiyle ilgili Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. tarafından basın açıklaması yapıldı.

Yapılan açıklamada, patlamaya ilişkin inceleme ve araştırma yapıldığı belirtilerek, “Manisa Soma’da bulunan kömür ocağımızda trafo patlaması nedeniyle çıkan yangın sonucu elim bir kaza yaşanmıştır. Alınan en yüksek ve sürekli denetim altında olan tedbirlere rağmen yaşanan kaza sonrasında anında müdahale gerçekleştirilmiştir. Kazanın nasıl gerçekleştiğine dair inceleme ve araştırmalar başlatılmıştır ama birinci önceliğimiz içerideki çalışanlarımızın bir an önce sağ salim kurtarılması; sevenlerine, ailelerine ve bizlere kavuşturulması yönündedir. Yaşanan tüm gelişmeler an be an kamuoyu ile tarafımızdan paylaşılacaktır. Bu elim kazada ne yazık ki hayatını kaybeden çalışanlarımız olmuştur. Vefat eden çalışanlarımıza Allah’tan rahmet, milletimize ve ailelerine başsağlığı ve sabırlar dileriz” ifadelerine yer verildi.

ERDOĞAN’DAN AÇIKLAMA

Başbakan Erdoğan, Haber Kameramanları Derneği’nin etkinliğinin açılışında Soma’daki iş cinayetiyle ilgili konuştu. Erdoğan, “Ocaktaki kardeşlerimizle ilgili çıkarma çalışmalarımız devam ediyor. Bir kısmı çıkarıldı, bir kısmı devam ediyor. Ölen kardeşlerimin ailelerine sabırlar diliyorum. Haberi alır almaz bölgedeki tüm birimlerimizle kurtarma çalışmalarımız başlatılmış durumda. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanım ve Balıkesir ile Manisa milletvekillerim bölgeye intikal ediyor. AFAD başta olmak üzere ekipler çalışmalarını sürdürüyor. İnşallah önümüzdeki saatlerde, gönlümüzü ferahlatacak haberleri almayı ümit ediyorum” dedi.

Öte yandan Erdoğan’ın yarın düzenleyeceği yurt dışı ziyaretinin de iptal edildiği öğrenildi.

CHP MYK TOPLANTISI İPTAL

Kılıçdaroğlu, yarın partisinin MYK toplantısını iptal etti. CHP lideri Soma Kaymakamı’nı telefonla arayarak bilgi aldı. Kılıçdaroğlu’nun yarın saat 12:00’de özel uçakla Soma’ya gideceği öğrenildi…

CENAZE ARAÇLARI İZMİR’DEN

İzmir’den Manisa’ya çok sayıda cenaze aracı getirildi.

BİR İŞÇİ DAHA KURTARILDI

Manisa’nın Soma İlçesi’ndeki özel bir şirkete ait kömür ocağında trafo patlaması nedeniyle çıkan yangında mahsur kalanlardan bir işçi daha kurtarıldı. İşte sosyal paylaşım sitesi twitter paylaşılan o fotoğraflar:

Soma Kaymakamı Mehmet Bahattin Atçı’nın verdiği bilgilere göre;yüzlerce işçi mahsur kaldı. Ayrıca; 4 işçinin de yaralı olduğu bildirildi.AKP Manisa Milletvekili Muzaffer Yurttaş ise iş cinayetiyle nedeniyle 20 işçinin hayatını kaybettiğini iddia etmişti. Ancak daha sonra düzeltme yaparak 20 işçinin hastaneye kaldırıldığını söyleyerek bir önceki açıklamasını düzeltti.

Maden-İş Temsilcisi Tamer Küçükgencay ise yaptığı açıklamada “40’a yakın işçi çıkarıldı. Diğer işçilere ulaşmak saatlerce sürebilir” dedi.

Odatv’ye gelen iddialara göre, Soma Devlet Hastanesi yetkilileri çevre illerden 40-50 tane ceset torbası istedi. Ayrıca ceseteler için soğuk hava depolu TIRlar’ın istendiği de bir başka iddia.

İşçilerin yakınları Soma Devlet Hastanesi’nin önünde bekleyişini sürdürüyor.

Öte yandan 20.12 itibarıyla yangın sonrası mahsur kalan bazı işçiler, madenden çıkarılmaya başladı.

FEYZİOĞLU SOMA’DA

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu Soma’da. Feyzioğlu,“Madenlerimiz çok değerli dedik de madencilerimizi kıymetlimiz yapamadık. Soma’da acının kömürleştiği yerdeyiz.” sözleriyle fotoğrafını paylaştı.

İŞTE OLAY YERİNDEN G FOTOĞRAFLAR:

(Fotolar: Fikri Şafak – Twitter)

Kömür Ocağı’nın Soma Holding’e ait olduğu öğrenildi.

Galeride elektriklerin kesilmesi nedeniyle asansörler çalışmadığı için yukarı çıkamayan yüzlerce işçi mahsur kaldı.

Yakındaki bir maden ocağından gelen tahliye ekibi kurtarma çalışmalarına başlarken, tedbir amacıyla bölgeye çok sayıda ambulans sevk edildi.

Odatv.com

 YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa