Kapat
Akdeniz Havadis
Akdeniz Havadis
KAŞ ZEYTİNLİĞİ MECLİS GÜNDEMİNDE
KAŞ ZEYTİNLİĞİ MECLİS GÜNDEMİNDE
CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, Kaş Çukurbağ Yarımadası’ndaki zeytinlik alanın niteliğinin değiştirilerek, yapılaşmaya açılmasına tepki göstererek, “Zeytinlik alan 1 günde nasıl tarla oldu? Zeytinlik alanın betonlaşmasına izin verilmesi;  Bakanlığın...
19 Kasım 2015 20:18
Font1 Font2 Font3 Font4

CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, Kaş Çukurbağ Yarımadası’ndaki zeytinlik alanın niteliğinin değiştirilerek, yapılaşmaya açılmasına tepki göstererek, “Zeytinlik alan 1 günde nasıl tarla oldu? Zeytinlik alanın betonlaşmasına izin verilmesi;  Bakanlığın hedefleri ile çelişkili bir karar değil midir?” dedi.

CHP’li Budak,  Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı’nın yanıtlaması istemiyle verdiği önergede, Antalya’nın Kaş İlçesi Çukurbağ Yarımadası’nda bir bölümü zeytinlik, bir bölümü arkeolojik sit alanı olan 150 dönümlük alanın yapılaşmaya açılması için niteliğinin değiştirildiğine dikkat çekti.  Budak, “Zeytinlik bölgesi ile ilgili bir ay gibi kısa bir süre içinde birbiriyle çelişen iki farklı karar alındığı, ikinci başvurunun ise aynı gün talep doğrultusunda yanıtlandığı, ‘zeytinli tarla’ niteliğinin ‘tarla’ olarak değiştirildiği görülmüştür.

KAMU SPOTLARI

Bir yandan kamu spotlarıyla yurttaşlarda tarım alanlarını koruma bilinci oluşturulmaya çalışılırken, bir yandan da bir günde yapılan nitelik değişimi yoluyla, zeytinlik alanların betonlaşmasının önü açılmakta, yandaş arazi sahiplerine milyonlarca liralık kazancın yolunun açılmaktadır” dedi.

Kaş İlçesi Merkez Mahallesi’nde bulunan 46 ada 48 nolu parseldeki zeytinli tarla” niteliğindeki taşınmazın nitelik değişimi ile ilgili ilk başvuru ne zaman yapıldığı ve bu başvuruya ne yanıt verildiği konusunda bilgi isteyen Budak, “Kaş İlçe Tarım Müdürlüğü,  25 Ağustos 2014 tarihinde nitelik değişikliğini hangi gerekçe ile uygun bulmamış ve nitelik değişimi talebini reddetmiştir?” diye sordu.

Cetin-Osman-Budak

1 GÜNDE BETONLAŞMA KARARI

Yaklaşık bir ay sonra ikinci başvurunun yapıldığı ve aynı gün nitelik değişiminin yapıldığına dikkat çeken Budak, “Söz konusu taşınmazın nitelik değişimiyle ilgili 24 Eylül 2015’te ikinci başvuru üzerine ve aynı gün ‘zeytinli tarla’ vasfının, ‘tarla’ olarak değiştirilmesinin gerekçesi nedir? Bu değişim kararından nasıl bir yarar beklenmektedir? Yaklaşık 1 aylık sürede hangi koşullar değişmiştir ki, nitelik değişimi talebi kabul edilmiştir? Söz konusu alanın niteliğiyle ilgili 1 günde nasıl inceleme yapılmıştır? İnceleme yapılmadan mı karar verilmiştir? Bakanlığınızın, zeytinlik alanların niteliği veya cins değişikliği ilgili başvuruları 1 günde yanıtlaması olağan bir durum mudur?” dedi. Budak şöyle devam etti:

SORUŞTURMA AÇILMALI

“Kaş İlçesi Mahallesi 46 ada 48 nolu parseldeki taşınmazın “zeytinli tarla” niteliğinin aynı gün “tarla” olarak değiştirilmesi işlemiyle ilgili herhangi bir soruşturma açılmış mıdır? Hangi sonuçlara ulaşılmıştır? Böyle bir soruşturma yapılmamış ise bu sürecin incelenmesi ya da soruşturulmasını sağlayacak mısınız?

Bakanlığınızın önceliği tarım ve zeytinlik alanlarının korunması değil midir? Nitelik değişimi; Bakanlığın hedefleri ile çelişkili bir karar değil midir?Zeytinlik alanın betonlaşmasına izin verilmesi;  Bakanlığın hedefleri ile çelişkili bir karar değil midir?”YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ


Yukarı Geri Ana Sayfa